Přeskočit na obsah

Kerblík obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKerblík obecný
alternativní popis obrázku chybí
Kerblík obecný (Anthriscus caucalis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmiříkotvaré (Apiales)
Čeleďmiříkovité (Apiaceae)
Rodkerblík (Anthriscus)
Binomické jméno
Anthriscus caucalis
M. Bieb., 1808
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres kerblíku obecného

Kerblík obecný (Anthriscus caucalis) je jednoletá, poměrně vzácná, planě rostoucí rostlina s drobnými, bílými květy v malých okolíčcích a se zpeřenými listy podobající se listům mrkve. Je jedním ze čtyř druhů rodu kerblík, které rostou v české přírodě.

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Poměrně teplomilný druh vyskytující se původně jen v jižních a středních oblastech Evropy, v Malé Asii, v pásmech z obou stran Kavkazu a na severu Afriky. Druhotně byl rozšířen do obou Amerik i na Nový Zéland. V České republice roste vzácně a jen v nejteplejších oblastech, množství kvetoucích jedinců stále klesá.

Druh vyhledává polostinná stanoviště na půdách vlhkých, vápnitých a dostatečně zásobených živinami. Roste na náspech, křovinatých stráních, rumištích a často v těsné blízkosti lidských sídel. Rozkvétá od dubna do června a po odkvětu a dozrání plodů rychle zasychá.

Jednoletá bylina s načervenalou, přímou nebo vystoupavou, dutou lodyhou, vysokou 20 až 70 cm, která vyrůstá z tenkého kořene. Je málo větvená, jemně rýhovaná, není chlupatá a po rozemnutí voní. Přízemní listy (2 až 5) s úzkou, blanitou pochvou jsou řapíkaté, lodyžní listy (3 až 8) jsou přisedlé a jejich čepele jsou vejčitě trojúhelníkovité a 2 až 3krát zpeřené. Lístky jsou vejčité až podlouhlé, peřenosečné, s hrubě zubatými a hrotitými tmavě zelenými úkrojky.

Složený okolík je tvořen třemi až šesti, téměř plochými okolíčky složenými obvykle z pěti oboupohlavných květů. Okolíčky mají stopky holé a nejvýše 2 cm dlouhé. Obal zpravidla chybí, dva až čtyři listeny obalíčků jsou čárkovité. Květy mají kalich tvořený jen několika štětinkami. Zelenavě bílé korunní lístky bývají velké asi 0,7 × 0,5 mm, tyčinky jsou dlouhé 0,4 mm a blizny téměř přisedlé. Ploidie druhu je 2n = 14. Rostliny bývají opylovány nejčastěji samosprašně.

Plody jsou štětinaté, vejčité dvounažky s kratičkým zobánkem. Bývají osténkaté, asi 4 mm dlouhé a 1,5 mm široké, ve zralosti se vybarvují z barvy zelené do šedohnědé až šedočerné. Obsahují po dvou drobných merikarpiích (semenech) spojených plodonošem.

Rostlina patří mezi tzv. fotosenzibilizující rostliny. Obsahuje ve šťávách látky, které po potřísnění pokožky a následném vystavení slunečnímu záření mohou vyvolat bolestivé vyrážky a puchýře podobné spálení. Bývají takto ohrožení nejen lidé, ale i býložravá zvířata, ovce, koně i dobytek. Nedoporučuje se také rostlinu spásat.

Ohrožení

[editovat | editovat zdroj]

Kerblík obecný je konkurenčně slabý druh, který v české přírodě vyrůstá na stále menším a menším počtu lokalit. Pro podporu jeho záchrany byl zařazen v „Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky“ mezi druhy silně ohrožené (C2t).[1][2][3][4][5]

  1. PRANČL, Jan. BOTANY.cz: Kerblík obecný [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 17.05.2010 [cit. 2015-06-22]. Dostupné online. 
  2. HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Rostliny jedovaté pro zvířata [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 25.08.2011 [cit. 2015-06-22]. Dostupné online. 
  3. Portál české flory: Květena: Kerblík obecný [online]. PřF, Univerzita Palackého, Olomouc [cit. 2015-06-22]. Dostupné online. 
  4. BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/1: Trebuľka ježcová [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1984 [cit. 2015-06-22]. S. 214–216. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-23. (slovensky) 
  5. Flora Nordica, vol. 6: Anthriscus caucalis [online]. Flora Nordica, Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, SV [cit. 2015-06-22]. Dostupné v archivu. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]