Katedrála svaté Anastázie (Zadar)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katedrála svaté Anastázie v Zadaru
Průcčelí katedrály svaté Anastázie v Zadaru
Průcčelí katedrály svaté Anastázie v Zadaru
Místo
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
regionDalmácie
župaZadarská župa
ObecZadar
LokalitaStaré Město
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevchorvatská římskokatolická
Diecézearcidiecéze zadarská
Statuskatedrála
ZasvěceníAnastázie ze Sirmia
Architektonický popis
Stavební slohrománský, gotika
Typ stavbytrojlodní
Výstavba12.14. století
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
AdresaTrg svete Stošije, Zadar
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála svaté Anastázie v Zadaru (chorvatsky katedrala svete Stošije u Zadru), či jen zadarská katedrála (chorvatsky Zadarska katedrala) je románsko-gotická katedrála ze 12.–14. století. Nachází se v historickém jádru Zadaru. Je hlavním chrámem římskokatolické arcidiecézechorvatském Zadaru a zároveň největším kostelem v Dalmatském regionu.

Katedrála tvoří jeden architektonický celek, společně s kostelem sv. Donáta (s nímž má společnou zvonici), arcibiskupského paláce v místě někdejšího zadarského římského fóra. Katedrála se nachází na náměstí svaté Anastázie (Trg sv. Stošije) a boční strana lemuje Širokou ulici, Arcibiskupský palác a kostel sv. Donáta stojí na náměstí Jana Pavla II. (Poljana pape Ivana Pavla II.)

Historie[editovat | editovat zdroj]

Komplex arcidiecézních budov: vlevo v okrové barvě Arcibiskupský palác, uprostřed kostel sv. Donáta, napravo od něj závěr katedrály sv. Anastázie a zcela vpravo románská zvonice. V popředí zbytky římského fóra.
Interiér katedrály sv. Anastázie

Současná katedrála pochází z 12. století, kdy novější románská stavba nahradila raněkřesťanskou trojlodní baziliku ze 4.–5. století, původně zasvěcenou sv. Petrovi. V době úřadování zadarského biskupa Donáta III. se patronkou chrámu stala sv. Anastázie ze Sirmia, jejíž relikvie Donát získal od císaře Nikefora a umístil je do sarkofágu, který je v katedrále dodnes.

V roce 1177 katedrálu navštívil papež Alexandr III. a 9. června 2003 na jedné ze svých posledních zahraničních návštěv i papež Jan Pavel II.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nejvýraznějším prvkem celé stavby je poněkud neobvyklé průčelí ze 13. století, jehož vstupní portál zdobí dvě rozety. Je zde patrný toskánský vliv podobně jako u dalšího zadarského kostela svatého Chrysogona. První část stavby je vyzdobená typicky románskými motivy, zatímco gotický tympanon pochází roku 1324.

V interiéru zaujme především šíře hlavní chrámové lodi. Chórové lavice jsou bohatě zdobené ve stylu plaménkové gotiky typické pro počátek 15. století. Významné jsou také lucernová věž a první křesťanská mozaika v sakristii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Catedral de Zara na španělské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]