Římské fórum v Zadaru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Římské fórum v Zadaru
Pozůstatky římského fóra v Zadaru. Oranžová střecha v popředí patří kostelu svatého Donáta
Pozůstatky římského fóra v Zadaru. Oranžová střecha v popředí patří kostelu svatého Donáta
Umístění
Město Zadar, ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Městská část Staré město
Poloha
Historie
Datum vzniku 1. století
Další údaje
Typ náměstí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římské fórum v Zadaru je největší římské fórum na východní straně Jaderské moře. Nachází se v historické části chorvatského města Zadar.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Donáta v místě někdejšího zadarského fóra

Vzniklo v 1. století a sloužilo jako hlavní náměstí římského Iaderu (latinský název Zadaru), na němž se odehrával běžný život města. Iniciátorem založení fóra byl první římský císař Augustus, o čemž svědčí dva nápisy na kameni z doby dokončení ve 3. století.

Rozměry fóra jsou 90 x 45 m. Ve spodní, přízemní části bylo obklopeno verandamigalerií. Pod verandami se nacházely obchody umělecké dílny. Do dnešní doby se zachovaly pouze části schodiště, chodník a dva monumentalní sloupy, z nichž jeden se nachází na původním místě. Sloup ve středověku sloužil jako pranýř, na což odkazují také přikované řetězy. Na místě někdejšího kapitolu byly nalezeny zbytky podstavce oltáře, na němž byly vykonávány obětní obřady.

Poloha fóra dodnes představuje výchozí bod planimetrie města Zadaru. Později byl na základech fóra vybudován kostel svatého Donáta a arcibiskupský palác[1][2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Římské fórum Archivováno 20. 10. 2018 na Wayback Machine Turistická kancelář Zadarské župy (pristupljeno 21. veljače 2018.)
  2. Fórum Turistická kancelář města Zadaru (pristupljeno 21. veljače 2018.)
  3. Antická pevnost Zadaru - najbolje europske destinacije 2016. godine Archivováno 12. 8. 2018 na Wayback Machine Archaeon, 12. travnja 2016. (pristupljeno 21. veljače 2018.)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rimski_forum u Zadru na chorvatské Wikipedii.