Anastázie ze Sirmia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anastázie ze Sirmia
Anastasia of Sirmium.jpg
Narození 3. století
Řím
Úmrtí 25. prosince 304
Sirmium
Příčina úmrtí upálení na hranici
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Anastázie ze Sirmia

Svatá Anastázie ze Sirmia mučednice, panna. Narozena: ve 3. století v Římě, Itálie. Zemřela: kolem r. 304 v Sirmiu, Srbsko. Patronka proti chorobám hlavy a bolestem prsou.

Anastázie patří od raného středověku k nejuctívanějším světcům církve. Její svátek se slaví v římském církevním roce už od 4. století 25. prosince, její jméno bylo přijato do litanie všech svatých a do římského mešního kánonu. Hrob mučednice byl v Konstantinopoli, avšak její ostatky jsou uctívány i v kostele sv. Anastázie v Římě, který je jí zasvěcen. Římský kostel, který leží přímo na úpatí Palatinu, vznikl ve 4. století na troskách portika (sloupové předsíně) z 1. století. Zakladatelka chrámu byla pravděpodobně sestrou císaře Konstantina Velikého, která rovněž měla jméno Anastázie. Anastázie se narodila v polovině 3. století jako dcera pohana a křesťanky v Římě. Věnovala se po časné smrti svého brutálního manžela, který ji učinil život peklem, zcela péči o uvězněné křesťany. S penězi ze svého vdovského věna si vykupovala u vězeňských dozorců přístup do žalářů. Hluboký duchovní stav spojoval Anastázii s jejím duchovním vůdcem Chrysogonem. Když ten byl zatčen Diokleciánovými pronásledovateli křesťanů a odsouzen k smrti pro svou křesťanskou víru, doprovázela ho Anastázie k místu popravy v Akvileji v severní Itálii. Tam se vdovy chopili a uvrhli ji do žaláře v Sirmiu, tehdejším hlavním městě Ilýrie (dnes Chorvatsko). Po četných mukách, která snášela bez reptání, ji odsoudil nakonec soudce k smrti. Anastázii vyvrhli na děravé lodi na volné moře, avšak člun se nepotopil k údivu všech. Nato byla křesťanka odsouzena k smrti upálením, kterou podstoupila v Sirmiu. Rok smrti Anastázie byl kolem r. 304.

Úcta a tradice[editovat | editovat zdroj]

Důležitým místem uctívání Anastázie je Benediktbeuern v augšpurském biskupství. V tamějším benediktském kostele, který byl povýšen papežem Pavlem VI. v roce 1973 na papežskou baziliku, jsou uchovávány od r. 1053 části Anastáziiných ostatků. Pozlacený a postříbřený relikviář je pravděpodobně dílem Egida Kvirina Asama. Kaple sv. Anastázie, která se připojuje ke stavbě kostela na severovýchodě, je pozoruhodným rokokovým předmětem s oválným půdorysem a patří ke zvláštním klenotům architektury. Anastáziina pouť v Benediktbeuernu doznala po přenesení ostatků velkého rozmachu, především ve středověku prosilo mnoho věřících Anastázii o pomoc při bolestech hlavy nebo v duševní nouzi.

Znázorňování[editovat | editovat zdroj]

Anastázie mívá u sebe na zobrazeních palmu, meč, nůžky a nádobu s mastí (vázu). Bylo znázorňováno i její mučednictví: Anastázie na hranici nebo uvázána u kůlu. Pravděpodobně nejstarší vyobrazení mučednice je vidět u Raveně u sv. Apolináře Nového: na slavné mozaice ze 6. století, která ukazuje panenské mučednice, má Anastázie závoj a drží v ruce korunu. Na bronzových dveřích u sv. Marka v Benátkách (12. století) je zobrazena Anastázie jako orantka bez jakýkoli přídavků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]