Karlínská synagoga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karlínská synagoga
Karlínská synagoga 2.jpg
Místo
MístoKarlín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
Krajhl. město Praha
Městská částPraha 8
Architektonický popis
Výstavba1861–?
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karlínská synagoga je bývalá židovská modlitebna v Praze 8-Karlíně. Byla postavena v novorománském slohu v roce 1861[1]. Stojí ve Vítkově ulici.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Karlínská synagoga pro místní zámožnou židovskou komunitu, neboť Karlín, německy Karolinenthal, byl do konce roku 1921 samostatným městem s převážně industriálním a komerčním zaměřením, a mnoho bohatých továrníků a obchodníků zde byli právě Židé. Svatostánek zřejmě prošel několika stavebními úpravami. Poslední z nich proběhla v letech 19281930, kdy byl interiér přestavěn ve funkcionalistickém stylu.[2]

Bohoslužby se zde konaly do začátku druhé světové války. Zdejším rabínem až do roku 1939 dr. Isidor Hirsch, který byl v důsledku nacistické okupace nuceně penzionován a zemřel o rok později.

Po válce byla modlitebna navrácena pražské židovské obci, ale v roce 1950 ji obec odprodala Československé církvi husitské, která budovu stavebně adaptovala pro své bohoslužebné účely a využívá ji dodnes.[2] Zadní trakt, kde býval rabinát, zimní modlitebna a sídlo rabína kouřimského kraje, dnes slouží jako farní úřad CČSH.

ČCH v roce 1953 provedla rozsáhlou přestavbu, kdy byl z Vítkovy ulice upraven nový vstup, došlo i ke zbourání ženské galerie a v hlavním sále přibyl kůr a varhany. Na stěně v hlavním sále malíř, grafik a stavitel Cyril Chramosta umístil malbu „Jan Žižka s Janem Rokycanou sjednávají mír na Špitálském poli“. 

Významnou osobností, která jako malé děvčátko za první republiky docházela se svým otcem na Vysoké svátky do synagogy, byla česko-německá židovská spisovatelka a karlínská rodačka Lenka Reinerová.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Synagoga byla stavěna souběžně s karlínským kostelem sv. Cyrila a Metoděje, jenž je rovněž postaven v novorománském slohu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.atlasceska.cz
  2. a b Rozkošná, Blanka, Jakubec, Pavel. Židovské památky Čech. 1. vyd. Brno: Era, 2004. 480 s. ISBN 80-86517-64-0
  3. www.rozhlas.cz

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]