Nejstarší synagoga v Praze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nejstarší synagoga v Praze
Chybí zde svobodný obrázek
Místo
MístoPraha, ČeskoČesko Česko
Základní informace
Zánik1142 při požáru
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nejstarší synagoga v Praze existovala kdesi v podhradí Pražského hradu, pravděpodobně na dnešní Malé Straně;[1] podle Václava Hájka z Libočan na Újezdě.[2][3]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Kosmova kronika se k roku 1124 o této synagoze zmiňuje, ale bez určení místa.[4][p 1] V roce 1142 byla při požáru zničena a již nebyla obnovena.[3] Dodnes nebyly nalezeny ani její zbytky, není tudíž známa její poloha ani dispozice. Předpokládaná poloha se klade přibližně mezi Újezd a Malostranské náměstí. Kolem této synagogy se soustředila židovská osada, která zde existovala až do založení pražského židovského ghetta.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Kosmas doslova uvádí o Židu Jakubu Apellovi (překlad Karel Hrdina a Marie Bláhová): „...Tento člověk, stav se po křtu odpadlíkem, dal v noci rozbořiti oltář, vystavěný a posvěcený v jejich synagóze, a vzav svaté ostatky, neostýchal se hoditi je do svého záchodu.“

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUBEŠOVÁ, Irena. Poznámky k dějinám židovské obce na Smíchově. Praha, 2007 [cit. 2019-02-14]. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Husitská teologická fakulta. Vedoucí práce Bedřich Nosek. s. 17. Dostupné online.
  2. HÁJEK, Václav z Libočan. Kronika česká III.. Praha: Česká akademie věd a umění, 1929. Dostupné online. Kapitola O Židu na Újezdě, s. 87–90. 
  3. a b Emil Spira: K dějinám židů v Čechách. Kalendář židovsko-český. 1900-1901, s. 121. Dostupné online. 
  4. KOSMAS. Kosmova kronika česká. 1972. vyd. Praha: Svoboda Kapitola Roku od narození Páně 1124, LVII, s. 200.