Josef Korbel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josef Korbel
Narození20. září 1909
Rakousko-Uhersko Kyšperk, Rakousko-Uhersko
Úmrtí18. července 1977
USA Denver, USA
Místo pohřbeníMorrison
Alma materUniverzita Karlova (do 1933)
Josef Korbel School of International Studies
Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Povolánídiplomat, politolog, pedagog, spisovatel, vysokoškolský učitel, politik, právník a učitel
ZaměstnavatelDenverská univerzita
OceněníGuggenheimovo stipendium (1956)
ChoťAnna Spiegelová
DětiMadeleine Albrightová
PříbuzníAlice Albrightová[1], Anne Korbelová Albrightová[1] a Katharine Albrightová[1] (vnoučata)
Funkcevelvyslanec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Korbel, původně jako Josef Körbel (20. září 1909, Kyšperk dnes Letohrad – 18. července 1977 Denver, Colorado) byl československý diplomat a americký pedagog, otec americké ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightové v Clintonově kabinetu a učitel Condoleezzy Riceové, pozdější ministryně zahraniční ve vládě George W. Bushe.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v Kyšperku (dnes Letohrad), gymnázium studoval v Kostelci nad Orlicí. Rok byl na Sorboně a ve 23 letech se stal doktorem práv na Karlově univerzitě. Po ukončení vojenské služby začal pracovat na ministerstvu zahraničí. Od roku 1934 byl Josef Korbel v diplomatických službách československé vlády a od ledna 1937 do prosince 1938 pracoval jako legační tajemník k vyslanectví v Bělehradě. Po nacistické invazi v roce 1939 donucen odejít přes Jugoslávii do zahraničí. Sloužil jako poradce Edvarda Beneše, československého exilového prezidenta v Londýně, až do porážky nacismu v roce 1945. Po válce se vrátil do Československa a sloužil od května 1946 do roku 1948 jako velvyslanec v Jugoslávii a zároveň byl vyslancem v letech 1947-1948 v Albánii. Po komunistickém puči v roce 1948 byl z Jugoslávie znovu nucen emigrovat.

Poté, co se dozvěděl, že byl odsouzen k trestu smrti v nepřítomnosti, požádal o politický azyl v USA. V USA pracoval jako profesor politických věd na Univerzitě v Denveru v Coloradu, stal se zakladatelem a děkanem školy mezinárodních studií, která nese nyní jeho jméno, a Nadace pro studium sociálních věd. Jedním z jeho studentů byla i Condoleezza Riceová.

Po jeho smrti Universita v Denveru uděluje od roku 2000 Humanitární cenu Josefa Korbela, kterou obdrželo již 28 osob.

O jeho životě vznikl dokumentární film s názvem Muž s dýmkou - portrét Josefa Korbela. Film je postaven na výpovědích Madelaine Albrightové a dalších členů rodiny, vypráví o něm také jeho studentka Condoleezza Riceová. Režie se ujal Josef Císařovský, producentem filmu je Miloslav Doležal, Grant produkce, Praha. Premiéra květen 2011.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Josef Korbel na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]