Josef Korbel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Korbel
Narození 20. září 1909
Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg Kyšperk, Rakousko-Uhersko
Úmrtí 18. července 1977
USA Denver, USA
Místo pohřbení Morrison
Národnost Židé
Alma mater Univerzita Karlova (do 1933)
Josef Korbel School of International Studies
Zaměstnavatel Denverská univerzita
Ocenění Guggenheimovo stipendium
Manžel(ka) Anna Spiegelova
Děti Madeleine Albrightová
Funkce vyslanec
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Korbel (20. září 1909 Kyšperk dnes Letohrad jako Josef Körbel – 18. července 1977 Denver, USA) byl československý diplomat a americký pedagog, který je dnes nejvíce znám jako otec Madeleine Albrightové, ministryně zahraničních věcí USA ve vládě Billa Clintona, a učitel Condoleezzy Riceové, pozdější ministryně zahraničních věcí USA ve vládě George W. Bushe.

Život[editovat | editovat zdroj]

Přestože byl v diplomatických službách československé vlády, byl Korbel po nacistické invazi v roce 1939 donucen odejít do zahraničí. Sloužil jako poradce Edvarda Beneše, československého exilového prezidenta v Londýně, až do porážky nacismu v roce 1945. Vrátil se do Československa a sloužil jako velvyslanec v Jugoslávii, odkud byl po komunistickém puči v roce 1948 nucen znovu emigrovat.

Poté, co se dozvěděl, že byl odsouzen k trestu smrti v nepřítomnosti, požádal o politický azyl v USA. V USA pracoval jako profesor politických věd na Univerzitě v Denveru v Coloradu, stal se zakladatelem a děkanem školy mezinárodních studií, která nese nyní jeho jméno, a Nadace pro studium sociálních věd. Jedním z jeho studentů byla i Condoleezza Riceová.

Po jeho smrti Universita v Denveru uděluje od roku 2000 Humanitární cenu Josefa Korbela, kterou obdrželo již 28 osob.

O jeho životě vznikl dokumentární film s názvem Muž s dýmkou - portrét Josefa Korbela. Film je postaven na výpovědích Madelaine Albrightové a dalších členů rodiny, vypráví o něm také jeho studentka Condoleezza Riceová. Režie se ujal Josef Císařovský, producentem filmu je Miloslav Doležal, Grant produkce, Praha. Premiéra květen 2011.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Josef Korbel na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]