V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Josef Korbel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef Korbel
Narození 20. září 1909
Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg Kyšperk, Rakousko-Uhersko
Úmrtí 18. července 1977
USA Denver, USA
Národnost Židé
Alma mater Univerzita Karlova (do 1933)
Ocenění Guggenheimovo stipendium
Manžel(ka) Anna Spiegelova
Děti Madeleine Albrightová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Příbuzenstvo
dcera Madeleine Albrightová

Josef Korbel (20. září 1909 Kyšperk dnes Letohrad jako Josef Körbel – 18. července 1977, Denver USA) byl československý diplomat a americký pedagog, který je dnes nejvíce znám jako otec Madeleine Albrightové, ministryně zahraničních věcí USA ve vládě Billa Clintona, a učitel Condoleezzy Riceové, pozdější ministryně zahraničních věcí USA ve vládě George W. Bushe.

Život[editovat | editovat zdroj]

Přestože byl v diplomatických službách československé vlády, byl Korbel po nacistické invazi v roce 1939 donucen odejít do zahraničí. Sloužil jako poradce Edvarda Beneše, československého exilového prezidenta v Londýně, až do porážky nacismu v roce 1945. Vrátil se do Československa a sloužil jako velvyslanec v Jugoslávii, odkud byl po komunistickém puči v roce 1948 nucen znovu emigrovat.

Poté, co se dozvěděl, že byl odsouzen k trestu smrti v nepřítomnosti, požádal o politický azyl v USA. V USA pracoval jako profesor politických věd na Univerzitě v Denveru v Coloradu, stal se zakladatelem a děkanem školy mezinárodních studií, která nese nyní jeho jméno, a Nadace pro studium sociálních věd. Jedním z jeho studentů byla i Condoleezza Riceová.

Po jeho smrti Universita v Denveru uděluje od roku 2000 Humanitární cenu Josefa Korbela, kterou obdrželo již 28 osob.

O jeho životě vznikl dokumentární film s názvem Muž s dýmkou - portrét Josefa Korbela. Film je postaven na výpovědích Madelaine Albrightové a dalších členů rodiny, vypráví o něm také jeho studentka Condoleezza Riceová. Režie se ujal Josef Císařovský, producentem filmu je Miloslav Doležal, Grant produkce, Praha. Premiéra květen 2011.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Josef Korbel na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]