Jinonice (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jinonice

Střední loď stanice
Obecné informace
Původní název Švermova
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Jinonice
Ulice Radlická
Vznik 1988
Dopravce Dopravní podnik hlavního města Prahy
Linky B
Technické informace
Typ stanice ražená pilířová unifikovaná
Počet nástupišť trojlodní
Délka nástupiště 198 m m
Šířka nástupiště 18,06 m m
Hloubka pod povrchem 23 m m
Projektant DP-Metroprojekt Praha
Architekt ing. Miroslava Derynková
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jinonice (zkratka JI[1]) je stanice metra, která se nachází ve stejnojmenné čtvrtiPraze na lince B (úsek III.B). Je to podzemní, ražená, trojlodní unifikovaná stanice. Byla otevřena, spolu s celým úsekem, 26. října 1988 – oficiálně na počest 70 let od vzniku ČSR[2], tehdy pod názvem Švermova (podle komunistického novináře Jana Švermy). Patří k nejméně vytíženým stanicím metra v Praze (obrat cestujících zde činí do 10 000 za ranní špičku).

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Část nástupiště směr Černý Most
Vestibul stanice

Stanice je ražená, trojlodní se zkrácenou střední lodí (na 35 m) a se sedmi páry prostupů na nástupiště. Je dlouhá 198 m (z toho 128 m jsou technologické instalace), a nachází se 23 m pod povrchem. Z nástupiště vede jeden výstup eskalátorovým tunelem. Použity byly tříramenné eskalátory sovětské výroby; tunel ústí do povrchového vestibulu. Ten je umístěn u ulice Radlická a pod jeho podlahou je umístěna strojovna eskalátorů.

Obkladem stanice jsou skleněné lisované tvarovky, podobné těm, které byly použité ve stanici Karlovo náměstí, liší se však jejich velikost i barva. Stanice Jinonice byla na počátku 21. století jedinou ze stanic linky B, kde dosud nebylo změněno původní architektonické ztvárnění z 80. let (na rozdíl od stanic úseku I.B, který byl po rekonstrukci v mnohém upraven). Ve vestibulu stanice je umístěn výtvarný reliéf, jehož autorem je akademický sochař Karel Houska.

Výstavba této stanice na konci 80. let si vyžádala finanční náklady ve výši 306 milionů Kčs.

V roce 2016 byl oznámen záměr provést komplexní rekonstrukci stanice, vzhledem k špatnému technickému stavu ostění a pronikání vody do hlavní lodě. Rekonstrukce měla dvě fáze; od listopadu 2016 byly nejprve částečně sneseny obklady stanice, od 7. ledna 2017 byla následně stanice uzavřena na dobu sedmi měsíců pro běžný provoz. Během této doby budou provedeny injektáže průsaků a umístěny zcela nové obklady, které splňují náročnější protipožární normy. Rekonstrukce má celkem tři fáze; poslední z nich se uskuteční již za provozu s cestujícími.[3] Dopravní podnik původně připouštěl i variantu rekonstrukce stanice, ve které by byly natrvalo odstraněny i některé, nebo všechny skleněné obklady od sochaře Františka Víznera, nicméně po rozsáhlé kritice z řad veřejnosti byl tento záměr nakonec opuštěn.[4] Rekonstrukce stanice si vyžádala náklady ve výši 154 milionů .[5]

Návazná doprava[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla budována hlavně kvůli obsluze závodu Motorlet, je zde ale také autobusová zastávka denních i nočních linek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm
  2. Pamětní deska ve stanici Nové Butovice
  3. Tisková zpráva Dopravního podniku hl. m. Prahy
  4. Článek na portálu aktualne.cz
  5. Článek na portálu prazskypatriot.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Zličín Metro v Praze směr Černý Most
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Nové Butovice Jinonice Radlická
Zličín Bezbariérový přístupStodůlky Bezbariérový přístupLuka Bezbariérový přístupLužiny Bezbariérový přístupHůrka Bezbariérový přístupNové Butovice Bezbariérový přístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží Bezbariérový přístupAnděl Bezbariérový přístupKarlovo náměstíNárodní třída Bezbariérový přístupMůstek A Bezbariérový přístupNáměstí RepublikyFlorenc C Bezbariérový přístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovkaČeskomoravskáVysočanská Bezbariérový přístupKolbenova Bezbariérový přístupHloubětín Bezbariérový přístupRajská zahrada Bezbariérový přístupČerný Most Bezbariérový přístup