Jinonice (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jinonice

Střední loď stanice
Obecné informace
Původní název Švermova
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Jinonice
Ulice Radlická
Vznik 1988
Dopravce Dopravní podnik hlavního města Prahy
Linky B
Technické informace
Typ stanice ražená pilířová unifikovaná
Počet nástupišť trojlodní
Délka nástupiště 198 m m
Šířka nástupiště 18,06 m m
Hloubka pod povrchem 23 m m
Projektant DP-Metroprojekt Praha
Architekt ing. Miroslava Derynková
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jinonice (zkratka JI[1]) je stanice metra, která se nachází ve stejnojmenné čtvrtiPraze na lince B (úsek III.B). Je to podzemní, ražená, trojlodní unifikovaná stanice. Byla otevřena, spolu s celým úsekem, 26. října 1988 – oficiálně na počest 70 let od vzniku ČSR[2], tehdy pod názvem Švermova (podle komunistického novináře Jana Švermy). Patří k nejméně vytíženým stanicím metra v Praze (obrat cestujících zde činí do 10 000 za ranní špičku).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Část nástupiště směr Černý Most ve stavu před rekonstrukcí z roku 2017
Vestibul stanice

Výstavba této stanice na konci 80. let si vyžádala finanční náklady ve výši 306 milionů Kčs. Byla otevřena v roce 1988.

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 byl oznámen záměr provést komplexní rekonstrukci stanice, vzhledem k špatnému technickému stavu ostění a pronikání vody do hlavní lodě. Rekonstrukce měla dvě fáze; od listopadu 2016 byly nejprve částečně sneseny obklady stanice, od 7. ledna 2017 byla následně stanice uzavřena na dobu osmi měsíců pro běžný provoz. Během této doby byly provedeny injektáže průsaků a umístěny zcela nové obklady, které splňují náročnější protipožární normy. Dopravní podnik původně připouštěl i variantu rekonstrukce stanice, ve které by byly natrvalo odstraněny i některé, nebo všechny skleněné obklady od sochaře Františka Víznera, nicméně po rozsáhlé kritice z řad veřejnosti byl tento záměr nakonec opuštěn.[3]

Rekonstrukce se zpozdila o necelý měsíc kvůli neočekávaným průsakům vody, stanice byla cestujícím znovu otevřena dne 23. srpna 2017. Vyžádala si náklady ve výši 145 milionů ,[4] o 9 milionů méně, než se očekávalo.[5] Rekonstrukce byla dokončena v létě 2017 a stanice byla slavnostně otevřena za přítomnosti primátorky Prahy Adriany Krnáčové 23. srpna.

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Stanice je ražená, trojlodní se zkrácenou střední lodí (na 35 m) a se sedmi páry prostupů na nástupiště. Je dlouhá 198 m (z toho 128 m jsou technologické instalace), a nachází se 23 m pod povrchem. Z nástupiště vede jeden výstup eskalátorovým tunelem. Použity byly tříramenné eskalátory sovětské výroby; tunel ústí do povrchového vestibulu. Ten je umístěn u ulice Radlická a pod jeho podlahou je umístěna strojovna eskalátorů.

Obkladem stanice jsou skleněné lisované tvarovky, podobné těm, které byly použité ve stanici Karlovo náměstí, liší se však jejich velikost i barva. Stanice Jinonice byla na počátku 21. století jedinou ze stanic linky B, kde dosud nebylo změněno původní architektonické ztvárnění z 80. let (na rozdíl od stanic úseku I.B, který byl po rekonstrukci v mnohém upraven). Ve vestibulu stanice je umístěn výtvarný reliéf, jehož autorem je akademický sochař Karel Houska.

Návazná doprava[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla budována hlavně kvůli obsluze závodu Motorlet (dnes zde stojí rezidence Waltrovka), je zde ale také autobusová zastávka denních i nočních linek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm
  2. Pamětní deska ve stanici Nové Butovice
  3. Článek na portálu aktualne.cz
  4. Konec náhradní dopravy. Stanice metra B Jinonice je po půl roce znovu otevřena. Novinky.cz. . Dostupné online [cit. 2017-08-23]. (cs-CZ) 
  5. Článek na portálu prazskypatriot.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Zličín Metro v Praze směr Černý Most
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Nové Butovice Jinonice Radlická
Zličín Bezbariérový přístupStodůlky Bezbariérový přístupLuka Bezbariérový přístupLužiny Bezbariérový přístupHůrka Bezbariérový přístupNové Butovice Bezbariérový přístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží Bezbariérový přístupAnděl Bezbariérový přístupKarlovo náměstíNárodní třída Bezbariérový přístupMůstek A Bezbariérový přístupNáměstí RepublikyFlorenc C Bezbariérový přístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovkaČeskomoravskáVysočanská Bezbariérový přístupKolbenova Bezbariérový přístupHloubětín Bezbariérový přístupRajská zahrada Bezbariérový přístupČerný Most Bezbariérový přístup