Jiří Straka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Jiří Straka (rozcestník).
Jiří Straka
Jiná jména Jiří Novák
Narození 14. dubna 1969
Praha, Československo
Národnost česká
Znám jako tzv. „Spartakiádní vrah“
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Straka (* 14. dubna 1969 Praha) je český sériový vrah známý též jako spartakiádní vrah. V rozmezí 17. února16. května 1985 napadl na území Prahy celkem 11 žen, přičemž brutalita jeho útoků se postupně zvyšovala. Nakonec byl usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Po propuštění z výkonu trestu žije pod jinou identitou.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Jiří Straka pochází z běžné rodiny. Má bratra a sestru, kteří neměli žádné problémy se zákonem. Už v mládí se u něho začal projevovat neklid, kvůli kterému byl vyšetřován psychiatrem. Ačkoliv měl značně nadprůměrné inteligenční schopnosti (IQ 125), chyběla mu motivace k učení a nestanovil si žádné životní cíle. Vysoké inteligenci také neodpovídaly slabé školní výsledky. Během školní docházky měl také často problémy s chováním. Dopouštěl se drobných krádeží a nedodržoval školní řád. Po základní škole nastoupil v roce 1983 do hornického učiliště ve Stochově. V době páchání trestné činnosti bydlel o víkendech v Praze a v týdnu na internátě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jiří Straka
  • lub. Spartakiádní vrah - normálně by dostal trest smrti, ale jako mladistvý si odnesl 10 let. ČT24.cz [online]. 2010-12-17 [cit. 2010-12-18]. Dostupné online. 
  • hrk. PŘEJMENOVANÉ BESTIE: Jiří Straka alias spartakiádní vrah děsil i soudruhy. EXtra.cz [online]. 2018-11-05 [cit. 2020-11-15]. Dostupné online.