Jiří Schmitzer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o synovi Jiřího Sováka. O jeho otci s rodným jménem Jiří Schmitzer pojednává článek Jiří Sovák.
Jiří Schmitzer
Jiří Schmitzer během koncertu
Jiří Schmitzer během koncertu
Narození25. říjen 1949 (73 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materAMU v Praze
DětiJiří Schmitzer ml.
Kristýna Schmitzerová
RodičeJiří Sovák, roz. Schmitzer
Blanka Schmitzerová
Český lev
Nejlepší herec v hlavní roli
1997Bumerang
2006Kráska v nesnázích
2013Jako nikdy
2019Staříci
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Schmitzer (* 25. října 1949 Praha) je český herec a písničkář, syn herce Jiřího Sováka.[1] Je čtyřnásobným držitelem Českého lva pro nejlepšího herce v hlavní roli, za výkony ve filmech Bumerang, Kráska v nesnázích, Jako nikdy a Staříci.[2]

Profesní život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1974 absolvoval DAMU, poté hrál v Činoherním studiuÚstí nad Labem. Od roku 1985 byl členem souboru Studia Ypsilon. Ve filmu debutoval v roce 1970. Hrál výrazné role v populárních filmech a seriálech jako Marečku, podejte mi pero!, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Černí baroni, Báječná léta pod psa, Chalupáři, Sanitka, Zdivočelá země nebo Most!. V roce 1997 získal svého prvního Českého lva jako „nejlepší herec v hlavní roli“ za film Bumerang.

Působí také jako skladatel, skládal hudbu pro divadelní inscenace (mj. i pro Národní divadlo) a složil hudbu k filmu Páni Edisoni. Vystupuje také jako písničkář se svými folkrockovými písničkami, převážně humornými. Vydal již čtyři alba. Jako host zpíval a hrál také na albech Bratří Ebenů Já na tom dělámEbeni v zahradě.

V roce 2008 vydal knižně pod názvem Kanimůra ze Šardonu výbor svých textů. U mladší generace je známý hlavně díky písni Máte na to? („Řekněte prdel“).[3]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1976 způsobil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které zemřel chodec. Na základě tohoto skutku byl Schmitzer odsouzen ke třem rokům vězení. Po roce a půl byl za dobré chování propuštěn.[4] Jeho otec Jiří Sovák mu to nikdy neodpustil, přestal se s ním stýkat a vydědil ho. Jejich vztah byl však pošramocen už vlivem neshod Sováka se jeho bývalou ženou, Schmitzerovou matkou, již opustil, a která pak syna proti otci štvala.[5]

Předtím si spolu v 70. letech zahráli v několika snímcích – komedii Marečku, podejte mi pero! a seriálu Chalupáři. V obou případech hráli příbuzné – syna a otce, resp. vnuka a děda. Ve sci-fi komedii Zítra vstanu a opařím se čajem Schmitzer nadaboval svého otce v mladší verzi jeho role.

Má syna Jiřího Schmitzera mladšího a dceru Kristýnu Schmitzerovou.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Několik písní také nahrál pro různé samplery: Trubka a Prase jsou na Slonech v porcelánu (1999), Krabička vyšla na albu Havěť všelijaká (2005) a píseň Čas je na sampleru 50 miniatur (2007).

Podílel se i na albu Nanoalbum, jako docent Tečka v písni Léčitel.

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.topclanky.cz/Slavni-aneb-jablko-nepada-daleko-dil-I-info-koktejl-4532
  2. České lvy ovládlo Nabarvené ptáče, z herců uspěli Schmitzer a Ramba - Novinky.cz. Novinky.cz [online]. 2020-03-07 [cit. 2020-03-10]. Dostupné online. 
  3. http://www.hulman.cz/index.php?pg=jiri_schmitzer
  4. https://www.blesk.cz/clanek/celebrity/43585/jiri-schmitzer-rok-a-pul-v-base-zabil-chodce.html
  5. Herec Jiří Schmitzer: Tři roky natvrdo za zabití z nedbalosti. Boxoval, aby se neupil. Pomsta šílené matky | SECURITY MAGAZÍN. www.securitymagazin.cz [online]. [cit. 2020-04-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]