Jiří Schmitzer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Schmitzer
Jiří Schmitzer během koncertu
Jiří Schmitzer během koncertu
Narození 25. říjen 1949 (70 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Děti Jiří Schmitzer ml.
Kristýna Schmitzerová
Rodiče Jiří Sovák
Anna Schmitzerová
Český lev
Nejlepší herec v hlavní roli
1997Bumerang
2006Kráska v nesnázích
2013Jako nikdy
2019Staříci
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Schmitzer (* 25. října 1949 Praha) je český herec a písničkář, syn herce Jiřího Sováka.[1] Je čtyřnásobným držitelem Českého lva pro nejlepšího herce v hlavní roli, za výkony ve filmech Bumerang, Kráska v nesnázích, Jako nikdy a Staříci.[2]

Profesní život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1974 absolvoval DAMU, poté hrál v Činoherním studiuÚstí nad Labem. Od roku 1985 byl členem souboru Studia Ypsilon. Ve filmu debutoval v roce 1970. Hrál výrazné role v populárních filmech a seriálech jako Marečku, podejte mi pero!, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Černí baroni, Báječná léta pod psa, Chalupáři, Sanitka, Zdivočelá země nebo Most!. V roce 1997 získal svého prvního Českého lva jako „nejlepší herec v hlavní roli“ za film Bumerang.

Působí také jako skladatel, skládal hudbu pro divadelní inscenace (mj. i pro Národní divadlo) a složil hudbu k filmu Páni Edisoni. Vystupuje také jako písničkář se svými folkrockovými písničkami, převážně humornými. Vydal již čtyři alba. Jako host zpíval a hrál také na albech Bratří Ebenů Já na tom dělámEbeni v zahradě.

V roce 2008 vydal knižně pod názvem Kanimůra ze Šardonu výbor svých textů. U mladší generace je známý hlavně díky písni Máte na to? („Řekněte prdel“).[3]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1976 způsobil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které zemřel chodec. Na základě tohoto skutku byl Schmitzer odsouzen ke třem rokům vězení. Po roce a půl byl za dobré chování propuštěn.[4] Jeho otec Jiří Sovák mu to nikdy neodpustil, přestal se s ním stýkat a vydědil ho. Jejich vztah byl však pošramocen už vlivem neshod Sováka se svou bývalou ženou, Schmitzerovou matkou, která syna proti otci štvala.[5]

Přesto si spolu v 70. letech zahráli v několika snímcích – komedii Marečku, podejte mi pero! a seriálu Chalupáři. V obou případech hráli příbuzné – syna a otce, resp. vnuka a děda. Ve sci-fi komedii Zítra vstanu a opařim se čajem Schmitzer nadaboval svého otce v mladší verzi jeho role.

Má syna Jiřího Schmitzera mladšího a dceru Kristýnu Schmitzerovou.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Několik písní také nahrál pro různé samplery: Trubka a Prase jsou na Slonech v porcelánu (1999), Krabička vyšla na albu Havěť všelijaká (2005) a píseň Čas je na sampleru 50 miniatur (2007).

Podílel se i na albu Nanoalbum, jako docent Tečka v písni Léčitel.

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.topclanky.cz/Slavni-aneb-jablko-nepada-daleko-dil-I-info-koktejl-4532
  2. České lvy ovládlo Nabarvené ptáče, z herců uspěli Schmitzer a Ramba - Novinky.cz. Novinky.cz [online]. 2020-03-07 [cit. 2020-03-10]. Dostupné online. 
  3. http://www.hulman.cz/index.php?pg=jiri_schmitzer
  4. https://www.blesk.cz/clanek/celebrity/43585/jiri-schmitzer-rok-a-pul-v-base-zabil-chodce.html
  5. Herec Jiří Schmitzer: Tři roky natvrdo za zabití z nedbalosti. Boxoval, aby se neupil. Pomsta šílené matky | SECURITY MAGAZÍN. www.securitymagazin.cz [online]. [cit. 2020-04-26]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]