Jiří Andreska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. Jiří Andreska, CSc.
Narození10. října 1931
Kyje
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí10. listopadu 1999 (ve věku 68 let)
Hluboká nad Vltavou
ČeskoČesko Česko
Alma materČeská zemědělská univerzita v Praze (do 1964)
Povolánídocent a historik
DětiJan Andreska
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Andreska (10. října 1931 Kyje10. listopadu 1999 Hluboká nad Vltavou) byl český lesník, myslivecký historik, muzejník, etnograf, autor článků, knih a monografií.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Kyjích u Prahy. Dětství prožil v Nepomuku. Od 15 let pracoval jako lesní praktikant na lesní správě Hartmanice na Šumavě, poté čtyři roky studoval na lesnické škole v Písku.

V letech 1955-1983 působil v Zemědělském muzeu v Praze, na Konopišti a na loveckém zámku Ohrada na Hluboké, jako odborný a vědecký pracovník. Lesnickou fakultu VŠZ v Praze[zdroj?] ukončil r. 1964, studium etnografie r. 1980 jako kandidát historických věd. Věnoval se badatelské činnosti, zejména studoval dějiny lesnictví, myslivosti, rybářství a vývoje jihočeské krajiny. Mnohé výsledky jeho práce jsou dodnes přístupné v muzejních expozicích zámku Ohrada.

Po roce 1983 střídal různá zaměstnání, ponejvíce se v tomto období věnoval spisovatelské činnosti. Od roku 1961 pravidelně spolupracoval s Jihočeským rozhlasem, s Českou televizí a filmovými studii na pořadech o přírodě, zejména ptactvu a zvěři. Pro českobudějovické studio Českého rozhlasu připravil jako externí spolupracovník těžko uvěřitelných 3 000 příspěvků.

Ačkoli vystudoval Lesnickou fakultu ČVUT[zdroj?] v Praze, za své nejvýznamnější učitele pokládal celý život zoology prof. Julia Komárka a zejména Doc. Waltra Černého z Přírodovědecké fakulty v Praze. Zájem o zoologii, myslivost a historii zůstal i po jeho smrti nadále v rodině a ve svém synovi Janu Andreskovi má dodnes velmi schopného pokračovatele.

Přehled publikační činnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Jiří Andreska: Krajina studánek, autobiografický manuskript, dokončeno 1995
  • Tlapák Josef: Jiří Andreska šedesátníkem, Vědecké práce Zemědělského muzea 29, Praha 1992
  • Tempír Zdeněk: Za Jiřím Andreskou, Český lid, 2000

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]