Jean-Pierre Marielle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jean-Pierre Marielle
Jean-Pierre Marielle na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2006
Jean-Pierre Marielle na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2006
Narození12. dubna 1932
Dijon, FrancieFrancie Francie
Úmrtí24. dubna 2019 (ve věku 87 let)
Saint-Cloud, FrancieFrancie Francie
Místo pohřbeníhřbitov Précy-le-Sec
Alma materNárodní vyšší konzervatoř dramatického umění
Aktivní roky1954–2016
ChoťAgathe Natanson (2003–2019)
Významné roleAť začne slavnost...
Čistka
Les mois d’avril sont meurtriers
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Pierre Marielle (12. dubna 1932 Dijon24. dubna 2019 Saint-Cloud) byl francouzský divadelní a filmový herec.

Hrál ve více než stovce filmů, v nichž hrál značně rozmanité role, od obyčejného občana (Les Galettes de Pont-Avent), až po sériového vraha (Bez motivu), hrdinu druhé světové války (Tisíce), ohroženého špiona (Kufr na slunci), nebo bývalého herce (Velká cesta).

Byl známý pro svou dutou barvu hlasu, který často napodobují francouzští humoristé, považujíce jej proto za archetyp francouzského džentlmena.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a studia[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1932 v Dijonu do rodiny otce průmyslníka a matky švadleny. Jeho první herecké zkušenosti se datují do dob středoškolských studií, kdy hrál spolu s kamarády hry A. P. Čechova. Původně chtěl studovat literaturu, ale jeden z jeho učitelů jej místo toho povzbudil ke studiu herectví. Vystudoval proto pařížskou konzervatoř, odkud si v roce 1954 odnesl druhou komediální cenu a kde se mimo jiné stal blízkým přítelem Jean-Paula Belmonda a Jeana Rocheforta.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jeho raná kariéra spočívala v divadelních rolích se společností Grenier-Hussenot, hlavně v hrách Harolda Pintera a také v několika vystoupeních na velké obrazovce, na konci 50. let 20. století. Protože ho jeho první filmové role zklamaly, svou pozornost obrátil na nějaký čas ke kabaretu.

Na začátku šedesátých let získal o něco vhodnější filmové role, jako například ve filmech Jak vykrást banku (1963), kde hrál spolu s Louisem de Funèsem, Víkend na Zuydcoote (1964) a hlavně ve filmu Pán ze společnosti (1965), ve kterém mu režisér Phillipe de Broca umožnil využít celý jeho talent.

Jeho popularita rapidně narostla během 70. let, kdy se objevil v mnoha komediích. Ve filmu Kufr na slunci (1974) hrál izraelského špiona, který musí být schován v kufru, aby mohl být odvezen ze země na Blízkém východě. Filmy Les Gallettes de Pont-Aven (1975), Ať začne slavnost... (1974) nebo Čistka (1981) pouze potvrdili jeho pozici velkého herce.

Jeden z jeho nejlepších výkonů, který je současně také jeho pravděpodobně nejtemnější rolí, spočívá v jeho skvělé kreaci sebevražedného policistu bez iluzí ve filmu Les mois d’avril sont meurtriers (1987). Další důležitou rolí v jeho kariéře je Jean de Sainte-Colombe ve filmu Všechna jitra světa (1994).

V roce 1992 byl vyznamenán Řádem čestné legie.

Po celý čas se věnoval brilantním způsobem také kariéře divadelního herce a v roce 1994 získal nejvyšší francouzské ocenění pro divadelního herce, Molièrovu cenu.

V roce 2006 hrál roli Jacquesa Sauniera ve filmu Šifra mistra Leonarda.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Od 4. října 2003 byl ženatý s francouzskou herečkou Agathe Natanson. Z předchozího svazku měl syna. Byl velkým milovníkem jazzu a amerického New Yorku.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

César[editovat | editovat zdroj]

Nominace

Molièrova cena[editovat | editovat zdroj]

Ocenění

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jean-Pierre Marielle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]