Michel Bouquet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michel Bouquet
Michel Bouquet
Narození 6. listopadu 1925 (92 let)
Paříž, FrancieFrancie Francie
Alma mater Conservatoire national supérieur d’art dramatique
Aktivní roky 1943–dodnes
César
Nejlepší herec
2002 - Comment j'ai tué mon père
2006 - Le Promeneur du Champ-de-Mars
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michel Bouquet (* 6. listopadu 1925 Paříž) je francouzský divadelní a filmový herec, vícenásobný držitel divadelní Molièrovy ceny a filmového Césara.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v čtrnáctém pařížském obvodu. Předtím, jako se stal hercem, vystřídal mnoho povolání, mimo jiné byl psovodem, pekařem nebo bankovním pracovníkem.

Pařížskou konzervatoř vystudoval v době 2. světové války a již v roce 1943 se stal klasickým činoherním hercem, který vystupoval v různých pařížských divadlech. Během své téměř 70. let dlouhé divadelní kariéry se objevil v dílech nejvýznamnějších světových dramatiků, jako například Pintera, Molièra, Becketta, Bernharda nebo Ionesca.

Ve francouzském filmu zpočátku hrál pouze malé a drobné role, nicméně v 60. letech se začal objevovat i ve větších rolích, které pak v mnoha případech následovali hlavní role. Obvykle ve filmech hraje muže přísného vzezření - úředníky, detektivy, policajty, soudce, manažery, prokurátory, lékaře nebo politiky. Významným je zejména jeho ztvárnění postavy inspektora Javerta v Hosseinově zpracování Hugových Bídníků v roce 1982.

V roce 1977 byl jmenován profesorem na pařížské konzervatoři Conservatoire national supérieur d'art dramatique. V roce 2007 byl jmenován komandérem Řádu čestné legie a později povýšen na velkodůstojníka. V roce 2011 oznámil ukončení divadelní činnosti, nadále však hodlá hrát ve filmu a v televizi.

Byl ženatý s herečkou Ariane Borg, v roce 1967 se ale rozvedli. V roce 1970 se oženil s další herečkou, Juliette Carré a spolu také několikrát spolu hráli v divadle.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

César[editovat | editovat zdroj]

Molièrova cena[editovat | editovat zdroj]

Ocenění
Nominace

Jiná ocenění[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]