Bezva finta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bezva finta
Původní název Hold-Up
Země FrancieFrancie Francie
KanadaKanada Kanada
Jazyk francouzština
Délka 110 minut
Žánr policejní komedie
Námět Jay Cronley
Scénář Alexandre Arcady
Daniel Saint-Hamont
Francis Veber
Režie Alexandre Arcady
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Jean-Paul Belmondo
Kim Cattrall
Jacques Villeret
Hudba Serge Franklin
Kamera Richard Ciupka
Střih Joële van Effenterre
Výroba a distribuce
Premiéra 23. října 1985
Produkční společnost Cinévidéo
Distribuce Gaumont Film Company
Bezva finta na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bezva finta (v originále Hold-Up) je kanadsko-francouzský film z roku 1985. Režíroval Alexandre Arcady. Film byl natočen podle povídky Quick Change od Jay Cronleye, podle které byl později natočen i film Rychlá změna s Billem Murrayem

Děj[editovat | editovat zdroj]

Grimm (Jean-Paul Belmondo) se rozhodne spolu se dvěma společníky – přítelem Georgem a jeho milenkou Lisou vykrást Kanadskou banku. George a Lisa jsou jako komplicové mezi návštěvníky banky v okamžiku, kdy Grimm převlečený za klauna vejde do banky, zajme strážného a hrozí, že vyhodí banku do povětří. Rukojmí zavře do sejfu. Během telefonického vyjednávání s policií ale pracuje na útěku. Objedná si pizzu, do které mu policie dává uspávací prostředek. Pizzu dá ale sníst strážnému a poté jej spícího propouští jako první z rukojmích. Druhým propuštěným rukojmím je George, který hraje hysterického. Tvrdí, že jej klaun bil a že hrozí všem zastřelením. Další propuštěnou je těhotná Lisa, která naopak tvrdí, že klaun se chová zdvořile. Čtvrtým propuštěným je stařík, který nechce vypovídat, dokud nezavolá manželce. V telefonní budce ale místo manželky zavolá policii a zjistíme, že jde o převlečeného klauna.

Trojlístek je sice i s penězi (které byly schovány v břiše „těhotné“ Lisy) venku z banky, ale musí se s nimi dostat na letiště a pak do Evropy. Cestu jim komplikují policejní zátarasy, tlustý řidič Lasky i natvrdlý taxikář Jeremie, takže letadlo stihne pouze Lisa s penězi. Ta ale v průběhu útěku zjistí, že George je jen ubohý hlupák a chce utéci jen s Grimmem, který tuto možnost odmítá, protože nehodlá svého přítele George zradit.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Jean-Paul Belmondo Grimm
Kim Cattrall Lisa
Guy Marchand Georges
Jacques Villeret Jeremie
Jean-Claude de Goros Inspektor Fox
Jean-Pierre Marielle Simon Labrosse
Tex Konig Lasky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]