Jób

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jób

Představa Williama Blakea jak Satan způsobuje Jobovy popáleniny.
Bydliště Land of Uz
Manžel(ka) Job's wife
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jób, hebrejsky אִיוֹב‎‎ Ijov, arabsky أَيُّوبٌ‎‎, Ajjúb, je biblická postava, vzor a prototyp trpícího spravedlivého. Jób je hlavní postavou stejnojmenné starozákonní knihy Jób.

Kniha začíná představením Jobova charakteru — popisuje ho jako spravedlivého a bohabojného člověka, kterému Bůh žehná. Nicméně Satan pomluví jeho bezúhonnost a Bůh, aby vyzkoušel jeho věrnost, vydá Joba do Satanových rukou, výsledek této tragédie pro Joba: ztrácí své děti, bohatství a fyzické síly. Hlavní část textu sestává z projevu Joba a jeho tří přátel ohledně toho, proč byl tak potrestán, a končí Boží odpovědí Jobovi. Jób ve zkoušce obstál a Bůh jej na konec za jeho věrnost a stálost odměnil. Pán požehnal dalším Jobovým dnům a Job žil 140 let (Job 42:10,17)

Jób se v průběhu dějin stal synonymem pro každého spravedlivého, který nezaslouženě trpí. Úsloví „Jobova zpráva“ či „Jobova zvěst“ znamená zvěst nenadálého neštěstí, které někoho postihlo, stejně jako se i Jób dozvídal postupně o ztrátě všeho, co mu bylo drahé. Na druhé straně je Jób i synonymem pro člověka, který v bolesti a utrpení zůstává stálý a dokáže své utrpení s pokorou přijmout.

Job je také islámský prorok.

V hebrejské bibli[editovat | editovat zdroj]

Job je postavou v hebrejské bibli, kniha nese jeho jméno. Je zde líčen jako upřímný, ctnostný a nábožensky založený, také byl bohatý - měl spoustu otroků a dobytka a v té době byl správce oblastí princů Arabia a Edom. Je zde řečeno, že žil v zemi Uz. Měl sedm synů, tři dcery a byl též největším mužem z Východu. (Job 1:1-3)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Job (person) na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]