Hvězdník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hippeastrum

alternativní popis obrázku chybí
Kvetoucí kultivar hvězdníku
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: amarylkovité (Amarylidaceae)
Rod: Hippeastrum
Herb.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hvězdník (Hippeastrum), či také zornice je rod jednoděložných rostlin z čeledi amarylkovité obsahující asi 70 druhů[1]. Jejich přirozený areál zahrnuje tropické a subtropické oblasti Ameriky, od Argentiny severně až po Mexiko a Karibik. Některé druhy se pěstují jako pokojové rostliny zejména kvůli svým velkým, výrazným květům. Kvůli dřívějším zmatkům v pojmenovávání jsou kultivary této rostliny běžně známé jako „amarylis“.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hvězdníky jsou cibulnaté rostliny, cibule dosahují v průměru 5–12 cm. Z nich vyrůstá zpravidla 2–7 listů dlouhých 30–90 cm a širokých 2,5–5 cm. Stvol je rovný a dlouhý 30–75 cm, v závislosti na druhu nese 2–15 velkých květů, přičemž každý květ je velký 13–20 cm a obsahuje 6 nápadně zbarvených okvětních lístků.

Druhy a kultivace[editovat | editovat zdroj]

Souhrnným názvem pro většinu pěstovaných hvězdníků je Hippeastrum x hortorum[1], na jeho vzniku se podílely hlavně druhy H. vittatum a H. leopoldii[2]. Existuje asi 600 hybridů, které oproti původním planým druhům vykazují bujnější vzrůst a nejrůznější barvy květů (červené, bílé, růžové, žluté…).[2] Mezi další významné pěstované druhy patří H. aulicum, H. psittacinum, H. rutilum či H. reginae.[1]

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Hvězdníky jsou trvalky. Daří se jim v půdě s mírně kyselou reakcí půdního roztoku (pH 5,5–6), pro pěstování je možné použít směs staré listovky, drnovky, písku a pařeništní země.[1] Kvetou v prosinci až červnu, v době květu a růstu vyžadují vydatnou zálivku, prospívá jim též hnojení, nejlépe zředěným kravincem. Optimální teplota pro hvězdník v době vegetace je 17–20 °C. Na konci léta je možné omezit zálivku a tím převést rostlinu do vegetačního klidu, čímž se podpoří její kvetení v následující sezóně. V této mimovegetační době teplotní nároky rostliny klesají asi na 10 °C. Hvězdníky je možné množit jak vegetativně oddělováním dceřiných cibulek, tak i generativně semeny.

Toxicita[editovat | editovat zdroj]

Toxický alkaloid lykorin se nachází v celé rostlině, v největším množství v cibuli, proto není radno hvězdník konzumovat.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hippeastrum na anglické Wikipedii.

  1. a b c d HIEKE, Karel. Pokojové rostliny. Praha : Státní zemědělské nakladatelství, 1988. 416 s. 07-010-88.  
  2. a b Pěstování hvězdníku [online]. [cit. 2013-04-27]. Dostupné online.  
  3. Poisonous House Plants: Amaryllis spp. [online]. [cit. 2013-04-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]