Hrachor lesní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHrachor lesní
alternativní popis obrázku chybí
Hrachor lesní (Lathyrus sylvestris)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Rod hrachor (Lathyrus)
Binomické jméno
Lathyrus sylvestris
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrachor lesní (Lathyrus sylvestris) je popínavá rostlinaúponky která vyrůstá volně v krajině je nebo pěstována na polích jako krmivo pro dobytek. Je to růžově až fialově kvetoucí druh rodu hrachor.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Eucera longicornis - Lathyrus sylvestris - Keila.jpg

Druh vyrůstá téměř po celé Evropě, na východě zasahuje až do západní Sibiře a okolí Kavkazu, místy se objevuje i v severozápadní Africe. Novodobě byl zavlečen do Severní Ameriky.

České republice se přirozeně vyskytuje roztroušeně od nížin až do podhůří na okrajích lesů a remízků nebo také na lesních pasekách, v listnatých lesích i okolo komunikací. Je nenáročný na zásobení půdy vláhou, živinami a její hodnotu pH, snáší i částečný stín. Velmi mu vadí sešlapování.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá popínavá rostlina bylina se slabou lodyhou dorůstající do délky až 2 m která se rozrůstá sítí podzemních výběžků. Z nich vyrůstají olistěné křídlaté lodyhy porostlé listy s úzce křídlatými řapíky. Sudozpeřené listy s tenkými palisty jsou zakončené obvykle trojramenným úponkem a mají jeden pár podlouhle kopinatých lístků

Květy bývají sestaveny ve dlouze stopkatých hroznech vyrůstajících z úžlabí podpěrných listů. Jsou tvořených 4 až 7 oboupohlavnými květy fialové, růžovo-fialové nebo růžové barvy. Pět zelených kališních cípů je přibližně stejně dlouhých nebo kratších než kališní trubka. Brzy uvadající motýlovitá koruna má pavézu na svrchní straně nazelenalou a člunek žlutavý. Deset tyčinek je dvoubratrých, se hřbetu smáčknutá čnělka je o devadesát stupňů zkroucená. Květy vykvétají v červnu až srpnu, opylovány jsou hmyzem.

Plody jsou dlouhé, hnědé, lysé lusky se 2 až 5 svrasklými kulovitými semeny. Po dozrání se lusk otvírá 2 chlopněmi které se zkrucují a vystřelují semena do okolí.[2][3][4][5][6]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Hrachor lesní je potenciální jetelovina vhodná do oblasti s méně úrodnou půdou. Vysévá se tam do jednodušších krátkodobých a dočasných jetelovinotravních směsí pro kosení jednou nebo dvakrát ročně. V čerstvém stavu je nahořklý a tudíž pro dobytek méně chutný, usušením nebo senážováním se tato pachuť ztratí a hrachor lesní zlepšuje méně kvalitní píce vypěstované v podhorských oblastech.[3][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-12]
  2. a b CIBULKA, Radim. BOTANY.cz: Hrachor lesní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 05.08.2009 [cit. 2013-05-12]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b c NOVOTNÁ, Romana; KOBES, Milan. Jeteloviny - 2. část: Hrachor lesní [online]. Zemědělská fakulta, Jihočeská Univerzita, České Budějovice [cit. 2013-05-12]. Dostupné online. (česky) 
  4. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Hrachor lesní [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2013-05-12]. S. 351-352. Dostupné online. (česky) 
  5. a b Květena ČR: Hrachor lesní [online]. Petr Kocián [cit. 2013-05-12]. Dostupné online. (česky) 
  6. Finland Nature and Species: Lathyrus sylvestris [online]. Luonto Porti Nature Gate, Helsinki, FI [cit. 2013-05-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]