Fridrich I. Míšeňský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fridrich I. Míšeňský
Friedrich Gebissne Albrechtsburg.jpg
Narození 1257
Eisenach
Úmrtí 16. listopadu 1323 (ve věku 65–66 let)
Eisenach
Manžel(ka) Agnes von Görz und Tirol
Alžběta z Lobdeburgu
Děti Fridrich II. Míšeňský
Rodiče Albrecht II. Míšeňský a Markéta Štaufská
Příbuzní Anežka Míšeňská
Albert Meissenský
Dětřich Lužický
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fridrich I. Míšeňský (1257 - 16. listopad 1323) byl míšeňským markrabětem a lankrabětem Durynska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Eisenachu jako syn Albrechta II. Míšeňského a Markéty Štaufské. Podle legendy, jeho matka, v roce 1270 prchající před svým záletnickým manželem, nemohla překonat bolest z odloučení a kousla Fridricha do tváře: proto se stal známý jako Pokousaný.

Po smrti Konradina v roce 1268, se stal legitimním dědicem Štaufských nároků, nárokoval si Sicilské království, Jeruzalémské království a Švábské vévodství. (Jeho dědeček, Fridrich II. Štaufský si nárokoval jeruzalémské království pro sebe.)

Tyto nároky se však setkaly jen s malou přízní. Švábsko se rozpadlo na územní jednotky. V zámoří byl nedoceněný, Karel I. z Anjou měl moc v jižní Itálii pevně v rukou. Markrabě Fridrich v roce 1269 navrhl invazi do Itálie a sháněl podporu v Lombardských guelfů a ghibellinů, ale své plány nikdy neuskutečnil a už nikdy nesehrál velkou roli v italských záležitostech. Od roku 1280 byl hrabětem Saska.

Protože otec upřednostňoval Fridrichova nevlastního bratra Apitze, vedl proti němu Fridrich i s bratrem Dětřichem válku. Fridrich byl v roce 1281 zajat, ale po dlouhé válce oběma bratrům otec uznal jeho práva. Po smrti jejich bratrance Fridricha Tuty, se oba bratři zmocnili jeho území, Fridrich Míšeňska, takže otci zůstal pouze Landsberg. Nicméně, král Adolf Nasavský se domníval, že po Tutově smrti by se měla Míšeň a Východní March vrátit ke koruně, a koupil Durynsko od zadluženého Albrechta. Bratři opět volali do zbraně k obraně svého dědictví, ale nakonec se museli země vzdát. Fridrich zůstal daleko od domova až do Adolfovi smrti, kdy se vrátil zpět domů. Otec se s ním smířil. Nicméně, brzy poté si král Albrecht I. Habsburský nárokoval Durynsko, v čemž byl podpořen městy, která toužila po nezávislosti (Říšská bezprostřednost). Rodina lankraběte byla obléhána na Wartburgu silami z Eisenachu,Fridrich nicméně uspěl v jejich osvobození. Ale až vítězství v Lucce dne 31. května 1307 přineslo bratrům úlevu, a než král mohl nasbírat nové síly, zemřel.

Po Dětřichově smrti (1307) vzdali vazalové poctu pouze Fridrichovi, protože Albert se vzdal svého práva za roční důchod. Pouze města byla stále proti Fridrichovi. Ale Erfurt byl podroben násilí, a tak se Fridrich usmířil s císařem Jindřichem VII., jemuž se původně odmítl podrobit. V roce 1310 mu císař udělil jeho pozemky v léna.

Nicméně, boj s Braniborskem ještě pokračoval, a když byl Fridrich zajat markrabětem Valdemarem, musel zaplatit 32 000 stříbrných marek a vzdát se Dolní Lužice, aby se dostal na svobodu. Tyto spory byly roku 1316 obnoveny, ale skončily v roce 1317 Magdeburským mírem. Zánikem askánské dynastie, Fridrich získal všechny ztracená území s výjimkou Landsbergu a Dolní Lužice. Nyní byl schopen zjednat obecný mír.

Roku 1321 ho ranila mrtvice a zemřel 16. listopadu 1323 v Eisenachu. Jeho kosti byly později přemístěny na hrad Grimmenstein v Gothe a po jeho zbourání byly uloženy na hradě Friedenstein, nicméně, jeho hrob byl v Reinhardsbrunnu. V roce 1285 se oženil s Anežkou, dcerou Menharda II. Tyrolského a Alžběty Bavorské, ovdovělé matky Konradina, a po její smrti se v roce 1303 oženil s Alžbětou z Lobdeburgu, dcerou své nevlastní matky. Přežily ho jen dvě jeho děti, Alžběta, která se v roce 1322 vdala za Jindřicha II., lankraběte z Hesse, a Fridrich, který byl otcovým nástupcem.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

S Anežkou Tyrolskou měl jednoho syna:

  1. Fridrich (1293-1315)

S Alžbětou měl dvě děti:

  1. Alžběta (1306-1368)
  2. Fridrich II. Míšeňský

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frederick I, Margrave of Meissen na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]