Markéta Štaufská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Markéta Štaufská (Spalatinova kronika)
Příbuzenstvo
otec Fridrich II. Štaufský
matka Isabela Anglická
manžel Albrecht II. Míšeňský
syn Jindřich
syn Fridrich Pokousaný
syn Dětřich
dcera Anežka
syn Albrecht
dcera Alžběta
dcera Markéta

Markéta Štaufská (1237, Foggia8. srpna 1270, Frankfurt)[1] byla dcerou císaře Fridricha II. a Isabely Anglické, lantkraběnkou durynskou a falckraběnkou saskou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Markéta byla prvorozenou dcerou a na přelomu let 1254/55[2] byla již jako zcela osiřelá provdána za Albrechta Míšeňského z dynastie Wettinů, svého vrstevníka a jako věno obdržela Pliseňsko.[3] Zpočátku manželé sídlili na hradě v Eckartburgu a poté na Wartburgu a jejich zpočátku šťastné manželství bylo požehnáno sedmi potomky.[1]

Pohromou se pro Markétu stal manželův vášnivý milostný vztah s Kunhutou z Eisenbergu, která byla Markétinou dvorní dámou. Uražená Markéta opustila Wartburg 24. června 1270 a odešla do Frankfurtu, kde o šest týdnů později zemřela a byla pohřbena v místním klášteře. Před odchodem z domova při polibku na rozloučenou údajně pokousala svého syna Fridricha do tváře, odtud pochází jeho přízvisko Pokousaný.[4]

Synů Fridricha a Dětřicha se ujal strýc, otcův bratr Dětřich z Landsbergu a cizoložný Albrecht se se svou milenkou i přes její nízký původ oženil.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b genealogy.euweb.cz
  2. www.genealogie-mittelalter.de
  3. VANÍČEK, Vratislav. Velké dějiny zemí Koruny české III. 1250-1310. Praha : Paseka, 2002. 760 s. Dále jen Velké dějiny. ISBN 80-7185-433-6. S. 24.  
  4. Velké dějiny, str. 127

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Stichart, Franz Otto, Galerie der sächsischen Fürstinnen; biogr. Skizzen sämtlicher Ahnfrauen des kgl. Hauses Sachsen, Leipzig 1857.
  • Meyer, Johannes, Frauengestalten und Frauenwalten im Hause Wettin, Bautzen 1912.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Durynská lantkraběnka
Coat of arms of Thuringia.svg
Předchůdce:
Anežka Přemyslovna
12651270
Markéta Štaufská
Nástupce:
Kunhuta z Eisenbergu