František Janouch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
RNDr. František Janouch, CSc., Dr. a prof. h. c. multi
Narození22. září 1931 (92 let)
Lysá nad Labem
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníjaderný fyzik, spisovatel
Národnostčeská
Alma materFyzikální fakulta Petrohradské státní univerzity
OceněníStříbrná pamětní medaile Senátu (2012)
Medaile Za zásluhy mzz I. stupeň (2001)
Partner(ka)Ada Kolman
DětiKateřina Janouchová dcera
PříbuzníArnošt Kolman tchán
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Janouch (* 22. září 1931 Lysá nad Labem)[1] je český a švédský jaderný fyzik, autor populárních vědeckých děl, disident[2] a zakladatel Nadace Charty 77, jíž je také předsedou. Ještě jako středoškolský student vstoupil v roce 1948 do KSČ, odkud byl v době normalizace vyloučen a zbaven státního občanství.[2]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

František Janouch (1986)

Na vysokoškolská studia odešel do SSSR, Vystudoval fyzikální fakultu Leningradské univerzity. Následovala aspirantura a kandidátská disertace na Lomonosově univerzitě v Moskvě.

Po návratu do Československa byl vedoucím oddělení teoretické jaderné fyziky v ÚJF v Řeži, předsedou organizace KSČ tamtéž a docentem na MFF UK v Praze. Byl zakládajícím členem Evropské fyzikální společnosti a zástupcem jejího výkonného tajemníka.

V roce 1970 byl z politických důvodů vyhozen ze zaměstnání a bylo mu zakázáno přednášet na Karlově universitě. Po četných mezinárodních protestech mu bylo v roce 1974 umožněno odjet do zahraničí. Pracoval nejdříve v Niels Bohrově Institutu v Kodani, potom přijal hostující profesuru, kterou mu nabídla Švédská Královská akademie věd. Po skončení této profesury pro něj zřídila švédská vláda zvláštní místo vědeckého pracovníka ve Stockholmu. Přednášel na desítkách universit v mnoha zemích Evropy, USA a Asie; v roce 1985 byl povolán jako profesor, a členem řady vědeckých rad aby přednášel na Goetheho universitě ve Frankfurtu. V roce 1975 byl zbaven československého občanství, od roku 1979 je poddaným Švédské koruny, v roce 1990 mu bylo československé občanství navráceno. V roce 1978 ve Stockholmu spolu s dalšími založil Nadaci Charty 77, kterou vede až do současné doby.

V roce 1992 byl velvyslancem Československa a vedoucí československé delegace na Helsinské následné konferenci. V letech 19962000 zastupoval EU v Kyjevě jako evropský zástupce ředitele projektu Science and Technology Center in Ukraine.

V současné době je předsedou Nadace Charty 77, voleným členem sněmu AV ČR a členem vědeckých rad řady institucí. Vystupuje na veřejnosti, komentuje a publikuje, mj. i populárně vědecké články v časopise Vesmír. Uveřejnil kolem stovky vědeckých prací a několik set populárně vědeckých a polemických článků. Je autorem, spoluautorem či vydavatelem několika desítek knih, uveřejněných v mnoha zemích.

Dcera Katerina (Kateřina, *1964), švédská spisovatelka, novinářka, žije ve Stockholmu.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Odborné publikace[editovat | editovat zdroj]

Citát[editovat | editovat zdroj]

  • „František Janouch patří ke generaci, jejíž velká část nejprve uvěřila v nesmyslné ideály, aby z nich vzápětí vystřízlivěla se všemi osobními i pracovními důsledky.“ (Ján Sebechlebský, [1])

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Krátký životopis na Janouchově blogu na blog.aktualne.centrum.cz
  2. a b Staňte se občany, vyzval studenty chartista

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]