Nadace Charty 77

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Nadace Charty 77 byla založena ve Stockholmu koncem roku 1978 Františkem Janouchem, který byl tehdejšími mluvčími Charty 77 pověřen, aby převzal švédskou kulturní cenu Monismanien, udělenou hnutí Charty 77, a přednesl jejich poděkovaní. V souvislosti s převzetím této ceny založil František Janouch postžirový účet, který nazval Nadace Charty 77. František Janouch využil publicitu, kterou vyvolalo udělení této ceny, k výzvě, aby švédská veřejnost začala finančně podporovat pronásledované chartisty. Tato výzva byla velmi úspěšná – proto František Janouch koncem května 1979 požádal několik významných švédských a zahraničních osobností, aby svým jménem tuto iniciativu zaštítily. Mezi oslovenými osobnostmi byl spisovatel Arthur Miller, Per Wästberg (předseda mezinárodního PEN klubu), profesor Giacomo Morpurgo z Janova, Lars Persson (šéfredaktor největších švédských novin Expressen), Kenne Fant (ředitel švédského filmového průmyslu), Petr Larsson (organizační tajemník levicové organisace Folket i Bild) a Jaroslav Hutka z Rotterdamu. Předsedou první Správní rady Nadace Charty 77 se stal František Janouch, který od této doby Nadaci Charty 77 vede a řídí.

Nadace původně podporovala disidentské aktivity Charty 77, financována byla výlučně dary zahraničních dárců. Dnes působí v Česku jako nezisková organizace. Poskytuje nadační příspěvky oprávněným žadatelům z celé republiky.

Po sametové revoluci 1989 byla činnost Nadace ještě v prosinci 1989 přenesena do Prahy, registrována byla v únoru 1990. Zároveň vznikly její regionální výbory v Praze, Brně a Bratislavě.

Po rozdělení Československa se rozdělila i Nadace na českou Nadaci Charty 77 a slovenskou Nadáciu Charty 77.

Ceny Nadace Charty 77[editovat | editovat zdroj]

  • Cena Toma Stopparda – udělována každoročně v květnu autorům českého původu převážně za významné esejistické dílo, inspirující zejména svým myšlenkovým přínosem[1]
  • Cena Jaroslava Seiferta – udělována za vynikající básnické či beletristické dílo vydané v posledních 3 letech[2]
  • Cena Františka Kriegla – udělována za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost, suverenitu a demokracii[3]
  • Cena Josefa Vavrouška – udělována každoročně za významnou práci v oblasti ekologie a životního prostředí[4]

Konto Bariéry[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější aktivitou Nadace Charty 77 je Konto Bariéry, projekt určený zejména pro handicapované občany, neziskové organizace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cena Toma Stopparda na webu bariery.cz
  2. Cena Jaroslava Seiferta na webu bariery.cz
  3. Cena Františka Kriegla na webu bariery.cz
  4. Cena Josefa Vavrouška na webu bariery.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]