Nadace Charty 77

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nadace Charty 77
Zakladatel František Janouch
Vznik 1978
Právní forma nadace
Sídlo Melantrichova 504/5, Praha, 110 00, Česko
Lídr Jiřina Šiklová
Datová schránka 2iiwkfv
LEI 315700WYZGKIVIRH9M45
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Nadace Charty 77 byla založena ve Stockholmu koncem roku 1978 Františkem Janouchem, který byl tehdejšími mluvčími Charty 77 pověřen, aby převzal švédskou kulturní cenu Monismanien, udělenou hnutí Charty 77, a přednesl jejich poděkovaní. V souvislosti s převzetím této ceny založil František Janouch postžirový účet, který nazval Nadace Charty 77. František Janouch využil publicitu, kterou vyvolalo udělení této ceny, k výzvě, aby švédská veřejnost začala finančně podporovat pronásledované chartisty. Tato výzva byla velmi úspěšná – proto František Janouch koncem května 1979 požádal několik významných švédských a zahraničních osobností, aby svým jménem tuto iniciativu zaštítily. Mezi oslovenými osobnostmi byl spisovatel Arthur Miller, Per Wästberg (předseda mezinárodního PEN klubu), profesor Giacomo Morpurgo z Janova, Lars Persson (šéfredaktor největších švédských novin Expressen), Kenne Fant (ředitel švédského filmového průmyslu), Petr Larsson (organizační tajemník levicové organisace Folket i Bild) a Jaroslav Hutka z Rotterdamu. Předsedou první Správní rady Nadace Charty 77 se stal František Janouch, který od této doby Nadaci Charty 77 vede a řídí.

Nadace původně podporovala disidentské aktivity Charty 77, financována byla výlučně dary zahraničních dárců. Dnes působí v Česku jako nezisková organizace. Poskytuje nadační příspěvky oprávněným žadatelům z celé republiky. Charitativní projekt Konto Bariéry se zaměřuje na pomoc lidí se zdravotními problémy.

Po sametové revoluci 1989 byla činnost Nadace ještě v prosinci 1989 přenesena do Prahy, registrována byla v únoru 1990. Zároveň vznikly její regionální výbory v Praze, Brně a Bratislavě.

Po rozdělení Československa se rozdělila i Nadace na českou Nadaci Charty 77 a slovenskou Nadáciu Charty 77.

Česká Nadace Charty 77 předává významná ocenění za zásluhy v literatuře a na poli lidských práv. Zaštiťuje řadu projektů. Vedle veřejné sbírky Konto Bariéry, to je např. projekt SenSen (Senzační Senioři) nebo Národní Kronika.

Ceny Nadace Charty 77[editovat | editovat zdroj]

Konto Bariéry[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější aktivitou Nadace Charty 77 je Konto Bariéry, projekt určený zejména pro handicapované občany. Konto Bariéry je nejdéle trvající veřejná sbírka v České republice, každý den pomáhá lidem s handicapem a organizacím, které o ně pečují. Cílem je vracet handicapované zpět do života. Konto Bariéry je finančně podporuje díky štědrým partnerům a individuálním dárcům. Pravidelně jich na transparentní účet sbírky Konto Bariéry přispívá více než čtyřicet tisíc. Peníze, které nám dárci svěří skutečně zlepšují neuvěřitelně náročné životy lidí s různými druhy zdravotního postižení.

Konto Bariéry doplňuje stát tam, kde jeho pomoc není dostatečná. Z veřejné sbírky přispívá na rehabilitační a kompenzační pomůcky, přestavby automobilů, bezbariérové úpravy, ale také na vzdělávání, pracovní uplatnění a mnoho dalších aktivit lidí s handicapem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cena Toma Stopparda Archivováno 27. 9. 2007 na Wayback Machine na webu bariery.cz
  2. Cena Jaroslava Seiferta Archivováno 9. 6. 2007 na Wayback Machine na webu bariery.cz
  3. Cena Františka Kriegla Archivováno 4. 8. 2007 na Wayback Machine na webu bariery.cz
  4. Cena Josefa Vavrouška Archivováno 10. 6. 2007 na Wayback Machine na webu bariery.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Nadace Charty 77 (Dvacet let). Brno: Atlantis, 1998. 131 s. ISBN 80-7108-177-9. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]