Eco-Nelson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Eco Nelson)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eco-Nelson
Ostrov Nelson v souostroví Jižní Shetlandy
Účel stavby

Vědecká a výzkumná stanice

Základní informace
Výstavba 1989
Poloha
Adresa Ostrov Nelson, Antarctic Treaty area, AntarktidaAntarktida Antarktida
Souřadnice
Eco-Nelson
Eco-Nelson
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eco-Nelson je polární stanice v Antarktidě na Nelsonově ostrově v souostroví Jižní Shetlandy. Stanice byla založena českým občanem Jaroslavem Pavlíčkem v roce 1989. Ač založena českým občanem, stanice není oficiálně považována za českou, ale mezinárodní.

Umístění[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází na 62°14'46,68'' j. š., 58°58'55,92'' z. d. na Nelsonově ostrově v souostroví Jižní Shetlandy. Ostrov se nachází zhruba 100 km od pobřeží Antarktického poloostrova. Stanice má z logistického hlediska velmi příznivou polohu, od sousedního Ostrova krále Jiřího, na kterém se nachází několik polárních stanic a letiště Aeródromo Teniente Rodolfo Marsh Martin, je oddělena pouze 400 metrů širokým průlivem. V průběhu sezony se lze na Ostrov krále Jiřího relativně pohodlně dostat letecky z Punta Arenas.

Stanice se nachází v nezaledněné oáze na samém severním cípu ostrova. Plocha nezaledněné oázy je cca 4 km2 z celkové plochy 192 km2. Povrch oázy má dramatický skalnatý reliéf a je pokryt vegetací. Základna se nachází několik desítek metrů od břehu, který je tvořen písčitou a kamenitou pláží, nedaleko se nachází bezpečné kotviště.

Klima na ostrově je typicky oceánické, s relativně příznivým chodem teplot (v průběhu letní sezony teploty oscilují kolem 0 °C) a relativní vlhkostí vzduchu kolem 90 %, téměř neustálé jsou srážky v podobě mrholení, deště nebo sněhu. Roční úhrn srážek dosahuje 500 mm. V průběhu zimní sezony teploty klesají pod bod mrazu (absolutní minimum naměřené na Ostrově krále Jiřího je -28,5 °C) a oáza je pokryta cca 40 cm sněhu.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

King George Island map-en.svg

Základna byla vybudována v roce 1989[1]. Sestává z několika drobných staveb vybudovaných z různých materiálů. Většina staveb má kamennou podezdívku, na které stojí stavba s dřevěnými stěnami vyplněnými izolačním materiálem a obložená eternitem. Střecha většiny staveb je také eternitová.

Stanice byla v posledních letech využívána pouze sezonně, v minulosti však údajně došlo k několika přezimováním.

Stanice mohla v dobách své největší slávy ubytovat až 12 osob. Současný stav stanice je nejistý.

Program[editovat | editovat zdroj]

Výzkumné programy probíhající na stanici:[1]

The Green Home in the Antarctica[editovat | editovat zdroj]

Účastníci expedic jsou podrobeni pozorování, je evaluováno jejich chování, zapojení do kolektivu a činnosti stanice.

Sběr vyplaveného materiálu[editovat | editovat zdroj]

Na celém pobřeží Nelsonova ostrova je sbírán vyplavený materiál. U nálezů je určen jejich původ. Materiál je odvážen pryč z ostrova k likvidaci. Dřevěný materiál je použit jako palivo na stanici.

Na stanici také probíhá ve spolupráci s „The Institute for Sea Mammal Research“ monitoring výskytu velryb.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b econelson Program. www.econelson.org [online]. [cit. 2017-01-26]. Dostupné online.