Mirnyj (polární stanice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mirnyj
Mirnyj
lokalizace stanice na kontinentu

Mirnyj (rusky:Мирный) je ruská polární zásobovací základna v Antarktidě na Pobřeží Pravdy poblíž Indického oceánu, přesněji Davisova moře. Leží těsně za jižním polárním kruhem.

Stanice byla založena roku 1956 První sovětskou antarktickou expedicí. Nazvána byla podle legendární válečné plachetnice Mirnyj, jednoho z plavidel první ruské antarktické expedice kolem světa v letech 1819-1821, jíž velel z 600tunové válečné korvety Vostok Fabian Gottlieb von Bellingshausen, považovaný za objevitele Antarktidy .

Mirnyj představuje základnu, která udržuje v provozu 1410 km vzdálenou výzkumnou stanici Vostok prostřednictvím pravidelných konvojů. Cesta těchto konvojů převážejících jednou za rok naftu, potraviny a další materiál trvá okolo osmi týdnů. Stanici tvoří 30 budov, ve kterých v létě pracuje až 160, v zimě jen 60 techniků a vědců. Spojení s mateřským polárním institutem v Sankt Petěrburgu je zajištěno pomocí telexu.

Průměrná teplota v okolí stanice je -11 °C. Více než 200 dní ročně zde vane vítr silnější než 15 m/s, příležitostně stanici zasáhne polární cyklón.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Mirnyj observatory (anglicky)