Eternit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eternitová střecha

Eternit (z latinského aeternum – věčnost) je registrovaná ochranná známka pro vláknitý cement vlastněná belgickou firmou Etex Group S.A. (mateřskou společností německé firmy Eternit Gmbh). Název „Eternit“ se ale běžně užívá jako obecný výraz pro vláknitý cement. Vynalezl jej koncem 19. století Rakušan Ludwig Hatschek, rodák z Těšetic (okres Olomouc). Ten namíchal směs z 90 % cementu a 10 % azbestových vláken, kterou smíchal s vodou a následně nechal materiál projet strojem na výrobu kartonu.

Eternit je stavební materiál tvořený cementem a vláknitým pojivem, nejčastěji azbestem (který je silně karcinogenní látka), v množství 8 až 12 objemových procent. Nejčastějším využitím jsou eternitové střechy, dá se ale z tohoto materiálu vyrobit kde co, třeba i nádoby. Eternit je registrovanou značkou belgické společnosti Etex.

Protože je azbest karcinogenní, je eternit s azbestem ze zákona zakázán.

Rizika manipulace s eternitem[editovat | editovat zdroj]

Hlavním problémem je především následné odstraňování této střešní krytiny. Velmi často sami majitelé nemovitostí či jimi pozvaní řemeslníci jednají velmi hloupě a nezodpovědně, když si práci usnadňují tím, že eternitové šablony shazují ze střechy dolů. Ty se přitom rozbíjejí a během toho se z nich uvolňuje velké množství azbestového prachu, jenž kontaminuje zahradu a velmi snadno se poté následně (na botách a oblečení) zanáší i do samotného domu.[1]

Kdokoliv chce odstraňovat eternitovou střešní krytinu, měl by si při tom počínat s maximální opatrností a důsledně dbát na to, aby nedocházelo k lámání, či jakémukoliv jinému mechanickému poškozování eternitových desek. Vhodným doplňujícím opatřením, které může snížit uvolňování azbestových vláken na úplné minimum, je kropit během práce eternitové desky vodou.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Obálka Hatschekovy propagační brožury

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku eternit na anglické Wikipedii.

  1. Sundali jsme azbestovou krytinu. Hrozí zamoření azbestem?. Ekolist.cz [online]. [cit. 2021-07-14]. Dostupné online. 
  2. Pryč s azbestem! Jak vyměnit starý eternit za novou střechu. Ekolist.cz [online]. [cit. 2022-04-01]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]