Drchnička modrá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDrchnička modrá
alternativní popis obrázku chybí
Drchnička modrá (Anagallis foemina)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádvřesovcotvaré (Ericales)
Čeleďprvosenkovité (Primulaceae)
PodčeleďMyrsinoideae
Roddrchnička (Anagallis)
Binomické jméno
Anagallis foemina
Mill., 1768
Synonyma
  • Anagallis coerulea
  • Anagallis arvensis subsp. coerulea
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Drchnička modrá

Drchnička modrá (Anagallis foemina) je přízemní bylinačeledi prvosenkovitých řádu vřesovcotvarých. Předtím byla řazena do čeledi Myrsinaceae, která však byla podle nejmodernějšího systému APG III včleněna jako podčeleď Myrsinoidae do čeledi prvosenkovité.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rostliny jsou lysé se vzpřímenými nebo plazivými čtyřhrannými rozvětvenými lodyhami až 50 cm dlouhými, porostlé přisedlými, tmavozelenými špičatými vstřícnými listy dlouhými až 20 mm a 8 mm širokými, na rubu tečkovanými.

Sytě modré květy rostou na stopkách, jen o málo delších než jsou listy, vyrůstají z úžlabí listů. Kalich je hluboce dělený v kopinaté, asi 4 mm dlouhé cípy. Koruna je kolovitá, pětičetná, sytě modrá, o málo delší než kalich, s cípy obvejčitými, tupými, na okraji jemně zubatými. Korunní lístky se na bázi nepřekrývají. Květy se otevírají jen při slunečném počasí, za sníženého slunečního svitu dojde k samoopylení. Kvete v červnu až říjnu.

Plodem je kulatá tobolka 4 až 5 mm v průměru, má víčko a obsahuje asi 40 semen. Semena jsou trojhranná, až 1,5 mm dlouhá a 1,2 mm široká, leskle černá. Na jedné rostlině může dozrát až 700 semen.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Je to jednoletá rostlina, která občas v příznivých podmínkách přezimuje. Rozmnožuje se jen semeny, nejlépe klíčí semena po přezimování v půdě. Semena klíčí z jara, v suchých oblastech končí rostlina svůj cyklus v letních vedrech. Může z nových semen vyklíčit i na konci vlhkého léta.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je teplomilná rostlina původem ze Středomoří, která se rozšířila téměř do celé Evropy, na Kavkaz, do západní Sibiře, Malé a Střední Asie. Byla zavlečena i do Severní Ameriky. Roste na polích, v zahradách, na půdách chudých na humus, je vázána na půdy se zásaditým podložím.[2]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Původně byla v našich nejteplejších oblastech častou plevelnou rostlinou okopanin, s nástupem chemizace postupně téměř vymizela. Nyní se považuje pro své květy syté barvy za okrasnou rostlinu a prodává se jako půdu kryjící letnička. Rostlina je pro skot mírně jedovatá. Obsahuje saponiny a glykosidy.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Podle Červeného seznamu cévnatých rostlin České republiky je drchnička modrá zařazena mezi ohrožené druhy, do kategorie C3, mezi rostliny se slabším, ale trvalým ústupem z volné přírody.

Podobné druhy[editovat | editovat zdroj]

Podobná drchnička rolní (Anagallis arvensis), která je v ČR podstatně hojnější, má korunu většinou sytě červenou. Existuje však i modrá forma, někdy udávaná jako forma azurea, která má korunu sytě modrou a na první pohled je velmi podobná drchničce modré. Nemá však tolik členěný okraj korunního lístku, ovšem zase je více žláznatý a má delší plodní stopky.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/APweb/orders/ericalesweb.htm#Primulaceae
  2. HASSLER, Markus. Catalogue of Life: Anagallis foemina [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 11.2018 [cit. 2010-11-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-31. (anglicky) 
  3. KOVANDA, Miroslav. Anagallis L.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil. Květena České republiky, vol. 3.. Praha: Academia, 1992. S. 272–274. (česky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dr. Miloš Deyl, Plevele polí a zahrad, Nakladatelství čsl. akademie věd, Praha, 1956

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]