Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Filmy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pozvání k diskusi o kritériích významnosti uměleckých děl[editovat zdroj]

Milí kolegové, před časem proběhla diskuse o smazání článku Brumbálova armáda. Ačkoli článek měl řadu interwiki (včetně Dobrého článku na španělské Wikipedii), bylo nutné ho odstranit. Jediné kritérium významnosti, které se na něj na české Wikipedii vztahuje, jsou totiž nyní 2 nezávislé netriviální věrohodné zdroje (2NNVZ), a ty se nepodařilo najít.

Osud Brumbálovy armády navíc v současnosti hrozí i velké řadě dalších článků o různých literárních, filmových a jiných dílech a jejich motivech.

V některých oblastech se takový stav řeší existencí specializovaných doporučení, která umožňují vedle 2NNVZ doložit významnost i jiným způsobem. Příkladem takového doporučení na české Wikipedii je Wikipedie:Významnost (hudba), která např. umožní i bez 2NNVZ existovat článku o kapele, jež drží zlatou desku.

Obecným principem takových doporučení je, že encyklopedická významnost se považuje za doloženou také u takového objektu, který dosáhl něčeho mimořádného – vyznamenání, rekordy, tituly apod. – nebo jinak získal dostatečnou pozornost na to, abychom mohli říci, že je významný po větší počet lidí po delší čas, a tedy patří do encyklopedie. (Obecné pravidlo WP:2NNVZ přitom stále umožňuje významnost doložit také, takže se počet možných témat zařaditelných do Wikipedie jednoznačně rozšíří.)

Jako reakci na Brumbálovu armádu jsem na základě podobných pravidel anglické Wikipedie navrhl doporučení Wikipedie:Významnost (umění). Rád bych, abychom se jím jednak přiblížili zvyklostem na jiných Wikipediích a jednak nemuseli pracně dohledávat dva zdroje pro důkaz, že např. román nositele Nobelovy ceny za literaturu patří na Wikipedii.

Aby se podařilo doporučení doladit a schválit, potřebuji Vaši podporu. Prosím, pojďte diskutovat na tuto stránku.

Hezké vánoční svátky,--Ioannes Pragensis 18. 12. 2010, 15:24 (UTC)

Spoiler[editovat zdroj]

Srdečně zdravím účastníky Wikiprojektu.

Chtěl bych upozornit na diskusi o šalobně Spoiler, z níž vyplynulo, že v současné době se nadužívá i v případech, kdy nemá prakticky žádnou funkci – např. v kapitole nadepsané Děj, kde už samotný název kapitoly čtenáři říká, že obsahuje informace o ději. Prozatímním závěrem bylo, že šablona nebude navrhnuta na smazání, ale její užívání se omezí na hesla, kde není děj ve zřetelně oddělené kapitole. Pokud s tím účastníci Wikiprojektu souhlasí, bylo by fajn, kdyby v případě, že někde narazí na takovou nadbytečnou šablonu, ji vždy odstranili. Velmi vám děkuji. Jan.Kamenicek (diskuse) 2. 3. 2012, 17:30 (UTC)

Šablona očekávaných filmů[editovat zdroj]

Co po vzoru projektu Hudba udělat i šablonu pro filmy? --29. 8. 2012, 12:32 (UTC), Utar (diskuse)

Dotaz[editovat zdroj]

Ahoj! V rámci projektu Studenti píší Wikipedii budeme vytvářet článek o norských filmech a kinematografii (viz Wikipedie:Studenti píší Wikipedii/Skandinávský film II (2012/2013)). Chtěla bych se zeptat kompetentnějších wikipedistů, jestli je lepší název Norský film nebo Norská kinematografie? Předem díky za odpověď. Ať se vašemu projektu daří! --Jana Lánová (diskuse) 30. 11. 2012, 08:41 (UTC)

Diskuse o tom, co považovat za adekvátní link recenzi v profilu filmu[editovat zdroj]

Já jako autor recenzí filmu navrhuji toto řešení. Z důvodu že v české republice je málo zkušených kritiků (Fuka, Spáčilová, Prokopová) navrhuji nastavit limit odkazu od počtu a kvality Filmové recenze a webu. Pokud se jedná recenzi autora, u kterého se jedná pouze o malý výkřik do tmy, nebo se jedná pouze o soukromý blog (mimo např. Fuka). Tak bude odkaz smazán.

Pokud se jedná o recenzi autora, který napsal už více recenzí a zároveň web, na kterém se recenze vyskytuje, je pravidelně aktualizován, s historií (více než rok), více člennou redakcí (nepíše to jednotlivec),nevypadá amatérsky (pouze např. html či jenom recenze) a dá se najít více informací o tvůrcích nebo hercích, tak odkaz na recenzi smazán nebude.

Sledovalo by se ale i to, zdali se nejedná o "spam" a četnost doplnění recenzí, kdy rychlé vkládání recenzí do profilu filmů vypadá podezřele. Pokud ale autor napíše recenzi k filmu v době jeho filmové premiéry, případně k TV premiéře, pokud se jedná o TV dílo, tak odkaz zůstane.

Toto řešení navrhuji z důvodu malého počtu slavných filmových kritiků, na které by odkazy na odkazovali. V rámci návštěvnosti filmových webů se pouze jedná o jednotky návštěvníků, které přijdou z české wikipedie. Z důvodu parametru u odkazu "Nofolow" nejsou tyto odkazy následovány do ratingu webu.

Spíše mně napadá využití třeba nějaké šablony, do které by se mohli psát odkazy na recenze a sama by potom počítala průměr hodnocení. Něco v tom smyslu: Autor, Web, Hodnocení. Bohužel neumím tvořit složitější a komplikovanější šablony, a tak bych ji nevytvořil.

Čekám na reakci ostatních wikipedistů, jakou mají oni představu.

Simca (diskuse) 17. 1. 2013, 06:11 (UTC)

Americký filmový institut[editovat zdroj]

Zdravím. Jistě znáte stránky na anglické Wikipedii týkající se seznamů Amerického filmového institutu na počest stoletého výročí filmů. Chtěl bych se zeptat, zda by byl zájem něco podobného vytvořit tady. Alespoň ty seznamové přehledy... Kdyžtak budu rád za jakoukoli zainteresovanou pomoc.Dr.saze (diskuse) 28.8.2016, 11:29 (UTC)