Diskuse k šabloně:Infobox - panovník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Parametr titul[editovat zdroj]

Zprvu jsem tento parametr doplňoval s prvním velký písmenem, tak jak bylo psáno v užití. Teprve teď mi ale docvaklo jak je tento parametr myšlen. Tento parametr má navazovat na jméno (tak jako např. napsáno {jméno=Marie Terezie | titul=z boží vůle císařovna...} a čteno jako: Marie Terezie, z boží vůle císařovna...) a proto by se měl vyplňovat s první malým (respektive velké je tam poněkud nepatřičné). Píšu to proto, že ten způsob jakým jsem to dříve vyplňoval já se vcelku nešťastně vžil, což je špatně a mělo by se to změnit. --marv1N 17:41, 10. 4. 2008 (UTC)

PS: U křesťanských panovníků by to asi mělo být z Boží vůle... --marv1N 27. 9. 2008, 11:53 (UTC)

Barva pod jménem[editovat zdroj]

Proč je v horní části infoboxu modrý pruh? Proč tam není jiná barva? Třeba purpurová? Purpurová bývala znakem královské moci. Nebo jsou i jiné vhodnbější barvy. Ta modrá se tam ale podle mě moc nehodí. --Džordž Volkr Buš 27. 9. 2008, 09:03 (UTC)

Nejsem autor, ale mám takový pocit a někde už jsem to psal, že ta barva symbolizuje pohlaví, kdy u infoboxu panovnice je nějaká obdoba růžové (oni jsou tam dvě, jedna purpurovější pro vládnoucí a druhá pro panovnice manželky). Také už mě napadlo, že to není ideální, ale problém s tou purpurovou je, že by se to mohlo bít s tou panovnicí. Můžete zkusit nějaké konkrétní barvy navrhnout, můžete zkusit infobox sám změnit. --marv1N 27. 9. 2008, 11:53 (UTC)

Manželka vs. manželky[editovat zdroj]

Mohl by nekdo trosku upravit sablonu tak, aby kdyz ma panovnik pouze jednu manzelku psalo se manzelka a ne manzelky?! Dekuji --Bosquete 28. 10. 2008, 19:30 (UTC)

Uprava barvy[editovat zdroj]

Takze je mozne menit barvu, pricemz je prednastavena puvodni svetle modra (#C1D8FF). Navrhuji abychom do zahlavi sablony davali barvu dle znaku zeme. Napr. pro Portugalské kralovství modrou (#005197), pro SŘŘ žlutou (#edc83e) atp. --Bosquete 2. 11. 2008, 12:56 (UTC)

Původně jsem do toho z nedostatku času nechtěl šťourat, ale proč se má změnit zaběhnutý barevný kód? Kód podle zemí má tu nevýhodu, že spousta panovníků byla panovníky ve vícero zemích. Takový kód bude nutně dost komplikovaný. Miraceti 12. 12. 2008, 15:54 (UTC)

Infobox následník trůnu[editovat zdroj]

Dobrý den, mám dotaz, zda by nebylo možné vytvořit také infobox následník trůnu. Je to podobné jako u panovníka, je to poměrně častá kategorie, myslím, že by se hodila... Děkuji, --Vit001 1. 3. 2011, 16:39 (UTC)

Od infoboxu panovník by se zřejmě lišil jen náhradou popisku "Doba vlády" vhodnějším. --Jann 1. 3. 2011, 18:03 (UTC)
Nejspíš ano. Zřemě zde není nutné obhajovat užitečnost tohoto infoboxu, neboť se domnívám, že smysl je zřejmý, neboť korunní princ je po panovníkovi v dané zemi obvykle nejdůležitější postavou. Většina z nich je dnes známa už jako panovník, ale mnoho z nich zůstalo jen u následnictví. Jde o to, že nemám zkušenosti z tvrobou infoboxů, proto bych chěl požádat, zda byste jej někdo vytvořili. Od infoboxu panovník, by se lišil dobou, odkdy dokdy byl následníkem... Děkuji, --Vit001 2. 3. 2011, 07:12 (UTC)

Úprava infoboxu (posloupnosti)[editovat zdroj]

Nešlo (jistě by šlo) by předělat tento infobox tak, aby obsahoval upravitelné posloupnosti jako infobox politik? Protože když třeba máme panovníka, který byl český král, císař, braniborský a moravský markrabě, a to všechno v různých časových intervalech, tak parametr doba vlády zrovna moc nepomůže. --Silesianus (diskuse) 21. 2. 2015, 16:02 (CET)

Něco takového? infobox, příklad.--Jann (diskuse) 21. 2. 2015, 21:11 (CET)
Ano, něco přesně takového. --Silesianus (diskuse) 21. 2. 2015, 21:45 (CET)
Ještě bych chtěl probrat několik aspektů infoboxu:
1. Výše chtěl kolega alternativu k názvu položky "Doba vlády" kvůli korunním princům (a pro držitele šlechtických titulů taky nemusí být slovo "vláda" vhodné). Je možné popisek zrušit a data vycentrovat (příklad: první Václavův infobox u krále českého), nebo vymyslet nějaký jiný název položky, "Období"? nebo tě napadá nějaký lepší? Máme mít dvě alternativní položky (Doba vlády a Období) nebo jen jednu?
2. Chceš ubrat (regenty?) nebo něco přidat?
3. technická záležitost. Je možné infobox udělat dvěma způsoby, výsledek obou je na Wikipedista:Jann/Projekty.
A. pomocí podinfoboxů (příklad infoboxu), není omezen počet titulů. Šlo by takhle vkládat i jiné posloupnosti, např. úřadů...
B. jako v infoboxu politik, (příklad pro 3 tituly. V tomto je počet titulů omezen na tři, reálně bude infobox delší, protože sekvenci titul1-doba vlády1-éra1-korunovace1-předchůdce1-nástupce1-regent1-doba regentství1 bude třeba opakovat vícekrát. Na kolik odhaduješ maximální potřebný počet titulů? Ani 10 by na Karla V. nestačilo..
--Jann (diskuse) 22. 2. 2015, 15:46 (CET)
Osobně si myslím, že období by bylo vhodnější. Třeba takový opolský kníže mohl být zároveň vrchním slezským hejtmanem nebo nějaký říšský kníže i říšským kancléřem apod. To vycentrování dle mého narušuje vzhled infoboxu (u politika to asi není tak rušivé, neboť se udává na dny a je tudíž roztažené přes celý infobox). Regenty bych ponechal, přidal bych položku spoluvládce/i. Osobně se mi líbí způsob vkládání pomocí vnořeného infoboxu, ale myslím, že to tu není běžná praxe... --Silesianus (diskuse) 22. 2. 2015, 16:33 (CET)
Lehce OT. Nevím proč, ale začíná se mi líbit představa jediného infoboxu pro všechny osoby, kde by se využívaly jen jiné moduly/parametry, přičemž základ by zůstal stejný a moduly by se daly i kombinovat. Ale to by asi naráželo na technické problémy. --Silesianus (diskuse) 22. 2. 2015, 16:33 (CET)
Přidal jsem podinfobox, dosavadní boxy nemění, můžeš ověřit jak funguje, lze využít i pro úřady typu kancléře.. Spoluvládce je jako spolu s (záměrně univerzálnější).
Přesně tohle mě napadlo před pár dny při reorganizaci Číňanů, protože ti zajímaví jsou nezřídka politiky a současně umělci, a přidávat těch pět-šest chlívků specifických pro box Umělec do boxu Politik mi přišlo divné... na to by byl infobox skládaný z oborových modulů ideální (kosmonautů s druhou kariérou - Remek - by se mi taky hodil). Konstrukce mi nepřijde obtížná, takový {{Infobox - kosmické těleso}} má podobnou modulární skladbu. Otázka je postoj kolegů... --Jann (diskuse) 23. 2. 2015, 21:16 (CET)
Funfuje slušně.--Jann (diskuse) 23. 2. 2015, 21:27 (CET)

Barva III[editovat zdroj]

Existuje nějaký předpis, v jakém případě použít jakou barvu? pokud ne, bude nejlepší barvu všude nastavit natvrdo dle infoboxu. JAn (diskuse) 31. 3. 2016, 12:49 (CEST)

Co jsem byl schopen vypozorovat, je to velký barevný mix. Nějaký systém lze pozorovat pouze u čínských císařů, kde bývá poměrně důsledně použit černý text na červeném pozadí (vzor: Chung-č’), u římských a byzantských císařů pak bílý text na růžovém nebo růžovofialovém pozadí (vzory: Claudius, Andronikos III.). Ovšem všude lze najít výjimky, např. Augustus, Kao-cu (Chan) (ten ale vládl pouze říši Chan, ne celé Číně). Jiný systém nevidím, například u císařů Svaté říše římské je to velký zmatek, někteří mají {{Infobox - osoba}} místo očekávaného {{Infobox - panovník}}, ti kteří {{Infobox - panovník}} mají, jsou zbarvení buď defaultní světle modrou (příklad: Fridrich I. Barbarossa) nebo jakousi modrofialovou s bílým textem (příklad: Fridrich II. Štaufský). --Vachovec1 (diskuse) 31. 3. 2016, 16:11 (CEST)

Poté, co jsem do monitorovací kategorie zavedl třídění podle barevného klíče, jsem schopen upřesnit:

 • čínští císaři: barva = #ff0000 (červená)
  • vládcové říše Chan: barva = #000000 (černá), barva textu = white (bílá)
 • byzantští císaři: barva = purple (fialová), barva textu = white (bílá)
  mezi tyto panovníky jsou přimíchány i císařovny Zoe (Byzanc) a Theodora III.
 • římští císaři – dvě varianty, nejsem schopen identifikovat kritérium, podle kterého je ta která varianta volena
  • varianta 1 – viz například Nero: barva = #b80049 (růžová), barva textu = white (bílá)
  • varianta 2 – viz například Caracalla: barva = #EE5C42 (oranžovočervená)
 • perští vládci: barva = #8ea546 (zelená)
 • bulharští vládci z dynastie Asenovců: barva = darkred (tmavě červená), barva textu = white (bílá)
  někteří novější vládci mají {{Infobox - osoba}}
 • norští panovníci: barva = #EF2B2D (červená)
  novější panovníci mají defaultní světle modrou
 • řada panovníků především z oblasti Francie, Německa, Itálie, ale třeba i Polska má barvu #514671 a barvu textu white, ale nějakou obecnou zákonitost tady těžko definovat, rozhodně zde barevná konvence není nijak důsledně dodržována
 • někteří "barbarští" vládci (například Attila) mají barvu lightgray (světle šedá)

To by asi bylo všechno. Samozřejmě jsou tam ještě další barvy, ale většinou jde o různé "exotické" výjimky. Někteří panovníci mají také nastavenu barvu #C1D8FF, kterážto je ovšem defaultní a nasatavena by být nemusela. --Vachovec1 (diskuse) 31. 3. 2016, 22:20 (CEST)

To je tedy mix, vskutku velikonoční omalovánky. Podle popisu jsou některé kombinace až nepříjemné na pohled.
Pokud jsem si všiml, tak u panovnic se to drží víceméně na dvou barvách (alespoň podle dokumentace), u panovníků bych očekával podobný počet.
A rozhodně by bylo lepší, kdyby se barvy vyplňovaly nějakým přepínačem v rámci předem určené barevné palety (jako u hudebníků) než natvrdo všemi barvami spektra. JAn (diskuse) 31. 3. 2016, 22:53 (CEST)

Souhlasím, že by bylo záhodno omezit se na určitou základní paletu barev. V první řadě bychom si měli položit otázku, po jaké linii barvit. Vidím totiž dva možné přístupy. První je barvit dle území (právě tady bychom se museli omezit na nějakou základní paletu barev, např. (Starověké) Řecko, (Starověký) Řím, Přední Východ, Evropa, Afrika, Čína, Japonsko, Indie, Amerika, ostatní). Druhá možnost by byla barvit dle (nejvyššího) titulu (tj. císař, car, král, sultán, ostatní). Teprve poté by byla na místě diskuse o jednotlivých barvách. --Vachovec1 (diskuse) 1. 4. 2016, 00:16 (CEST)

Rozhodně lépe to řešit pevně danou barevnou škálou a nejlépe nahradit veškeré osoby panovníkem, kde to lze. U barev by ještě byl možný třetí přístup, barvit podle historického období (starověk, období římských říší, po jejich rozpadu, ranný středověk, středověk, pozdní středověk...). Ale i oba výše navržené nejsou špatné. Záleží co by bylo nejintuitivnější a také co se dá v infoboxu zpracovat z hodnoty určitého parametru na barvu. --Dvorapa (diskuse) 1. 4. 2016, 00:50 (CEST)
Jen bych chtěl upozornit, že existuje {{Infobox - osoba 2}}, která je u některých panovníků vhodnější než {{Infobox - panovník}} či {{Infobox - osoba}}. Kdysi s ní byly velké plány na nahrazení části ostatních personálních infoboxů, ale i teď je použitelná. --Silesianus (diskuse) 1. 4. 2016, 10:04 (CEST)

A co to zjednodušit a nechat všude jednu barvu? Členit to dle historických období může být, řekl bych, dost komplikované. Na tom kde které začíná a končí se kolikrát neshodnou ani historici a rozdíly jsou někdy veliké. Ono i těch titulů bude hodně, suverénní hlavou států můžou být třeba i vévodové, pokud vím tak ve středověku byly svým způsobem suverénní i hrabata a v Evropě byly i další, méně známé tituly - viz článek na en Wiki, hlavně ty tabulky dole. V asijských titulech a titulech z jiných zemí se už nevyznám skoro vůbec. Ale dalo by se to zřejmě nějak sjednotit. Ale samozřejmě je možné to nějak rozdělit, byl bych ale spíše pro nějaké základní členění, třeba jak ho navrhl kolega Vachovec1 - tj. 5 kategorií, jestli jsem to dobře pochopil (císař, car, král, sultán, ostatní) --Remaling (diskuse) 1. 4. 2016, 02:05 (CEST)

Určitě bych byl pro předem jasně definovanou škálu (srov. už zmíněný Infobox - hudební umělec), aby se nevyplňovaly barvy jednotlivě. Vzhledem k tomu, že se infobox používá pro velmi odlišné systémy, které značně variují jak časově, tak místně, mám obavu, že by systém musel být buď velmi důkladně propracovaný, aby pokryl všechny možnosti, anebo naopak až příliš prostý. Pro ten propracovanější mě napadá možnost zvolit jednu základní barvu třeba podle kontinentu (srov. olympijské barvy) a tu pak rozdělit do několika odstínů podle období. Nebo naopak základní barvy pro období typu starověk/středověk/novověk a jednotlivé odstíny pro podrobnější časové rozlišení nebo pro územní členění. Opačná možnost značného zjednodušení by pak případně mohla zahrnovat i sloučení s Infobox - panovnice, jak je ostatně navrženo, s tím, že by barvy rozlišovaly jen mezi pohlavími, případně opět mezi pohlavími základní barvy a podle epoch jejich odstínováním. --Bazi (diskuse) 1. 4. 2016, 03:53 (CEST)

Vypustil bych zcela parametr barva a používal bych jedno defaultní nastavení, klidně i to světlemodré. --Silesianus (diskuse) 1. 4. 2016, 10:02 (CEST)

Na vysvětlenou k Číňanům - svého času mi přišlo jako dobrý nápad vybrat barvy podle jejich vlastní teorie o tom, která barva „patří“ té které dynastii (žlutí Čchingové, červení Mingové a Sungové atd). /edit: podobnou logiku "císařského purpuru" mají zřejmě ti byzantinci/ Pokud by se nelíbilo, nebudu se za něj bít. Celkově bych preferoval 1. defaultní nastavení nejlépe dofialova jako na enwiki - en:Template:Infobox_royalty - s tím, že pokud bude rozumný důvod pro jinou barvu, ať si je jiná. 2. Dobrá varianta je i jedna povinná barva, stejná jako na enwiki (protože když jednota a snadná orientace, tak sjednocujme i s okolím, nekřiklavost je tím zaručena) 3. taky lze použít způsob určování barvy pro stát pomocí k tomu určené šablony (ru:Шаблон:Цвет s řadou interwiki) - funguje to nejen pro tuto šablonu, ale pro celý zástup infoboxů a navboxů - jako ru:Хунъу, jednota info a navboxů má taky něco do sebe. Pak kdo se pohybuje pouze v článcích o jedné zemi, setkává se s jednou barvou... 4. Ad Bazi a panovnice - tady dává smysl odlišit nikoliv pohlaví, ale panovnice/panovníky vládnoucí kontra nevládnoucí.--Jann (diskuse) 1. 4. 2016, 20:04 (CEST)

Ad 4) Vládnoucí a nevládnoucí by se mohli v takovém systému odlišit třeba sytostí barvy. --Bazi (diskuse) 1. 4. 2016, 20:46 (CEST)

@Bazi, Kacir, JAn, Silesianus, Dvorapa, Remaling: Jako (alespoň dočasný) kompromis navrhuji následující: robotické odstranění obsahu parametru barva (plus případně barva textu) ve všech případech kromě:

 • #ff0000 (čínští císaři)
 • purple (byzantští císaři)
 • u římských císařů navrhuji následující postup:
  • je-li nastavení barva=#b80049, barva textu = white změnit na barva=purple (barvu textu ponechat)
  • je-li nastavení barva= #EE5C42, změnit na barva=purple a přidat barva textu=white

Myslím, že další výjimky nejsou opodstatněné. --Vachovec1 (diskuse) 11. 1. 2017, 22:53 (CET)

Mýtičtí panovníci[editovat zdroj]

Je vhodné vkládat infobox i u mýtických panovníků, viz editace kolegy NeldCZ03 z 11. 1. 2017? Osobně bych řekl že ne. --Remaling (diskuse) 11. 1. 2017, 21:46 (CET)

Náhodně jsem proklikal pár článků v kategorii Fiktivní postavy. Často tam není žádný infobox, v jednom případě jsem narazil na {{Infobox - osoba}} a ve dvou případech na {{Infobox - postava}}. V dokumentaci posledně zmíněné šablony sice není podrobněji definován okruh článků, do kterých by se měla používat, u postav evidentně pocházejících z konkrétního díla je asi použití ideální, jestli ho používat i na postavy mýtické či legendární, které nemají původ v konkrétním fikčním díle s konkrétním autorem, to je asi na zvážení. Zajímavá debata by ostatně mohla vzniknout i třeba u článku Ježíš Kristus, kde je nyní Infobox - osoba, i když si netroufám odhadovat, k jakému výsledku by dospěla. Každopádně kategorie Fiktivní vladaři (kam náleží třeba Praotec Čech) patří pod fiktivní postavy, takže se úvahy tímto směrem můžou nabízet. --Bazi (diskuse) 11. 1. 2017, 22:56 (CET)
Ano, i když to při pohledu na některé položky {{Infobox - postava}} může znít legračně, myslím, že se k článkům jako Praotec Čech nebo Agamemnón hodí lépe, i když asi by to tam chtělo doplnit položky nástupce, předchůdce. Bleděmodrá barva u Infobox - panovník by podle mě měla spíš ilustrovat skutečnou historickou postavu. Mimochodem způsob vyplnění položek u Ježíše Krista je opravdu zajímavý. --Remaling (diskuse) 12. 1. 2017, 12:06 (CET)

Rozbitý podpis opraven[editovat zdroj]

Všiml jsem si rozbitých podpisů panovníků, třeba Pchúmipchona Adunjadéta (vlastně zřejmě všech):

Wiki-fix-infobox-panovnik-pred.png

Název souboru byl nenápadně obalen spanem třídy wd, tak jsem se trochu porozhlédl, zkusil tohle, a zabralo:

Wiki-fix-infobox-panovnik-po.png

Mykhal (diskuse) 26. 10. 2017, 23:59 (CEST)

@Matěj Suchánek: Zřejmě tato úprava (hádám) způsobila, že se lokálně vložený podpis nezobrazuje správně, viz např. Franta Pepa Jednička. --Matěj Orlický (diskuse) 5. 4. 2018, 08:52 (CEST)

OpravenoOpraveno Opraveno. Díky za upozornění, problém byl mnohem hlouběji. Matěj Suchánek (diskuse) 5. 4. 2018, 09:04 (CEST)