Dívčice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Dívčice
Chybí zde svobodný obrázek
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihočeský
Obec Dívčice
Souřadnice
Dívčice (nádraží)
Dívčice (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 733329
Tratě 190, 193 (bez pravidelné dopravy)
Nadmořská výška 400 m n. m.
V provozu od 1. září 1868
Zabezpečovací zařízení Automatické hradlo
Dopravních kolejí 7
Nástupišť (hran) 3 (3)
Prodej jízdenek Ano
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dívčice je železniční stanice v jihozápadní části obce Dívčice v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji oddělená od obce soustavou rybníků v oblasti Zbudovská Blata. Leží na tratích 190 a 193 (pravidelná osobní přeprava ukončena roku 2011). Stanice je elektrifikovaná (25 kV, 50 Hz AC, trať 190).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována jakožto součást Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) spojující Vídeň, České Budějovice a Plzeň, roku 1872 prodloužené až do Chebu na hranici Německa, podle typizovaného stavebního návrhu. 1. září 1868 byl s místním nádražím uveden do provozu celý nový úsek trasy z Českých Budějovic do Plzně.

28. října 1895 otevřela společnost Netolická místní dráha železniční spojení své trati s Netolicemi, pro její obsluhu zde byla postavena nová výpravní budova na severní straně staršího nádraží a lokomotivní točnu pro obsluhu své trati. Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Elektrická trakční soustava zde byla zprovozněna 29. listopadu 1968.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stanicí prochází dvoukolejná trať (190). Nachází se zde jedno hranové a dvě ostrovní nekrytá nástupiště, k příchodu na ostrovní nástupiště slouží přechody přes kolejiště. Na rok 2019 je plánována rekonstrukce stanice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]