Dívčí válka (pověst)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adolf Liebscher - Dívčí válka

Dívčí válka je jedna ze staročeských pověstí, která je obsažena v knize Staré pověsti české Aloise Jiráska, který čerpal z Kosmovy kroniky.

Pověst vypráví příběh o tom, kterak se mladé ženy a dívky po smrti kněžny Libuše vzbouřily proti vládě přemyslovského knížete Přemysla a založily si naproti Vyšehradu na Dívčích hradech svůj vlastní dívčí hrad Děvín, ze kterého pak vedly dívčí válku proti všem mužům. Vůdkyní všech žen tehdy prý byla velká bojovnice jménem Vlasta. Jádro pověsti tvoří příběh Ctirada a Šárky, který byl později vícekrát zpracován v hudbě i v literatuře.

Tato malá česká občanská válka nakonec skončila porážkou žen, smrtí mnoha bojovnic včetně vůdkyně Vlasty a vypálením dívčího hradu Děvína.

Odrazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

  • Manga Dívčí válka (v originále 乙女戦争 / Otome sensou) je pověstí inspirována. Čerpá z ní vzor pro postavy (hl. postava Sharka, vedlejší postavy např. Jan Žižka), historické události apod. Samotný děj je ovšem velmi odlišný. Autorem je Ohniši Kóiči. Manga není kompletní a existuje pouze první kapitola s komentářem autora, že se jedná pouze o ukázku[2].

Ctirad a Šárka[editovat | editovat zdroj]

Josef Mathauser - Šárka zrazuje Ctirada.jpg

Mladý vladyka Ctirad byl knížetem Přemyslem požádán o to, aby odejel urovnat jakýsi spor někam k dnešnímu Kladnu. Ctirad si sebou na tuto cestu vzal 21 jezdců na koních jako ozbrojený doprovod. V Šáreckém údolí pak našel svázanou půvabnou dívku Šárku. Šlo o válečnou lest, kterou ženy a dívky vymyslely ve válce proti mužům.

Šárka Ctiradovi namluvila, že ji zde svázala Vlasta se svými bojovnicemi poté, co ji a jejího otce ženy přepadly a chtěly odvést na hrad Děvín. Ctirad jí historku uvěřil, osvobodil z pout a nechal zde své muže odpočinout. Šárka poté odpočívající muže omámila medovinou, do které byl přimíchán přípravek na spaní. Poté, co muži z Ctiradova doprovodu začali být malátní a ospalí, nechala Šárka Ctirada zatroubit na lovecký roh, který přivolal Vlastu a její bojovnice ukryté nedaleko v lese a v okolním houští. Všichni Ctiradovi muži byli pobiti a sám Ctirad byl zajat a odveden na dívčí hrad Děvín, kde jej dívky druhého dne nechaly vplést do kola a vystavit na levém vltavském břehu naproti Vyšehradu knížeti Přemyslovi na očích.

To posléze vedlo k tomu, že všichni muži v knížectví, kteří byli velmi pobouřeni tímto zrádným činem, povstali proti dívkám a jejich ozbrojenou rebelii násilně a natrvalo potlačili.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ringo-cech.cz/divadlo/divci-valka
  2. Manga v angličtině - http://mangapark.com/manga/otome-sensou/s2/c1

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]