Cyberpunk 2077

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cyberpunk 2077
Logo hry
Logo hry
Základní informace
VývojářCD Projekt Red
VydavatelCD Projekt
RežiséřiAdam Badowski
Mateusz Kanik
ProducentRichard Borzymowski
DesignérKonrad Tomaszkiewicz
ProgramátorMateusz Popławski
ScenáristéJakub Szamałek
Stanisław Święcicki
Marcin Blacha
SkladateléMarcin Przybyłowicz
Paul Leonard-Morgan
P.T. Adamczyk
EngineRED Engine 4
PlatformyMicrosoft Windows
Playstation 4 Playstation 5
Xbox One
Xbox Series X
Stadia
Datum vydáníWin, PS4, XBO, Stadia
10. prosince 2020
PS5, XSXS
2022
Žánrakční hra na hrdiny
Herní módyvideohra pro jednoho hráče
videohra pro více hráčů
KlasifikacePEGI 18 a více
ESRB 17 a více
CERO 18 a více
Oficiální webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cyberpunk 2077 ([ˈsaɪbəˈpʌŋk] či [kyberpaŋk]) je akční hra na hrdinyotevřeném světě hraná z první osoby, vyvinutá a publikovaná polskou společností CD Projekt, resp. její vratislavská divize. Děj se odehrává v dystopickém městě Night City,[1] v otevřeném světě složeném ze sedmi různých regionů. Hráči, označováni jako kyberpankáči (anglicky cyberpunkers [ˈsaɪbəˈpʌŋkə(r)z]), přebírají roli přizpůsobitelného žoldáka jménem „V“, získávají dovednosti v nejrůznějších odvětvích, od hackování po kontaktní boj. Je možné hrát brutální i mírumilovnou cestou.

Vydání hry Cyberpunk 2077 bylo odloženo z původního 16. dubna 2020 na 17. září 2020, dále na 19. listopadu roku 2020 a nakonec na 10. prosince 2020, kdy nakonec hra vyšla; důvodem byla potřebná kompatibilita pěti různých platforem (nová a stará generace konzolí a PC).[2] Je dostupná na Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One, roku 2021 by měla být zpřístupněná na PlayStation 5 a Xbox Series X. Cyberpunk 2077 je vyvinut na enginu REDengine 4 přibližně pěti sty lidmi, což přesahuje počet lidí, kteří pracovali na minulé hře Zaklínač 3 (The Witcher 3). Konzultantem je Mike Pondsmith, tvůrce původní stolní hry Cyberpunk.

Titul nezapře literární inspiraci knihami Williama Gibsona, filmy Blade Runner, japonským anime snímkem Ghost in the Shell či hrou Deus Ex; jednu z hlavních rolí hraje Keanu Reeves.[3] Zvukový doprovod obsahuje originální hudbu od Refused, Grimes, A$AP Rocky, Gazelle Twin, Run the Jewels, Ilan Rubin, Richard Devine, Nina Kraviz, Deadly Hunta, Rat Boy a Tina Guo.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Cyberpunk 2077 je hra hraná z první osoby žoldáka jménem „V“, jehož hlas, obličej, účes, pohlaví, intimní partie a postava jsou upravitelné. Faktory jako například Inteligence, Síla, Reflexy nebo Technická zručnost se zcela libovolně vylepšují díky postupu na vyšší úrovně postavy a umožňují tak odemykat nové schopnosti či vylepšení postavy, a dále poskytují výhodu v samotné hře (kupříkladu Síla slouží k otevírání zamčených dveří, Inteligence pro hackování přístupových bodů a podobně). Dovednostní strom vychází z výše zmíněných faktorů a dále se dělí na jednotlivé podskupiny (kupříkladu Inteligence se dělí na Prolomení a Rychlé hacky), mezi nimiž lze nalézt například boj zblízka, čepele, pistole, brokovnice, pušky, odstřelovačky, hackování, strojírenství, chladnokrevnost, rváčství, atletika a další. Postavu lze dále vylepšovat u rozparovačů – kybernetických doktorů – pomocí kyberwaru, což jsou kybernetické implantáty poskytující výhody a unikátní schopnosti. Vzácnost kyberware vylepšení a vybavení v inventáři je barevně odlišena.

V je schopen se krýt, mířit, hackovat, skákat a sklouznout se. Ve hře jsou dostupné tři druhy střelných zbraní, každá z nich může být vylepšována a přizpůsobena – Silové (průraznost a vysoké poškození), Technické (přesnost) a Chytré (automaticky naváděné střely). Dále lze používat kontaktní a sečné zbraně, boj s pěstmi a různé druhy granátů. Značnou výhodu v boji poskytuje hackování. Až pět druhů poškození může být způsobeno – fyzické, tepelné, EMP, elektrické a chemické. Zbraně, stejně jako další výbavu lze vylepšovat, vyrábět či vybavovat různými modifikacemi, kupříkladu mířidly či tlumiči. Hra může být dohrána bez jediného zabití volbou nesmrtících možností omráčení nepřítele (s výjimkou soubojů s bossy).

Fiktivní kalifornské město Night City se skládá ze šesti regionů – korporátní městské Centrum, převážně imigranty obydlený Watson, luxusní Westbrook, předměstí Heywood, gangy zamořená a chátrající Pacifica a industriální a maloměstské Santo Domingo. Okolní krajina, vyprahlé a povětšinou opuštěné Pustiny, též mohou být prozkoumány. Jedná se o open-world hru s otevřeným herním světem, který může být libovolně prozkoumáván. V se v něm může přemisťovat chůzí, rychlým cestováním nebo ve vozidlech. Vozidel je ve hře opravdu mnoho, přičemž gameplay umožňuje jejich řízení jak z první, tak ze třetí osoby. Chodci jsou náchylní ke kolizím s vozidly. Zákon je upozorněn, jestliže V provede nějaký zločin. Ve vozidlech jsou dostupné fiktivní rádiové stanice k poslechu. Cyklus dne a noci spolu s dynamickým počasím ovlivňuje chování NPC postav. V vlastní svůj vlastní byt, ve kterém si může uchovávat zbraně, oblečení a jiné předměty, použít počítač či spát v posteli. V Night City lze potkat osoby, které nemluví anglicky, takové se překládají speciálním jazykovým kyberimplantátem.

Ve hře lze nalézt větvící se dialogy, které ovlivňují questy a samotný hlavní příběh. Z hlavních i vedlejších misí lze získat zkušenostní body, které podporují statistiky a dovednosti, a dále pouliční renomé, nezbytné pro používání silnějších zbraní a odolnějších obleků. Postup hrou zajišťuje odemykání nových dovedností, objevování obchodníků, nových míst, dodatečných misí a získávání herní měny, eurodolarů. Minihry, například turnaje v boxu, závody a střelnice lze nalézt po celém městě; „Game Over“ nastává pouze v případě, pokud hlavní postava zemře, nikoliv, když se mise nezdaří – v případě smrti se jednoduše načte poslední uložená pozice. Podle toho, jaké možnosti hráč zvolí v průběhu hry lze dojít až k sedmi různým koncům.

Zasazení[editovat | editovat zdroj]

Hra se odehrává v alternativních Spojených státech v nedaleké budoucnosti, v níž Ameriku postihla řada ekologických katastrof, ekonomických krizí a ničivých válek, které přivedly Spojené státy ke kolapsu. Po letech úpadku násilně vznikly Nové spojené státy, jen pár svobodných států dovedlo úspěšně vzdorovat. Samotná hra se odehrává v přelidněném velkoměstě Night City ve svobodném státě Kalifornie. Město ovládají různé korporace, kupříkladu Arasaka, Militech či Petrochem, které jsou povětšinou zcela lhostejné vůči obyvatelům a jde jim spíše o vlastní moc a profit. Metropole má svůj zákon, který se v rámci možností snaží udržovat místní policie, elitní jednotky Psycho Squad a ojediněle i vojáci zbrojovky Militech. Časté jsou zde konflikty mezi gangy, které bojují o nadvládu nad městským podsvětím. Největšími gangy jsou Šestá ulice, Zvířata, Maelstrom, Mox, Tygří spáry, Valentinos a Voodoo Boys. Za hranicemi města, ve vyprahlých Pustinách, žijí různé nomádské klany, kupříkladu Aldecaldos, Bakkeři či odpadlí Přízraci.[4] Každý z gangů je specifický, ať už ve stylu oblékání, způsobem vydělávání peněz, získávání moci a jednání s veřejností. Město je závislé na robotice, která obstarává základní aspekty života, jako je sběr odpadu, údržba nebo veřejná doprava. Vizuální stránka města je odvozena ze čtyř epoch, kterými město prošlo – strohým entropismem, barevným kýčem, impozantním neo-militarismem a opulentním neo-kýčem. Samotné město se dělí na šest čtvrtí – korporátní Centrum, přelidněný a většinou imigranty obydlený Watson, Heywood pro střední vrstvu, luxusní Westbrook, zchudlé Santo Domingo a ničím zajímavá zchátralá Pacifika. Internet je řízen a hlídán korporacemi, dělí se na veřejně přístupnou a bezpečnou Síť, kterou hlídá organizace NetWatch, a kyberprostor za virtuální Černou zdí, nebezpečnou část internetu plnou smrtících počítačových virů a zákeřných umělých inteligencí. Bezdomovci, chudoba a špína jsou zcela běžnou součástí města. Kybernetická modifikace těla je součástí každodenního života, ať už se jedná o kvalitní a drahé implantáty nebo o levné náhražky z černého trhu, což mnohdy vede k násilí, vražedným záchvatům a kyberpsychóze. Těmito hrozbami se zabývá elitní ozbrojená síla známá jako MaxTac, zvaná též Psycho Squad. Trauma Team, zvaná též Úrazovka, zas představuje nájemné lékařské služby v rámci pojištění. V důsledku neustálé hrozby fyzické újmy mohou občané vlastnit a nosit střelné zbraně na veřejnosti.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hra začíná roku 2077 v alternativní Kalifornii; hráč si vybírá jednu ze tří životních cest pro hlavní postavu jménem V – nomád, dítě ulice nebo korporát. Jakožto nomád, V opouští svůj rodný klan Bakkerů a vůbec poprvé přichází do velkoměsta; coby dítě ulice se V zaplete do zločinných aktivit ve snaze pomoci svému příteli; a jako korporát, V je náhle propuštěn ze zaměstnání u Arasaka Corporation kvůli selhání v mocenském pletichaření svého nadřízeného. V prvních dvou životních cestách se V shodou nešťastných náhod spřátelí s místním zločincem Jackiem Wellesem, zatímco ve třetí životní cestě je Jackie starý známý. Všechny tři rozdílné úvody vedou ke stejné úvodní sekvenci, kdy V začíná v Night City od nuly jako žoldák se snem slávy a společně s Jackiem a síťařkou T-Bug zažívá různá, většinou nezákonná dobrodružství.

O půl roku později si místní kšeftař, Dexter DeShawn najme V a Jackieho ke krádeži tajemného biočipu známého jako Relikvie od Arasaka Corporation. Loupež století se samozřejmě zvrtne. V i Jackie se omylem stanou svědky vraždy Sabura Arasaky, lídra celé korporace, jehož uškrtí jeho vlastní syn Yorinobu. Yorinobu zamaskuje smrt svého otce se slovy, že byl otráven, a aktivuje bezpečnostní protokoly. Zatímco T-Bug je usmažen mozek arasackými síťaři, v budově propukne přestřelka, když se V a Jackie snaží uprchnout. Jackie je při ní smrtelně postřelen a integrita uloupené Relikvie vážně poškozena, pročež je V nucen ji zachránit tím, že si ji vloží do kyberwaru v hlavě.

DeShawn zuří kvůli nežádoucí pozornosti místní policie, střelí proto V do hlavy a nechá jej smrti napospas na skládce odpadu. V je zde sužován digitálním přízrakem rockové hvězdy Johnnyho Silverhanda, který roku 2023 spáchal teroristický útok na tehdejší Arasaka Tower, kde odpálil termonukleární nálož a následně byl pokládán za mrtvého. Vzápětí se navzdory osudu V probouzí a DeShawn je zastřelen Goro Takemurou, dřívějším bodyguardem Sabura Arasaky. Ten začne s V spolupracovat pod podmínkou, že společně zveřejní pravdu o vraždě Sabury.

Ve městě se V dozvídá od kyberwarového doktora Viktora Vectora, že mu kulka vypálená do hlavy aktivovala Relikvii, jež pomocí nanit opravuje poškozenou tkáň a udržuje jej tak naživu. Zároveň však způsobuje nezvratný proces, při němž vzpomínky a osobnost Johnnyho Silverhanda do několika týdnů převezmou kontrolu nad tělem V a přepíšou mu jeho vlastní vědomí – digitální kopie Johnnyho vědomí zabije V a ukradne mu jeho tělo. Biočip nelze vyjmout, V tak musí co nejrychleji nalézt způsob, jak se zbavit Johnnyho a přežít.

Díky prožívání Johnnyho vzpomínek V zjišťuje, že na počátku 21. století Johnnyho tehdejší přítelkyně a geniální síťařka Alt Cunningham vytvořila Dušemor, umělou inteligenci schopnou zkopírovat lidskou mysl, ale zároveň při tom usmažit mozek. Arasaka unesla Alt a donutila ji vytvořit jejich vlastní verzi Dušemoru, která schraňuje kopie lidských vědomí v digitální pevnosti Mikoshi. Johnny vedl záchrannou akci ve snaze osvobodit Alt, ale přišel pozdě – Arasaka již na Alt použila Dušemor. Johnny se Arasace sice pomstil termojaderným teroristickým útokem, ale korporace jej chytila a použila Dušemor i na něj. Jeho digitální vědomí následně skončilo na Relikvii. Právě roku 2077 se Arasaka stala význačnou poté, co začala využívat kopírování lidských myslí na veřejné zakázky svého programu „Zabezpečení duší“. Samotná Relikvie je prototypem tohoto programu, který de facto zajišťuje nesmrtelnost – vepsání digitálního vědomí do cizího mozku, umělé znovuzrození v jiném těle.

V mezitím v Night City plní vedlejší úkoly, získává si pouliční reputaci a shání lepší výbavu. Pomáhá nomádce Panam Palmer a jejímu rodnému klanu Aldecaldů; asistuje bývalému policistovi Riverovi Wardovi při pátrání po jeho synovci, jehož unesl zvrácený zvrhlík; pomáhá Judy Alvarez, editorce psychovizí, zachránit její blízkou přítelkyni a vyrovnat se s krutostí života; navrací radost do života Kerrymu Eurodyneovi (členovi Johnnyho bývalé rockové kapely Samurai) a pomáhá mu s comebackem; je nápomocen Takemurovi při snaze zdiskreditovat Yorinobua Arasaku, čímž se dostává k Yorinobuově sestře Hanako; vyslyší Johnnyho prosbu a sblíží se s Rogue Amandiaries, legendou nightcityjského podsvětí a starou Johnnyho přítelkyní; či jen prostě plní pouliční kšefty a věnuje se dalším vedlejším dějovým linkám. V nakonec nalézá odpověď na svůj život ohrožující problém v Síti, kde se setkává s digitálním vědomím Alt (nebo alespoň s tím, čím Alt kdysi bývala). Vysvětlí, že se jí podařilo uprchnout z Mikoshi do kyberprostoru a přislíbí pomoc. V se tak musí dostat do Arasaka Tower, napojit se do Mikoshi a umožnit Alt použít Dušemor pro odstranění Johnnyho vědomí.

V je ve vážném stavu. Je pozván k Hanako Arasaka, která mu přislíbí plnou zdravotnickou pomoc, pokud jí pomůže veřejně odhalit pravdu o Saburově vraždě. Dále má na výběr zaútočit na Arasaka Tower s pomocí Rogue či s nomády a ručně se napojit do Mikoshi; v této chvíli je možné dosáhnout několika konců, přičemž ve všech krom prvního je V nucen zabít bosse Adama Smashera – více stroj než člověka, nemesis Johnnyho a přisluhovače Arasaky.

Žádný z možných konců není šťastný a pro V nekončí příliš dobřeː může spáchat sebevraždu, čímž zabije sebe i Johnnyho, uzavřít dohodu s Hanako či zaútočit na Arasaku. Ať tak či onak, vyjde najevo, že i při plné zdravotnické pomoci je poškození mozku nezvratné a V zbývá pár měsíců života, zatímco Johnny by v těle V prožil plnohodnotný dlouhý život. Může proto zůstat ve svém těle s vidinou blízké smrti (buďto s nomády navždy opustí Night City vstříc svobodě, nebo se naopak stane legendou a lídrem městského podsvětí), v případě dohody s Hanako nahrát vědomí do Mikoshi do té doby, než mu naleznou nové vhodné tělo, anebo své tělo přenechat Johnnymu, který se rozhodne odjet z Night City začít nový život někde jinde, zatímco vědomí V splyne s Alt a odejde do hlubin Sítě.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

První trailery pro hru byly vydány v lednu 2013.[5] Cyberpunk 2077 vstoupil do fáze plné výroby hned, jak CD Projekt Red dokončil předchozí hru Zaklínač 3: Divoký hon; v té době na hře pracovalo zhruba 50 zaměstnanců. Později tomuto projektu věnovali tým mnohem větší než který pracoval na Zaklínači 3 a jakmile tuto hru vydali, začali pracovat na novější verzi enginu REDengine 3, který by vyhovoval Cyberpunku 2077. Společnost CD Projekt Red získala dotaci ve výši 7 milionů dolarů od polské vlády, která potvrdila použití REDenginu 4. V červnu 2017 byly odcizeny rané návrhy a hrozilo jejich zveřejnění, avšak vývojář odmítl vyhovět podmínkám. Vývoj údajně dosáhl milníku na konci roku 2017. V březnu 2018 společnost založila nové studio ve Vratislavi pro posilnění produkce. V červenci 2018 tým pracující na Cyberpunku 2077 čítal téměř 350 zaměstnanců a do následujícího měsíce byl hlavní příběh hry plně realizován. V říjnu 2018 CD Projekt Red oznámil spolupráci s kanadským studiem Digital Scapes na dodatečných nástrojích pro Cyberpunk 2077. Na začátku roku 2019 již velikost týmu překročila 400 lidí a po domluvě spolupráce se společností Nvidia pro dosažení ray tracingu v reálném čase v půli roku 2019 se počet lidí zvedl na 450.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Cyberpunk 2077 byl pochvalován za jeho příběh, prostředí a grafiku, i když některé z jeho hratelnostních prvků obdržely smíšené reakce. Na Gamescom Award získal cenu pro nejlepší hru roku a pro nejlepší RPG roku.[6] Naproti tomu byl kritizován za rozsáhlé chyby, zejména u konzolových verzí, které také trpěly problémy s výkonem.[7] Společnost Sony hru 17. prosince 2020 odstranila z obchodu PlayStation Store a dne 21. června 2021 opět obnovila k prodeji.

K prvnímu dni prodeje se prodalo rekordních 8 milionu kopií.[8] Do 20. prosince 2020 se prodalo 20 milionů kopií,[9] čímž se titul zařadil mezi padesát nejprodávanějších videoher v historii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cyberpunk 2077 na anglické Wikipedii.

  1. Cyberpunk 2077 – Mapa Night City – Cyberpunk CZ [online]. [cit. 2022-06-22]. Dostupné online. 
  2. Cyberpunk 2077 nakonec nevyjde ani v září, počkáme si do listopadu. iDNES.cz [online]. 2020-06-18 [cit. 2020-06-18]. Dostupné online. 
  3. FIŠER, Miloslav. Jaké novinky chystají tvůrci videoher. PC – TV – FOTO. Právo. Borgis, 17. červen 2019, roč. 29, čís. 139, s. 18. Cyberpunk 2077ː Keanu Reeves v hlavní roli. Dostupné online [cit. 2022-06-22]. ISSN 1211-2119. 
  4. Gangy v Cyberpunk 2077 – Cyberpunk CZ [online]. [cit. 2020-11-30]. Dostupné online. 
  5. CD Projekt Red reveals Cyberpunk 2077 teaser trailer. GamesBeat [online]. 2013-01-10 [cit. 2020-12-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-04-05. 
  6. Gamescom Award 2020. Gamescom.global [online]. Dostupné online. 
  7. CD Projekt Red Offers Apology and Refunds for Cyberpunk 2077. PCMAG [online]. Dostupné online. 
  8. Videohra Cyberpunk 2077 od polských vývojářů trhá rekordy, vývojářům však přinesla propad akcií. Lidovky.cz [online]. 2020-12-13. Dostupné online. 
  9. Cyberpunk 2077 has sold over 20 million copies. Rondea [online]. 2020-12-23. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]