Zaklínač (počítačová hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zaklínač
Logo videohry
Logo videohry
Základní informace
VývojářCD Projekt RED
VydavateléAtari (maloobchodní prodej)
CD Projekt
RežisérJacek Brzeziński
ProducentMaciej Miąsik
DesignérMichał Madej
ProgramátorMaciej Siniło
VýtvarníkAdam Badowski
ScenáristéArtur Ganszyniec
Sebastian Stępień
Marcin Blacha
SkladateléAdam Skorupa
Paweł Blaszczak
Herní sérieZaklínač
EngineAurora Engine
PlatformyMicrosoft Windows
OS X
Datum vydání
  • 26. října 2007 EU
  • 30. října 2007 SA
  • 9. listopadu 2007 AUS
Rozšířená edice
Windows
  • 16. září 2008 SA
  • 19. září 2008 EU
  • 30. září 2008 AUS
OS X
5. dubna 2012
Žánrakční hra na hrdiny
Herní módsingleplayer
KlasifikacePEGI 18 a více
ESRB 17 a více
Posloupnost
Zaklínač 2: Vrahové králů
Oficiální webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zaklínač (polsky Wiedźmin, anglicky The Witcher) je počítačová akční hra na hrdiny vyvinutá polským studiem CD Projekt RED pro platformu Microsoft Windows a OS X. Hra byla vydána studiem CD Projekt (v Polsku) a Atari (ve zbytku světa). Herní příběh je zasazen do středověkého fantasy světa, vytvořeného podle knih o zaklínači Geraltovi od spisovatele Andrzeje Sapkowského. Hlavní příběhová linie se odehrává po událostech v díle Paní jezera, poslední knize zaklínačské ságy. Hra využívá licencovaný Aurora Engine od firmy BioWare. Titul byl vydán v Evropě a Severní Americe v říjnu 2007. Na rok 2009 byla oznámena konzolová verze The Witcher: Rise of the White Wolf, která měla být poháněna zcela novým enginem a obohacena novým soubojovým systémem. Tento produkt však nebyl nikdy dokončen především kvůli platovým neshodám s vývojáři z Widescreen Games. V roce 2011 vyšlo pokračování hry Zaklínač 2: Vrahové králů a 19. května 2015 vyšel v pořadí třetí díl Zaklínač 3: Divoký hon.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Pohledy[editovat | editovat zdroj]

Ve hře jsou k dispozici tři pohledy. První dva jsou z ptačí perspektivy, při kterých se pohyb postavy ovládá myší. Třetí je přes rameno postavy, pohyb se řídí klávesnicí a kamera myší (omezuje ale rozhled). Pohled přes rameno se dá přepínat z jednoho ramene na druhé. Ve všech třech pohledech je možno Geralta ovládat čistě pomocí myši a také v kombinaci klávesnice a myš.

Bojový systém[editovat | editovat zdroj]

Ve hře je na výběr ze tří bojových stylů a dvou mečů. Rychlý styl je účinný proti malým a mrštným protivníkům, přičemž způsobuje menší poškození nepřátel, ale má větší šanci na zásah rychlejších protivníků. Silný styl je určen proti velkým a pomalým protivníkům, protože dává větší poškození, ale za cenu nižší rychlosti. A styl skupinový slouží proti skupinám nepřátel. Hráč si může vybírat jak mezi styly, tak mezi meči dle libosti a přepínat je může kdykoliv. Geralt také (od druhé kapitoly) vlastní dva meče, které se stylem odlišují od zbytku zbraní ve hře. Železný meč se používá proti obyčejným protivníkům (lidem, psům a vlkům), oproti tomu stříbrný meč je vhodný pro boj s nadpřirozenými nepřáteli. Meče lze vylepšovat pomocí kombinací run, brousků nebo natřením olejem. Ve hře je jedenáct dalších mečů a šest dýk, u kterých se ale nedá volit styl boje. Geralt také může nést dohromady pouze čtyři nebo pět zbraní (podle použité zbroje), a to železný a stříbrný meč, velkou zbraň (sekeru, louč aj.) a až dvě dýky. Při boji mečem se hráč musí trefit přesně do chvíle, kdy začne ukazatel myši hořet, pak je možno útoky zřetězit do tzv. komba, díky němuž je pak poškození silnější. Pokud se hráč netrefí nebo zpozdí, dojde k přerušení komba a ztráty rychlosti.

Alchymie[editovat | editovat zdroj]

Podstatným aspektem ve hře je alchymie. Hráč může v meditačním režimu vytvářet elixíry, které zvyšují regeneraci zdraví a energie, umožňují vidět v naprosté tmě a skrz zdi nebo zbaví opilosti. Recepty na lektvary lze získat pomocí svitků, případně experimentováním. Vytvoří-li hráč neznámý lektvar, tak se jej může rozhodnout vypít. Ovšem pokud je lektvar bez efektu, může Geralta otrávit, anebo na něho mít jiný nepříznivý efekt. Pokaždé když Geralt vypije nějaký lektvar, zvýší se mu toxicita v těle. Ta má stanovený limit, po jehož překročení může zaklínač zemřít na otravu. Toxicitu lze snížit vypitím dalšího lektvaru nebo meditací u ohně či v hospodě. Lze také vytvářet oleje na potření mečů, které mohou změnit poškození způsobené těmito zbraněmi, nebo vyrábět bomby do boje. Nic z toho ovšem nelze, dokud hráč neutratí talentové body za odpovídající dovednost.

Rozhodovací systém[editovat | editovat zdroj]

Dopady důležitých rozhodnutí hráče se projeví po delším čase, většinou až v dalších částech hry. Tento systém nutí hráče více promýšlet každé rozhodnutí a jeho následky a také brání postupu save-reload, tzn. ulož a nahraj v případě nevhodného následku po rozhodnutí. Důsledky vyplývající z hráčových rozhodnutí mohou vést k velkému rozdílu v budoucích událostech, a tím pádem přinesou odlišný herní zážitek při opětovném hraní. Aby si hráč uvědomil, že tuto situaci prakticky způsobil on sám, jsou mu události zpětně přehrávány ve formě kreseb. Charakter voleb je málokdy rozdělen na „dobré“ a „špatné“, hráči se tak často ocitají před výběrem „menšího zla“.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Zasazení[editovat | editovat zdroj]

Hra, stejně jako stejnojmenná knižní série, se odehrává ve fiktivním fantasy světě na Kontinentě, kde se hráč ujímá role zaklínače Geralta z Rivie, potulného a mutacemi vylepšeného lovce příšer. Samotný herní děj přímo navazuje na poslední díl zaklínačské ságy - román Paní jezera.

Geralta zde doprovází jeho staří přátelé - zaklínači Eskel, Lambert a učitel Vesemir, čarodějka Triss Ranuncul, polní medička Shani, potulný bard Marigold a trpaslík Zoltan Chivay. Z původních knih se též objevují další postavy jako temerský král Foltest, jeho dcera princezna Adda (která se kdysi vlivem kletby změnila ve strigu, ovšem Geralt kletbu zlomil), redanský král Radovid a přízračný Král Divokého honu, což je tajemný dobyvatel z cizího světa. Novými postavami jsou chlapec Alvin, čaroděj Azar Javed, žoldák Profesor a Jakub z Aldersbergu, velmistr radikálního náboženského Řádu Planoucí růže.

Příběh je rozdělen do pěti dějství, které se každé odehrává v nové oblasti s novou sadou úkolů. Prostřednictvím hráčových voleb a akcí mění Geralt vztahy a směřování politických intrik v království Temerie. Ve hře je obsažen systém morálních rozhodnutí a ve své době byl vysoce hodnocen za to, že volby nejsou černobílé a následky rozhodnutí se projeví až opožděně.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Okolo roku 1997 získala polská herní vývojářská společnost Metropolis Software licenci od Andrzeje Sapkowského na zpracování jeho knih ze série Zaklínač. Kvůli několika dalším souběžným projektům studia a obavám tehdejšího vydavatele TopWare, že materiál Zaklínače nebude dost zajímavý pro mezinárodní hráčské publikum, se však tento ambiciózní projekt nedostal nikdy dále než k vytvoření screenshotů pro média. Úspěšné bylo až později další polské herní studio CD Projekt, které oslovilo Sapkowského s žádostí o práva na zaklínačskou sérii. Sapkowski nakonec souhlasil a nechal si vyplatit předem jednorázově 35 000 zlotých, ač mu CD Projekt nabídl podíl na zisku z prodeje. V roce 2017 Sapkowski v rozhovoru své rozhodnutí odůvodnil tím, že v době prodeje práv se o videohry vůbec nezajímal a obchod nahlížel pouze z perspektivy jistého zisku.

Engine hry[editovat | editovat zdroj]

Hra Zaklínač je poháněna modifikovanou verzí Aurora Enginu od Bioware, který je úzce optimalizován pro singleplayerové hry. V enginu bylo uděláno mnoho změn.

Jedna z nejdůležitějších změn je, že in-game prostředí mohlo být vyvinuto v programu 3ds Max a po té exportováno do enginu, než kdyby byl použit původní systém skládání částí, stejně jak se skládají dlaždice. Toto umožnilo vývojářům aby každé prostředí bylo unikátní, a tak nemuseli pořád dokola recyklovat stejně objekty. Verze enginu od CD Projektu tak= podporvala lightmapy generované v 3ds Maxu. Stíny vytvořené touhle verzí enginu vypadají více realisticky a hra má celkově lepší výkon.

Modifikovaný engine také obsahoval štětec textur, speciální nástroj, který umožňuje vývojářům kreslit po 3D objektech vlastní textury. Také byli přidány do enginu nové realistické skyboxy a efekty vody, které byli speciálně navržené pro hru Zaklínač. Nyní se světlo mění v závislosti na fázi dne a je možnost plynule přecházet mezi dnem a nocí, což umocňuje pocit ze hry, protože některé lokace nejsou nebezpečné ve dne, ale jsou nebezpečné v noci. Počasí se také může dynamicky měnit mezi různými typy, například jasné nebe, lehký déšť a nebo bouřka.

Další významnou změnou je motion captured animace, vylepšená fyzika objektů, nové mechanismy a nový bojový systém. Také byli přidány portály, efekt glow, vylapšeném dynamické stíny, rozmazání a další.

Verze[editovat | editovat zdroj]

Rozšířená edice[editovat | editovat zdroj]

Na GDC 2008 oznámil CD Projekt vydání vylepšené verze dne 16. září 2008. Mezi významné změny patřilo přidání více než 200 nových animací, nové NPC modely a přebarvení obyčejných NPC modelů a monster. Dialogy byly rozšířeny a opraveny, stabilita zlepšena, inventář přepracován a zkráceno načítání až o 80 %. Také další nedostatky byly opraveny a manuál hry byl kompletně přepracován. Bylo také přidáno pět nových hratelných dobrodružství, např. Side Effects (Vedlejší Účinky), The Price of Neutrality (Cena neutrality) a další. Novou možností bylo kombinování deseti různých hlasů s titulky. Např. anglické hlasy a české titulky. Dále ruština, italština, francouzština, španělština, němčina, čeština, maďarština a čínština. Nastavení jazyka jde v menu i při zastavené hře.

Zaklínač - Rozšířená edice (The Witcher Enhanced Edition) také přinesl některé nové chyby, především cutscény, které způsobují rozmazanou grafiku. Chyba se projevuje tak, že se všechny textury rozmažou poté, co hráč ukončí všechny cutscény či dialog, a zůstává rozmazaná dokud není hra znovu nahrána (re-load). Dne 23. prosince 2008 vydal CD Projekt opravu na tento problém i problém s technologií EAX.

Patch opravil jen některé chyby, ale ne všechny. Po použití patche mnoho uživatelů uvedlo, že herní FMV scény mají jen zvuk chybí obraz. Pro některé hráče zůstává rozostření i po opravě. Kromě vylepšení hry, The Witcher Enhanced Edition obsahuje "making of" DVD, CD s 29 in-game soundtracky, další CD s "Inspirovanou" hudbou, povídka Zaklínač z knihy Poslední přání, mapa Temerie vytištěná na kvalitní papír a oficiální strategického průvodce. Na DVD je i nová verze D'jinni Adventure Editoru (editor, který se může použít k vytvoření nových dobrodružství). Aktualizace hry, stejně jako box's extra (bonusové materiály), jsou zdarma ke stažení pro majitele původní verze, kteří se zaregistrují na oficiálním fóru. Staré uložení her jsou kompatibilní s rozšířenou edicí.

Podle zakladatele společnosti CD Projekt, Michala Kicińského, požadovala rozšířená edice investici 1 milionu dolarů a firma dodala 300.000 maloobchodních kopií po celém světě k prosinci 2008.

Od 1. srpna 2009 kumulativní Metacritic skóre Witcher: Enhanced Edition byl 86% na 29 hodnocení.

Director's Cut[editovat | editovat zdroj]

CD Projekt vydal Director's Cut verzi hry 31. července 2009 pro severoamerický trh. Tato rozšířená edice je k dispozici pro zbytek světa bez cenzury. K dispozici je pouze on-line.

Konzolová verze[editovat | editovat zdroj]

Konzolová verze pro Playstation 3 a Xbox 360 byla pojmenována The Witcher: Rise of the White Wolf a měla být vyvinuta vývojáři z firmy Widescreen Games. Používala jiný engine a soubojový systém. 29. dubna 2009 bylo oznámeno, že výroba hry byla pozastavena, protože platby ze strany CD Projektu na účet francouzských vývojářů nedorazili. Michał Kiciński z CD Projektu po té oznámil, že platby byly zdrženy z důvodu neschopnosti studia Widescreen Games plnit termíny a z důvodu "technické neschopnosti, které ohrozila plánovanou kvalitu" a že společnost CD Projekt ukončila spolupráci se studiem. Hra měla obsahovat, podle vedoucího designéru z CD Projekt Red Jakuba Stylińského, předělané bitvy s bossy, novou hudbu, spoustu nových modelů a předesignovaný strom schopností. K tomu měl být dodán úplně nový bojový systém s vylepšenou umělou inteligencí, nové motion capture animace a možnost pro hráče kontrolovat Gerlatovy úhybné a bránící pohyby a manévry. Hra také měla obsahovat DLC. Zbývající vývojáři přešli na práci na Zaklínači 2.

Odlišnosti hry v jednotlivých zemích[editovat | editovat zdroj]

Ve vydání americké verze byly všechny ženské portrétové karty cenzurovány ("retušované na skromnější standard"). Dryády ve hře byly předělány tak, aby vlasy pokrývaly celé její tělo.

Některé dialogy mezi postavami byly zkráceny v ne-polské jazykové verzi. Hlavní designér Michal Madej se přel s fanoušky, že to bylo díky někdy hrubému jazyku, ale že rozhodnutí o upravení dialogu došlo kvůli produkci spojenou s problematikou při vývoji her. Korektor Martin Pagan si všiml této zkrácené verze v průběhu své práce a spisovatel Sande Chen potvrdil, že to nebylo kvůli cenzuře. Fanoušci se domnívají, že se tak stalo kvůli ušetření nákladů na dabingu.

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Od 13. května 2011 měla původní hra kumulativní skóre na GameRankings 81,59 % a na obdržela Metacritic 81 ze 100, (obecně příznivé a kladné recenze), na uživatelských recenzích má skóre mnohem vyšší (9.3). PC Gamer UK dal počáteční verzi Zaklínače 67% z důvodu, že příběh byl obecný, bojový engine byl chudý a hlavní hrdina byl bez života. Nicméně, Kane Ikin z Alchemy SBS Radio řekl " ... Přes všechny své problémy ... ... Zaklínač je jedna z nejlepších RPG her, které vyšly po dlouhé době." PC Gamer USA udělil Zaklínači cenu "RPG Game of the Year" (nejlepší RPG hra roku). Zaklínačovo filmové intro bylo nominováno na 2007 VES Awards v kategorii Outstanding Pre-Rendered Visuals in a Video Game (mimo hru vytvořené vizuální dílo). Nominace dostali polští umělci Tomasz Bagiński (Academy Nominee, režisér), Marcin Kobylecki, Grzegorz Kukus a Maciej Jackiewicz ze studia Platige Image, které spolupracuje s týmem asi 20 lidí a rok vyráběli pro hru filmové intro. Soundtrack hry skladatelů Paweła Błaszczaka a Adama Skorupa byl Rádiem Rivendell Fantasy zvolen jako "Nejlepší fantasy Soundtrack" roku 2007.

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

  • Zaklínač 2: Vrahové králů vyšel 17. května 2011 v počítačové verzi. Hra byla později vydána i pro konzole. Hra příběhově navazuje na první díl a je možné do ní importovat uložené hry z prvního dílu.
  • Zaklínač 3: Divoký hon vyšel 19. května 2015 ve verzi pro počítače a konzole.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Witcher (video game) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]