Zaklínač (počítačová hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zaklínač (The Witcher)
VývojářCD Projekt RED STUDIO
VydavateléAtari, Inc (Svět)
CD Projekt (Polsko)
SkladateléAdam Skorupa
Paweł Błaszczak
Herní sérieZaklínač
EngineAurora Engine
PlatformyMicrosoft Windows, Mac OS X
Datum vydání Původní verze
Rusko 24. října 2007
Evropská unie 26. října 2007
USA 30. října 2007
Rozšířená edice
USA 16. září 2008
Evropská unie 19. září 2008
Austrálie 2. října 2008
ŽánrAkční RPG
Herní módSingle-player
KlasifikacePEGI 18 a více
ESRB 17 a více
Oficiální webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zaklínač (polsky Wiedźmin, anglicky The Witcher) je počítačové RPG vyvinuté polským studiem CD Projekt RED. Hra byla vydána firmou CD Projekt (v Polsku) a Atari (ve zbytku světa). Příběh se odehrává ve středověkém fantasy světě, vytvořeném podle knižního cyklu o zaklínači Geraltovi od spisovatele Andrzeje Sapkovského. Hra využívá Aurora Engine od firmy BioWare. Hra byla vydána v Evropě a Severní Americe v říjnu 2007. V roce 2011 vyšlo pokračování hry Zaklínač 2: Vrahové králů. A v roce 2015, 19. května, vyšel i závěrečný díl, Zaklínač 3: Divoký hon.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Příběh je rozdělen do pěti dějství, které se každé odehrává v nové oblasti a s novou sadou úkolů. Prostřednictvím hráčových voleb a akcí Geralt mění vztahy a směřování politických intrik v království Temerii.

Herní mechanika[editovat | editovat zdroj]

Pohledy[editovat | editovat zdroj]

Ve hře jsou k dispozici tři pohledy: první dva jsou z ptačí perspektivy a pohyb postavy se ovládá myší. Třetí je přes rameno postavy, pohyb se řídí klávesnicí a kamera myší (omezuje ale viditelnost). Pohled přes rameno se dá přepínat z jednoho ramene na druhé.

Bojový systém[editovat | editovat zdroj]

Při boji mečem se hráč musí trefit přesně do chvíle - když začne ukazatel hořet, tak je útok silnější. Pokud se hráč netrefí nebo zpozdí, dojde k přerušení komba a ztráty rychlosti. Ve hře je výběr ze tří bojových stylů a dvou mečů. Rychlý styl je proti malým a mrštným protivníkům. Silný styl je proti velkým a pomalým protivníkům. A skupinový styl je proti skupinám nepřátel. Železný meč se používá proti obyčejným protivníkům (lidem, psům a vlkům) a stříbrný meč se používá proti nadpřirozeným nepřátelům. Meče lze vylepšovat pomocí kombinací run, brousků nebo natřením olejem. Ve hře je jedenáct dalších mečů a šest dýk, ale nedá volit styl boje. Geralt také může nést dohromady pouze čtyři nebo 5 zbraní (podle použitého brnění), a to železný a stříbrný meč, velkou zbraň (sekeru, louč aj.) a 1 nebo 2 dýky.

Alchymie[editovat | editovat zdroj]

Alchymie je podstatná část hry. Hráč může v meditačním režimu vytvořit elixíry, které mu zvětšují regeneraci zdraví a energie, umožňují vidět v naprosté tmě, skrz zdi nebo zbaví opilosti. Recepty na lektvary lze získat pomocí svitků nebo experimentováním. Pokaždé když vypije Geralt nějaký lektvar, zvětší se mu toxicita v těle. Po překročení meze může zaklínač zemřít na otravu.

Rozhodovací systém[editovat | editovat zdroj]

Dopady důležitých hráčových rozhodnutí se projeví až po delším čase, většinou až v dalších částech hry. Tento systém nutí hráče více promýšlet každé rozhodnutí a jeho následky. Důsledky vyplývající z hráčova rozhodnutí mohou vést k velkému rozdílu v budoucích událostech a tím pádem přinesou odlišný herní zážitek při novém hraní. Aby si hráč uvědomil, že tuto událost prakticky způsobil on, jsou mu tyto události zpětně přehrávány (ve formě kreseb). Charakter voleb je málokdy rozdělen na "dobré" a "špatné", tím pádem se hráči často ocitají před výběrem "menšího zla".

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Od 13. května 2011 má původní hra kumulativní skóre na Game Rankings 81.59% a na Metacritic 81 ze 100, (obecně příznivé a kladné recenze), na uživatelských recenzích má skóre mnohem vyšší (9.3). PC Gamer UK dal počáteční verzi Zaklínače 67% z důvodu, že příběh byl obecný, bojový engine byl chudý a hlavní hrdina byl bez života. Nicméně, Kane Ikin z Alchemy SBS Radio řekl " ... Přes všechny své problémy ... ... Zaklínač je jedna z nejlepších RPG her, které vyšly po dlouhé době." PC Gamer USA udělil Zaklínači cenu "RPG Game of the Year" (nejlepší RPG hra roku). Zaklínačovo filmové intro bylo nominováno na 2007 VES Awards v kategorii Outstanding Pre-Rendered Visuals in a Video Game (mimo hru vytvořené vizuální dílo). Nominace dostali polští umělci Tomasz Bagiński (Academy Nominee, režisér), Marcin Kobylecki, Grzegorz Kukus a Maciej Jackiewicz ze studia Platige Image, které spolupracuje s týmem asi 20 lidí a rok vyráběli pro hru filmové intro. Soundtrack hry skladatelů Paweła Błaszczaka a Adama Skorupa byl Rádiem Rivendell Fantasy zvolen jako "Nejlepší fantasy Soundtrack" roku 2007.

Verze[editovat | editovat zdroj]

Rozšířená edice[editovat | editovat zdroj]

Na GDC 2008 oznámil CD Projekt vydání vylepšené verze dne 16. září 2008. Mezi významné změny patřilo přidání více než 200 nových animací, nové NPC modely a přebarvení obyčejných NPC modelů a monster. Dialogy byly rozšířeny a opraveny, stabilita zlepšena, inventář přepracován a zkráceno načítání až o 80 %. Také další nedostatky byly opraveny a manuál hry byl kompletně přepracován. Bylo také přidáno pět nových hratelných dobrodružství, např. Side Effects (Vedlejší Účinky), The Price of Neutrality (Cena neutrality) a další. Novou možností bylo kombinování deseti různých hlasů s titulky. Např. anglické hlasy a české titulky. Dále ruština, italština, francouzština, španělština, němčina, čeština, maďarština a čínština. Nastavení jazyka jde v menu i při zastavené hře.

Zaklínač - Rozšířená edice (The Witcher Enhanced Edition) také přinesl některé nové chyby, především cutscény, které způsobují rozmazanou grafiku. Chyba se projevuje tak, že se všechny textury rozmažou poté, co hráč ukončí všechny cutscény či dialog, a zůstává rozmazaná dokud není hra znovu nahrána (re-load). Dne 23. prosince 2008 vydal CD Projekt opravu na tento problém i problém s technologií EAX.

Patch opravil jen některé chyby, ale ne všechny. Po použití patche mnoho uživatelů uvedlo, že herní FMV scény mají jen zvuk chybí obraz. Pro některé hráče zůstává rozostření i po opravě. Kromě vylepšení hry, The Witcher Enhanced Edition obsahuje "making of" DVD, CD s 29 in-game soundtracky, další CD s "Inspirovanou" hudbou, povídka Zaklínač z knihy Poslední přání, mapa Temerie vytištěná na kvalitní papír a oficiální strategického průvodce. Na DVD je i nová verze D'jinni Adventure Editoru (editor, který se může použít k vytvoření nových dobrodružství). Aktualizace hry, stejně jako box's extra (bonusové materiály), jsou zdarma ke stažení pro majitele původní verze, kteří se zaregistrují na oficiálním fóru. Staré uložení her jsou kompatibilní s rozšířenou edicí.

Podle zakladatele společnosti CD Projekt, Michala Kicińského, požadovala rozšířená edice investici 1 milionu dolarů a firma dodala 300.000 maloobchodních kopií po celém světě k prosinci 2008.

Od 1. srpna 2009 kumulativní Metacritic skóre Witcher: Enhanced Edition byl 86% na 29 hodnocení.

Director's Cut[editovat | editovat zdroj]

CD Projekt vydal Director's Cut verzi hry 31. července 2009 pro severoamerický trh. Tato rozšířená edice je k dispozici pro zbytek světa bez cenzury. K dispozici je pouze on-line.

Konzolová verze[editovat | editovat zdroj]

Konzolová verze byla pojmenována The Witcher: Rise of the White Wolf. Používala jiný engine a soubojový systém. Vydání na podzim roku 2009 bylo pozastavena kvůli problémům s financováním vývojářů z firmy Widescreen Games. Zbývající vývojáři pracují nyní pouze na Zaklínači 2.

Odlišnosti hry v jednotlivých zemích[editovat | editovat zdroj]

Ve vydání americké verze byly všechny ženské portrétové karty cenzurovány ("retušované na skromnější standard"). Dryády ve hře byly předělány tak, aby vlasy pokrývaly celé její tělo.

Některé dialogy mezi postavami byly zkráceny v ne-polské jazykové verzi. Hlavní designér Michal Madej se přel s fanoušky, že to bylo díky někdy hrubému jazyku, ale že rozhodnutí o upravení dialogu došlo kvůli produkci spojenou s problematikou při vývoji her. Korektor Martin Pagan si všiml této zkrácené verze v průběhu své práce a spisovatel Sande Chen potvrdil, že to nebylo kvůli cenzuře. Fanoušci se domnívají, že se tak stalo kvůli ušetření nákladů na dabingu.

Obsah jednotlivých vydání[editovat | editovat zdroj]

Následující tabulka uvádí obsah každého vydání kromě hry samotné na DVD (ta je u všech vydání). "CE" znamená "sběratelské edice," (Collector's Edition) "LE" znamená "Limitovaná Edice"(Limited Edition) a "EE" znamená Rozšířená edice (Enhanced Edition)

Edice Manuál Mapa Soundtrack Bonus DVD Průvodce Povídky ArtBook Bestiář Medailon Tričko Karetní hra Plakát Bonus Music Samolepky Kožená taška
US/EU/Čína AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
US EE AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe AnoAno NeNe NeNe
EU LE AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno NeNe AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe AnoAno NeNe NeNe
EU EE AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe AnoAno NeNe NeNe AnoAno NeNe NeNe
Polská AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
Polská CE AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno
Česká AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
Česká CE AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno NeNe AnoAno NeNe NeNe NeNe
Maďarská AnoAno AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
Maď.CE AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno NeNe NeNe AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
Ruská NeNe NeNe AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
Ruská LE AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe AnoAno AnoAno NeNe
Ruská CE AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe AnoAno AnoAno AnoAno

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Witcher (video game) na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]