Diverze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Diverse (franc. diversion, rozptýlení, odvedení pozornosti) znamená ve vojenství manévr, jímž se má pozornost nepřítele odvést z místa, o něž ve vlastní strategii skutečně jde, a to předstíraným útokem někde jinde. Diverze má tak odlákat nepřátelské síly z místa, kde se chystá skutečný útok, aby se oslabila jeho obrana.[1] Typickým příkladem byly diverzní výsadky a vylodění spojenců před invazí v Normandii za druhé světové války.

Vedle takovéto strategické a centrálně plánované diverze velkých rozměrů se ve válkách vyskytují drobné, rozptýlené a často improvizované akty sabotáže a záškodnictví, které narušují plány nepřítele, a to zejména v týlu.[2] Lidem, kteří je dělají, se říká diverzanti.

Ve 20. století dostalo slovo nový význam v ideologickém boji proti „vnitřnímu nepříteli“: znamenalo ohrožení ideologické jednoty totalitního režimu. Za ideologickou diverzi se pokládalo nejen přímé napadení vládní ideologie, nýbrž i odvedení pozornosti na jiné téma, s nímž si ideologie nevěděla rady.[3]

V letecké dopravě znamená diverze odklonění pravidelného letu na náhradní (diverzní) letiště, například kvůli povětrnostním podmínkám.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ottův slovník naučný, heslo Diverse.
  2. K. Žaloudek, Encyklopedie politiky str. 95.
  3. K. Žaloudek, Encyklopedie politiky str. 159.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]