Neletální zbraň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cvičení s pepřovým sprejem

Neletální neboli nesmrtící zbraně jsou takové zbraně, jejichž primárním účelem není usmrcení protivníka, ale pouze jeho zneškodnění či dočasné vyřazení z boje, aniž by přitom byl ohrožen jeho život. Vzhledem k tomu, že i při použití některých nesmrtících zbraní (např. taserů) může dojít k úmrtí protivníka, byť to není jejich účelem, používá se v angličtině pojem less-lethal weapons (méně smrtící zbraně).

Neletální zbraně se používají především v sebeobraně a při policejních akcích. Ve válce jsou používány méně (nicméně používala je např. americká armáda při bojích v Somálsku či při válce v Perském zálivu), použití některých (např. slzný plyn, vodní děla) zakazují mezinárodní úmluvy. V současné době jsou předmětem zkoumání a experimentů. Často se používají také proti zvířatům.

Neletální zbraně mohou fungovat na různém principu. Patří k nim například

Některé neletální zbraně (pepřové spreje, některé elektrické paralyzéry) jsou v České republice legální a volně prodejné, v jiných zemích ale může být jejich držení či nošení omezeno zákonem (pepřové spreje jsou zakázány např. v Itálii či Norsku, elektrické paralyzéry ve Velké Británii). Elektrické paralyzéry (tzv. tasery) používá také Policie České republiky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]