Což takhle dát si špenát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Což takhle dát si špenát
Původní název Což takhle dát si špenát
Země Československo
Jazyk čeština
Délka 86 minut
Žánr crazy komedie
Scénář Miloš Macourek
Režie Václav Vorlíček
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Vladimír Menšík
Jiří Sovák
Iva Janžurová
Stella Zázvorková
Josef Somr
Kamera František Uldrich
Což takhle dát si špenát na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Což takhle dát si špenát je česká filmová komedie s Jiřím Sovákem a Vladimírem Menšíkem v hlavní roli z roku 1977.[1] Tuto veselohru režíroval podle scénáře svého osvědčeného spolupracovníka Miloše Macourka režisér Václav Vorlíček. Titulní píseň s textem F. R. Čecha zpívá Jiří Schelinger. Svým námětem patří snímek mezi fantastické filmy.[2] Herečka Iva Janžurová si zahrála ve filmu dvojroli, manželku Františka Lišky Libuši i jeho dceru Marcelku.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dva čeští zlodějíčci Liška (Jiří Sovák) a Zemánek (Vladimír Menšík) jsou v podniku usvědčeni z krádeží materiálu. Po výkonu trestu a propuštění na ně už před bránou věznice čeká s nabídkou kšeftů Netušil s docentem Mlejnkem. Mlejnek je asistentem profesora Neubauera - vědce, který vyvíjí regenerační přístroj R191 pro zvýšení dojivosti krav. Mlejnek zároveň za zády profesora vynáší technologické know-how Netušilovi, který paralelně konstruuje tentýž přístroj ve svém kosmetickém salonu v hotelu Imperial, ten ale hodlá využít k omlazování dam a vydělat na tom mnoho peněz.

Při krádeži substancí v laboratoři jsou Liška se Zemánkem nedopatřením ozářeni a poté pozřou špenát. Špenát ale způsobuje mnohem větší omládnutí a oba pánové se následujícího dne probudí jako malí kluci. Do Prahy přijíždí i největší chovatelka dobytka v Latinské Americe doňa Isabela, která má zájem o přístroj. Při té přiležitosti plánuje svatbu s Juanem, které chce zabránit švagr Carlos. Doňa Isabela je také ozářena, Netušilovou kopií přístroje. Protože také sní porci špenátu, i ona omládne a dokonce ještě více, stane se z ní batole.

Liška se Zemánkem se chtějí vrátit do původní podoby, ale Mlejnek chce za zpětný zákrok peníze, které hoši nemají (investovali dříve do koupi nákladního automobilu). Carlos zařídil záměnu doni Isabely za malou Marcelku, Liškovu dceru, aby se dostal k penězům švagrové. Události nakonec vygradují v hotelu Imperial, kde se protnou cesty všech zúčastněných. Policisté dopadnou Carlose. Také Lišku se Zemánkem, ale těm se podaří uprchnout a ukrýt se. Oba zlodějíčci se do rána znatelně zmenší a ukryjí se v kremroli, kterou ironií osudu ukradl hotelový vrátný. Nakonec skončí snědeni mlsným bernardýnem.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Vladimír Menšík Zemánek
Jiří Sovák Liška
Iva Janžurová Libuše Lišková a Marcelka Lišková
Stella Zázvorková doňa Izabela Lopezová
Josef Somr Juan
Eva Hudečková Marie
Petr Kostka Carlos Pereira
Juraj Herz Netušil
Čestmír Řanda docent Mlejnek
Bedřich Prokoš profesor Neubauer
František Filipovský otec Liška
Petr Nárožný šéfkuchař Richard z hotelu Imperial
Jiří Lír číšník
Václav Štekl vedoucí hotelové kuchyně
Vlastimil Hašek vědec v brýlích
Míla Myslíková vrátná
Oldřich Velen ředitel podniku
Jan Kraus policista
Helena Růžičková host v restauraci

Citáty[editovat | editovat zdroj]

Což takhle dát si špenát?

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wie wäre es mit Spinat?, Lexikon des Internationalen Films (německy)
  2. ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha : Cinema, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola 300 hlavních filmů, s. 36.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]