Přeskočit na obsah

Chudina zední

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxChudina zední
alternativní popis obrázku chybí
Chudina zední (Draba muralis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodchudina (Draba)
Binomické jméno
Draba muralis
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chudina zední (Draba muralis) je nízká, jen řídce se vyskytující planě rostoucí rostlina rozkvétající drobnými, převážně bílými květy, druh širokého rodu chudina.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Roste hojně v jižní Evropě a odkud na sever zasahuje až na Britské ostrovy, na jih Skandinávie, do Pobaltí a daleko na východ až ke Kavkazu. Je rozšířena i v oblastech severozápadní Afriky. V České republice roste roztroušeně, a to pouze v teplejších oblastech nížin a nižších pahorkatin; v současnosti se druh začíná pomalu šířit po železničních tratích.

K růstu volí na živiny chudé, vysychavé půdy na slunných kamenitých stráních, pastviny, vinice, okraje světlých lesů i netypická stanoviště jako skalní štěrbiny a nezastíněné rozsedliny na jižních svazích. Je k občasnému spatření i okolo cest a železničních tratí, kam se dostává až druhotně.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá nebo vzácně dvouletá bylina dorůstající do výše 10 až 30 cm. Z listové růžice tvořené obvejčitými celokrajnými nebo pouze jemně zubatými listy, dlouhými 8 až 30 mm a širokými 3 až 15 mm, vyrůstá jednoduchá nebo rozvětvená lodyha, která celá porůstá hvězdicovými či jednoduchými chlupy. Střídavě vyrůstající přisedlé lodyžní listy, mívající na délku 5 až 25 mm a šířku 3 až 12 mm, mají poloobjímavou širokou bázi a po obvodu jsou pilovitě zoubkované.

Bílé, čtyřčetné oboupohlavné květy jsou velké asi 2 mm. Vyrůstají na odstávajících tenkých a holých stopkách dlouhých 5 až 10 mm a jsou sestaveny do prodlouženého hroznu, který se v době dozrávaní plodů prodlužuje až na délku 25 cm. Zelené nebo narůžovělé lístky kalichu mají po okraji uzoučký bílý lem, dlouhé jsou jen 1 mm. Bílé, obvejčité, na vrcholu oblé korunní lístky jsou dlouhé 1,5 až 2 mm. V květu je šest tyčinek, z toho čtyři jsou delší. Květy rozkvétají v dubnu až červnu, opylovány jsou hmyzem nebo dochází k samoopylení.

Plody jsou 5 až 8 mm dlouhé a 2 mm široké chlupaté nebo holé šešule na asi dvojnásobně dlouhých vodorovně odstálých stopkách. Každá obsahuje 10 až 18 drobných semen velkých 0,7 mm, která jsou rozšiřována větrem.[1][2][3][4][5]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Chudina zední v Česku vyrůstá v několika málo lokalitách a početní stavy kvetoucích rostlin dlouhodobě klesají, je proto v "Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky z roku 2012" hodnocena jako ohrožený druh (C2b).[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DUCHOŇ, Mário. BOTANY.cz: Chudina zední [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 29.08.2011 [cit. 2013-02-14]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. a b Wilde planten: Draba muralis [online]. Wilde planten in Nederland en België [cit. 2013-02-14]. Dostupné v archivu. (nizozemsky) 
  3. Flora of Pakistan: Draba muralis [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. ANDERBERG, Arne. Den virtuella floran: Draba muralis [online]. Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, SE, rev. 23.02.2005 [cit. 2013-02-14]. Dostupné online. (švédsky) 
  5. CIBULKA, Radim. Salvia-os.cz: Chudina zední [online]. Salvia - ekologický institut, z.s., Salvia-os.cz, rev. 7.10.2015 [cit. 2016-07-27]. Dostupné online. 
  6. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic: Draba muralis [online]. Preslia č. 84, Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, rev. 2012 [cit. 2013-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]