Chudina hajní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChudina hajní
alternativní popis obrázku chybí
Chudina hajní (Draba nemorosa)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodchudina (Draba)
Binomické jméno
Draba nemorosa
L., 1753
Synonyma
  • Draba lutea [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chudina hajní (Draba nemorosa) je vzácná, drobná, žlutě kvetoucí bylina. Je jedním ze dvou druhů rozsáhlého rodu chudina které rostou v České republice.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rostlina vyrůstá v různé intenzitě v širokém pásu mírného klimatu na severní polokouli, v Evropě, Asii i v Severní Americe. V České republice se jako původní druh vyskytuje pouze na jižní Moravě, do jiných oblastí byla později zavlečena. Na Slovensku je mnohem častější, např. v Záhorské a Podunajské nížině, ve Slovenském krasu, u Zvolena, na Liptově, Spiši i okolo Prešova.

Jejím hlavním biotopem jsou suché, slunečné, písčité travnaté stráně stepního charakteru, světlá místa v křovinách a na jejích okrajích. Nachází se také občas kolem cest a železničních tratí kde se rozšířila lidským přičiněním. Její druhové jméno "hajní" je zavádějící, v hájích ani lesích neroste.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá rostlina dorůstající jen do výše 10 až 20 cm. Přímá lodyha někdy od báze rozvětvená, bývá porostlá hvězdicovitými nebo četnými jednoduchými chlupy. Vyrůstá z přízemní listové růžice kde obvejčité listy mají čepele celokrajné nebo jemně zubaté s tupým vrcholem a bývají dlouhé 1 až 3,5 cm a široké 0,5 až 1,5 cm. Lodyžní listy (jeden až dva) jsou širokou bázi přisedlé, vejčité až podlouhlé, na rubové straně porostlé hvězdicovými chlupy a mívají délku 0,5 až 2 cm a šířku 0,5 až 1 cm.

Oboupohlavné žluté květy 2 mm veliké rostou na nitkovitých stopkách 5 až 10 mm dlouhých které po opylení ještě dorůstají. Čtyřčetné květy jsou bez listenů a vytvářejí řídký hrozen s průměrně 25 až 50 květy. Zelené kališní lístky jsou 2 mm dlouhé. Světle žluté, řídce pýřité, vejčité korunní lístky jsou dlouhé nejvýše 1,5 mm a 1 mm široké. Květ obsahuje 6 tyčinek s široce vejčitými prašníky (z toho dvě jsou kratší), semeník s 30 až 60 vajíčky a kratičkou čnělku s drobnou bliznu. Kvetou od dubna do května, opylovány jsou hmyzem. Ploidie 2n = 16. Plodem je úzká obvejčitá, krátce chlupatá šešule 5 až 8 mm dlouhá, rostoucí na vodorovné odstálé stopce 10 až 25 mm dlouhé. Obsahují vejčitá, červenohnědá semena asi 0,6 mm veliká. Rostlina se rozmnožuje výhradně semeny která po uzrání vypadají ze šešule.[2][3][4][5][6]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Chudina hajní se v ČR vyskytuje na malém počtu lokalit a její stavy jsou dlouhodobě klesající, je proto v "Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky z roku 2012" hodnocena jako kriticky ohrožený druh (C1b).[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Draba nemorosa (Chudina hajní) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-02-13]. Dostupné online. 
  2. a b DÍTĚ, Daniel. BOTANY.cz: Chudina hajní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 21.06.2010 [cit. 2013-02-13]. Dostupné online. (slovensky) 
  3. a b Rostlina: Chudina hajní [online]. ZO ČSOP 61/16, Hořepník, Prostějov, rev. 18.06.2011 [cit. 2013-02-13]. Dostupné online. (česky) [nedostupný zdroj]
  4. FEWLESS, Gary. Draba nemorosa [online]. Herbarium, Cofrin Center for Biodiversity, University of Wisconsin, Green Bay, WI, USA [cit. 2013-02-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Flora of North America: Draba nemorosa [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-02-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. AL-SHEHBAZ, Ihsan A. Projects Brassicaceae: Draba nemorosa [online]. Tropicos.org, Missouri Botanic Garden, St. Louis, MO, USA, rev. 06.03.2011 [cit. 2013-02-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic: Draba nemorosa [online]. Preslia č. 84, Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, rev. 2012 [cit. 2013-02-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]