Chathamovy ostrovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chathamovy ostrovy
Wharekauri
Chatham Islands
Rekohu
geografie

Chatham-Islands map topo en.svg

Hlavní město: Waitangi
zeměpisné souřadnice:
Rozloha: 966 km²
Časové pásmo: +12.45 (letní +13.45)
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 717
Hustota zalidnění: 0,74 ob./km²
Jazyk: angličtina, maorština, moriorština
Národnostní složení: Evropané (70 %), Polynésané (Maorové, Moriorové; 57 %)
správa regionu
Nadřazený celek: Nový Zéland
Druh celku: teritoriální oblast
 ?  ?
Chathamské ostrovy z vesmíru.
Neoficiální vlajka Chathamských ostrovů, která se však běžně používá.

Chathamovy ostrovy (anglicky: Chatham Islands, moriorsky: Rekohu a maorsky: Wharekauri) jsou souostroví, které zahrnuje 11 ostrovů v okruhu 40 km. Nachází se v jihozápadní části Tichého oceánu. Ostrovy patří od roku 1842 Novému Zélandu. Jsou nejvzdálenější pevninou od České republiky.

Prvním evropanem, který na se ostrovech vylodil, byl v roce 1791 poručík William Robert Broughton s lodí Chatham. Avšak první lidé na ostrovech žili už v 9. nebo 10. století. Ostrovy jsou domovem původních obyvatel, Moriorů - Polynéský národ se společnými kořeny Maorů.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Chathamské ostrovy jsou vulkanického původu a jejich povrch hlavně tvoří tuf a čedič. Ostrovy se nachází přibližně 43° 53' j.š. a 176° 31' v.d., což je kolem 800 km východně od novozélandského města Christchurch. Jejich plocha je 966 km², většinu z toho tvoří dva hlavní ostrovy, Chathamův ostrov a Pittův ostrov. Oba dva jsou také jedinými obydlenými ostrovy tohoto souostroví.

Jména největších ostrovů jsou:

Český název Ang. název Maor. název Mor. název
Chathamův ostrov Chatham Island Wharekauri Rekohu
Pittův ostrov Pitt Island Rangiauria Rangiaotea
South East Island South East Island Rangatira Rangatira
Mangere Island Mangere Island Tapuaenunku  ?
Little Mangere Little Mangere Tapuenuku  ?
Star Keys Star Keys Motuhope Motuhope
The Sisters The Sisters Rangitatahi Rangitatahi

Některé s těchto ostrovů, které byly kdysi využívány pro zemědělství jsou dnes chráněné v přírodních rezervacích, aby se zde uchovala unikátní a endemická fauna a flóra.

Ostrovy jsou obecně kopcovité; Pittův ostrov více než Chathamův; ale nejvyšší bod souostroví Maungatere Hill (294 m) se nachází na plošině u jižního konce největšího ostrova. Největší ostrov souostroví, Chathamův, je místem mnoha jezer a lagun, významně největší laguna je Te Whanga Lagoon. Největší jezera na Chathamu jsou Huro a Rangitahi. Chatham má několik toků, nejvýznamnější jsou Te Awainanga a Tuku.

Čas[editovat | editovat zdroj]

Datová hranice prochází východně od souostroví, přestože se ostrovy nachází východně od 180° poledníku. Kvůli tomu jsou také přezdívány sloganem „First to see the sun“ (poprvé uvidět slunce). Proto také přineslo vzdálené souostroví v roce 2000 dějiště speciální oslavy přelomu tisíciletí skutečně silné ohnisko mezinárodního zájmu.

I přesto, že leží východně od 180° poledníku, si Chathamské ostrovy zachovaly svůj vlastní čas (CHADT - Chatham Island Daylight Time) UTC+12.45, což je 45 minut dopředu od Novozélandského času; platí i během období slunovratu UTC+13.45 (Novozélandský čas se orientuje podle 180° poledníku). Chathamské ostrovy jsou protinožci francouzského departementu Hérault (v regionu Languedoc-Roussillon).

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí na Chathamských ostrovech je mírné a velmi větrné. Počasí je proměnlivé a přes den se může velmi měnit i během několika hodin. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo +11,5 °C. V nejchladnějším měsíci červenci je průměrná denní teplota +11 °C, noční 6 °C. V nejteplejším měsíci lednu je průměrná denní teplota +18 °C, noční +12 °C. Nejníže zimní teploty klesají za jasných nocí do okolí bodu mrazu (-2 až +2), přes den obvykle stoupají až nad 10. V létě za nejteplejších dní bývá 20 až 25, v noci potom po takto teplém dni klesá teplota na 15 až 20. Průměrný roční úhrn srážek je 911 mm, z toho nejméně srážek spadne v lednu a naopak nejvíce v červnu. Vítr vane ze všech směrů, nejčastěji ze západu. Průměrná rychlost větru je celoročně stejná - přibližně 7 m/s (25 km/h). Jako nejvhodnější doba k návštěvě ostrovů je doporučováno období od jara do léta (září - březen).

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Především malé neobydlené ostrovy v souostroví jsou známé svým bohatým ptačím životem s celkem 18 endemickými ptáky.

Nejznámějšími druhy na ostrovech je buřňák taiko (Pterodroma magentae) a lejsčík chathamský (Petroica traversi). Lejsčík chathamský je jeden z nejvzácnějších druhů ptáků. Jejich populace se z tehdy minimálního počtu 7 exemplářů vzrostla do roku 2004 na 150. Buřňák taiko byl dříve také součástí Moriorské kuchyně. Jejich počet se alenedávno začal zvyšovat.

Ostatní endemičtí ptáci na ostrovech jsou ústřičník chathamský (Haematopus chathamensis), střízlíkovec chathamský (Gerygone albofrontata), holub chathamský (Hemiphaga chathamensis) nebo holub maorský, kakariki chathamský (Cyanoramphus forbesi), bekasina chathamská (Coenocorypha pusilla) a kulík pobřežní (Thinornis novaeseelandiae).

Některé druhy endemických ptáků však úplně zanikli, včetně chřástalovitých (Rallidae), havrana chathamského, chřástala Dieffenbachova (Gallirallus dieffenbachii), chřástala Hawkinsova (Diaphorapteryx hawkinsi), chřástala chathamského (Gallirallus modestus), medosavky chathamské (Anthornis melanocephala), labutě chathamské (Cygnus sumnerensis) a cistovníkovce chathamského (Bowdleria rufescens).

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Chathamské ostrovy jsou většinou pokryty loukami nebo pastvinami, ale jsou zde i zalesněná místa. Zajímavým stromem je Cypřiš velkoplodý (Cupressus macrocarpa). Na Chathamských ostrovech je mimo jiné také 29 endemických rostlin.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Pohled na zemědělskou krajinu.

Pouze Chathamův a Pittův ostrov jsou obydleny. V roce 2001 zde celkem žilo 717 obyvatel [1], z toho původem 70 % Evropanů a 57 % Maorů a Moriorů. Počet obyvatel od roku 1996 do roku 2001 klesl o 1,6 %, tedy ze 729 na 717 obyvatel. Z celkových 717 obyvatel bylo 405 mužů a 312 žen. 25 % obyvatelstva bylo mladší než 15 let a pouze 6 % obyvatelstva starší než 65 let.

Hlavním městem je Waitangi s 200 obyvateli, který se nachází u jižního pobřeží největšího zálivu Chathamského ostrova Petre Bay. Waitangi má nemocnici s trvale bydlícím doktorem, obchodní banku, několik obchodů, strojírenství a námořní službu. Nachází se zde také molo. Ve Waitangi a ve vesnicích Te One a Kaingaroa se nacházejí základní školy, dvě z toho se nacházejí na Chathamovým a jedna na Pittovým ostrově. Jsou zde také rybářské vesničky Owenga a Port Hutt.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Poloha Chathamských ostrovů vpravo nahoře na mapě.

Návštěvníci Chathamských ostrovů obvykle dorazí letadlem Chathamské letecké společnosti Air Chatham z Christchurche, Aucklandu nebo Wellingtonu, let z Christchurche trvá kolem 2 hodin. Zatímco lodní doprava trvá 4 až 5 dní - cesta po moři je pro mnoho cestujících velmi dlouhá a není vždy dostupná.

Celý region důsledně dbá na čistotu přírodního prostředí a dohlíží na to, aby na jeho území nebyly zavlečeny žádné invazivní druhy živočichů, rostlin a nebezpečných nemocí. Chathamovy ostrovy jsou bez divokých králíků, lasic, invazivních druhů vos a mravenců a bez plevelů, které se vyskytují na Novém Zélandu. Na ostrovech se nevyskytuje tuberkulóza skotu ani včelí mor, na ostrově Pitt nejsou krysy a vačice. Návštěvníci ostrovů jsou při příletu žádáni, aby si prohlédli obuv a oděv, zda nepřinášejí s sebou semena cizích rostlin, která nejsou žádoucí.

Přestože Chathamské ostrovy jsou součástí Nového Zélandu a nejsou zde pohraniční kontroly nebo celní formality při příjezdu, doporučuje se návštěvníkům, aby měli před příjezdem dohodnuté své ubytování na ostrovech. Provozovatel dopravy může odmítnout vozit cestující bez dohodnutého ubytování. Na ostrovech nefunguje veřejná doprava, o dopravu návštěvníků jsou ale schopni se postarat poskytovatelé ubytování.

Po mnoho let sloužilo ostrovům britské pomalé a hlučné letadlo Bristol Freighter, přestavěné pro převoz pasažérů. Letecká služba slouží hlavně k vývozu velmi cenných račích výrobků.

Black Robin Freighters řídí lodní dopravu z měst Timaru a Napier.

Mezi Waitangi a Te One se nachází malá část dehetované makadamské silnice, ostatní komunikace na ostrovech jsou většinou štěrkové.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) Sčítání lidu v roce 2001

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]