Calakmul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
staré mayské město a chráněný tropický les Calakmul
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát MexikoMexiko Mexiko
Calakmul
Calakmul
Souřadnice
Typ smíšené dědictví
Kritérium ii, iii, iv, vi
Odkaz 1061 (anglicky)
Oblast Latinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení 2002 (26. zasedání)
Změny 2014

Calakmul je staré mayské město, které se nachází v centrální části Yucatánského poloostrova v oblasti Peténu. Leží v mexickém státě Campeche přibližně 200 km jihovýchodně od města San Francisco de Campeche a 30 km severně od mexicko-guatemalských hranic. Je zcela obklopené deštným lesem, okolní oblast byla vyhlášena stejnojmennou biosférickou rezervací o rozloze 7 300 km².[1] Calakmul figuruje od roku 2002 na seznamu světového dědictví UNESCO. V červnu 2014 byla ochrana UNESCO rozšířena i na okolní porosty tropického deštného lesa.

Město hrálo významnou roli v historii svého regionu po více jak 12 století. Je unikátním příkladem mayské architektury a umění, bylo politickým a náboženským centrem. Můžeme zde nalézt pyramidy, stély a mnoho dalších staveb. Díky své centrální poloze v rámci mayské civilizace je možné v Calakmulu pozorovat vlivy jak severních, tak jižních mayských kultur.[2]

Fotogalerie

Reference

  1. Ficha Descriptiva del Área Natural Protegida - Calakmul [online]. Comisión Nacional de Áreas Naturales Protegidas (México) [cit. 2012-03-03]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. Zona Arqueológica Calakmul [online]. Instituto nacional de Antropología e Historia (México) [cit. 2012-03-03]. Dostupné online. (španělsky)