Yucatán (poloostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Yucatan
Poloostrov Yucatán na satelitním snímku
Cantarell

Yucatán je středoamerický poloostrov vybíhající mezi Mexický záliv a Karibské moře.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Většina poloostrova náleží Mexiku (státy Campeche, Yucatán, Quintana Roo), na jihu pak leží Belize a zasahuje Guatemala. Od Kuby ho odděluje Yucatánský průliv. Východní pobřeží poloostrova lemuje Mezoamerický korálový útes, druhý největší korálový útes na Zemi.

Většinu plochy poloostrova tvoří Yucatánská nížina, která je pokryta tropickým deštným pralesem. Jejím podkladem jsou vápence s četnými zatopenými jeskyněmi. V Mexickém zálivu a na části Yucatánu byl v roce 1978 objeven ohromný impaktní kráter po dopadu meteoritu Chicxulub (ten zhruba před 66 miliony let přispěl k známému vymírání K-T). V současnosti začíná být zejména západ poloostrova častěji vyhledáván turisty.

Yucatánské lesy ukrývají řadu nádherných archeologických zón, zejména pyramid. Mezi tato nedůležitější centra patří: Uxmal a Chichén Itzá. Leží zde i dvě letoviska Cancún a Mérida. Hustota zalidnění je největší při pobřeží a v okolí turistických center, nejmenší v centrálních částech Quintany Roo, kde se vyskytují rozsáhlé oblasti s hustotou zalidnění 1 člověk/km².

V současné době je Yucatán vystaven silnému imigračnímu tlaku, protože sem přicházejí za prací obyvatelé hornatých částí Mexika a Guatemaly. Příchozí jsou většinou muži a směřují do turistických středisek.