Caesarea Maritima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Caesarea Maritima
Poloha
Souřadnice
StátIzraelIzrael Izrael
Caesarea Maritima
Caesarea Maritima
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel5 343 (2019)[1]
Správa
Vznik13 př. n. l.
Oficiální webwww.parks.org.il/en/reserve-park/caesarea-national-park/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Letecký pohled na Caesareu

Caesarea Maritima, často jen bez přízviska Caesarea či řecky Kaisareia, bylo důležité starověké město v Palestině, ve středověku pak důležité město křižáků. Archeologické vykopávky v Caesareji patří k nejvýznamnějším v dnešním Izraeli.

Město leží severozápadně od Hadery na severu Šárónské nížiny u Středozemního moře. Nedaleko starověkých vykopávek se nachází také moderní město Caesarea (Kejsarija).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město založil v letech 22 až 10 př. n. l. Herodes Veliký. V roce 6 se Cesarea Maritima stala rezidencí římského místodržícího (prefekta). Z prvních prefektů byli jménem a svými činy známí Valerius Gratus (v letech 15–26) a po něm tyran Pilát Pontský (v letech 26–36), který odsoudil Ježíše Krista k ukřižování a později spáchal sebevraždu.

Z Joppy do Cesarey přišel apoštol Petr, aby požehnal římskému setníku Hilariovi, ačkoliv ten nepocházel z židovského rodu ani nebyl křesťanem.[2]

Po zničení Jeruzaléma v roce 70 se Caesarea stala hlavním městem provincie Judea. Ve 2. století bydlelo ve městě 125 000 obyvatel. Ve třetím století zde působil křesťanský církevní učitel Órigenés. V období dalšího rozkvětu v 5. a 6. století bylo město důležitým námořním přístavem.

V roce 640 bylo město dobyto muslimskými Araby, což znamenalo konec jeho rané byzantské historie.

V období křížových výprav hrálo město důležitou roli jako jedna z pevností ve Svaté zemi, ale od 13. století začal jeho pád a v roce 1265 bylo město dobyto a zničeno mamlúky sultána Bajbarse. Z města zůstaly jen opuštěné ruiny.

V roce 1940 byl v jižní části trosek opuštěného města založen kibuc Sdot Jam a v roce 1977 bylo severně od antického města založeno moderní město Caesarea.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • COLPE, C. Caesarea am Meer. In: Der kleine Pauly. Lexikon der Antike. Bd. 1, Sp. 1004n

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]