Tel Be'er Ševa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O městě v jižním Izraeli pojednává článek Tel Ševa.
Biblické tely – Megido, Chacor, Be'er Ševa
Světové dědictví UNESCO
Tel Be'er Ševa, pohled ze severu
Tel Be'er Ševa, pohled ze severu
Smluvní státIzraelIzrael Izrael
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iii, iv, vi
Odkaz1108 (anglicky)
OblastEvropa
Zařazení do seznamu
Zařazení2005 (29. zasedání)

Tel Be'er Ševa je izraelský národní park, který se nachází při soutoku Nachal Chevron a Nachal Beer Ševa, západně od města Be'er Ševa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátek osídlení místa spadá do období chalkolitu (4. tisíciletí př. n. l.). První biblický zmínka o Be'er Ševě se nachází v knize GenesisGn 21, 31 (Kral, ČEP) v příběhu o Abrahámovi. Vykopávky v lokalitě objevily opevněné město, které zde stálo od období soudců až po zničení Jeruzaléma Babyloňany (586 př. n. l.). Město je často užíváno k vymezení oblasti Izraele: „od Danu k Be'er Ševě“, např. Sd 20, 1–3 (Kral, ČEP).

Po babylonském zajetí bylo město záhy osídleno a stalo se součástí Idumey. V lokalitě byly rovněž objeveny zbytky z období helénismu, z doby Heroda Velikého a z doby římské nadvlády. Be'er Ševa byla osídlena také v byzantskémkřižáckém období, avšak bylo zničeno a zničené zůstalo až do roku 1880, kdy přišli Turkové a začali s obnovou města. Na počátku 20. století bylo město opět centrem oblasti Negevu. Roku 1917 dobyli Be'er Ševu Britové. Během válka za nezávislost roku 1948 padlo město do rukou Egyptu, avšak 21. října 1948 jej dobyla brigáda „Negev“ Palmachu a 8. brigáda izraelské armády.

Město bylo na krátký čas opuštěno, ale již roku 1949 začali přicházet židovští přistěhovalci, kteří začali budovat novou Be'er Ševu. Samotný Tel Be'er Ševa byl o půlstoletí později, roku 2005, zapsán na seznam světové dědictví UNESCO.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku תל באר שבע na hebrejské Wikipedii.

  • SKOLNIK, Fred (ed.). Encyclopaedia Judaica. Vol. 3. 2. vyd. Thompson Gale: Detroit, 2007. ISBN 978-0-02-865931-2. str. 256-258.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]