Tel Chacor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o archeologické lokalitě v severním Izraeli. Další významy jsou uvedeny v článku Chacor.
Biblické tely – Megido, Chacor, Tel Be'er Ševa
Světové dědictví UNESCO
Tel hatzor.JPG
Smluvní stát Izrael Izrael
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iii, iv, vi
Odkaz 1108 (anglicky)
Oblast Evropa
Zařazení do seznamu
Zařazení 2005 (29. zasedání)

Tel Chacor je izraelský národní park a největší archeologická lokalita v Izraeli. Nachází se v Horní GalilejiChulském údolí, asi 15 km severně od Galilejského jezera. Jižně od něj probíhá občasný vodní tok Nachal Chacor. Na tomto telu (pahorku) leželo ve starověku město Chacor[1], kanaánské město, které dosáhlo svého vrcholu a důležitosti na počátku 2. tisíciletí př. n. l..

V srpnu 1955 byly v lokalitě Chacor učiněny významné archeologické objevy, během výzkumu prováděného pod vedením Jiga'ela Jadina. Další série nálezů přišla v září roku 1957.[2] Roku 2005 byl Tel Chacor zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Historické zmínky[editovat | editovat zdroj]

Chacor je zmiňován v el-amarnské korespondenci (14. stol. př. n. l.), nalezené v El Amarně v Egyptě. Ta obsahuje mj. dopisy chacorského panovníka Avdi Tišriho, který v nich sliboval věrnost faraonovi. Avdi Tišri byl jediným kanaánským panovníkem v celém tomto diplomatickém archivu, jenž se tituloval jako „král“, což svědčí o velikosti a rozkvětu města v tomto období. Chacor je zmiňován také v textech z Mari, které se nachází blízko Tigridu.

Zprávy o Chacoru se nacházejí také v Bibli. Město bylo zničeno ohněm ve 12. století na konci doby bronzové. O dobývání města Izraelity mluví Joz 11, 10 (Kral, ČEP). Znovu bylo vybudováno králem Šalomounem[3] v 10. století, spolu s výstavbou Megida a Gezeru. V době vlády krále Achaba, na konci 9. století př. n. l. se město stalo jedním z hlavních měst severního království a byla v něm vybudována nová pevnost. Roku 732 př. n. l. bylo město dobyto asyrským králem Tiglatpilesarem III.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku תל חצור‎‎ na hebrejské Wikipedii.

  1. Někdy přepisováno také jako Chasór (dle biblické hebrejštiny, takto ČEP), či Azor (z řečtiny, Bible kralická)
  2. NAOR, Mordecai. The 20th Century in Eretz Israel. Kolín n.Rýnem : Könemann, 1998. ISBN 3-89508-595-2. S. 322, 337. (anglicky)  
  3. 1Kr 9, 15 (Kral, ČEP)
  4. 2Kr 15, 29 (Kral, ČEP)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]