Lachiš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Lachiš (rozcestník).
LachishFrontGate.jpg

Lachiš (hebrejsky: לכיש) bylo významné starověké město v Izraeli. Nachází se ve Šfele 7 km jihovýchodně od města Kirjat Gat. Lachiš je poprvé zmíněn v v Amarnských listech(EA 287, 288, 328, 329, 335) jako Lakiša. Na archeologickém nalezišti se dnes nachází národní park Lachiš.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za vlády Rechav'ama (hebrejsky רְחַבְעָם), se stal Lachiš po Jeruzalému druhým největším městem v Judsku. Roku 760 př.n.l. město poničilo silné zemětřesení. V roce 701 př. n. l., během povstání krále Chizkiáše proti Asýrii, bylo město dobyto Sancheribem. Bitvu ukazují nástěnné reliéfy, objevené v Ninive. Město bylo částečně obnoveno a definitivně zničeno Nabuchadnesarem II. za jeho tažení proti Judsku (586 př. n. l.).

Judští zajatci jsou odváděni do zajetí po dobytí Lachiše Sinacheribem r. 701 př. n. l.

Národní park[editovat | editovat zdroj]

Někdejší slavné město bylo nalezené počátkem 19. století. Návštěvníci národního parku mohou obdivovat pozůstatky kanaánských chrámů, promyšlený vodovodní systém nebo městskou bránu. Britští archeologové při svých pátráních nalezli studnu o hloubce 44 metrů. Právě tato studna pak byla důvodem, proč obyvatelé Lachiše tak dlouho dokázali odolávat proti cizím vetřelcům (Asyřanům, Babyloňanům, atp.). Významným nálezem britského archeologa Starkeyho jsou tzv. Lachišská ostraka z doby asyrského obležení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lachíš na slovenské Wikipedii a Lachish na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • אלעזרי יובל: ארץ ישראל, לקסיקון מפה. תל אביב 2005

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]