British Aerospace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
British Aerospace
Právní forma akciová společnost (plc)
Založeno 29. dubna 1977
Osud 30. listopadu 1999 sloučena se společností Marconi Electronic Systems v BAE Systems
Sídlo Farnborough, Hampshire, Anglie, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Oblast činnosti letecký, zbrojní průmysl
Produkty letouny, munice, zbraňové systémy
Dceřiné společnosti Rover Group (1988-1994)
Zánik 30. listopadu 1999
Některá data mohou pocházet z datové položky.

British Aerospace (BAe) byl britský výrobce letounů, munice a obranných systémů. Své ředitelství měla ve Warwick House ve Farnborough Aerospace Centre ve městě Farnborough, Hampshire.[1] V roce 1999 zakoupila společnost Marconi Electronic Systems, což byla dceřiná společnost General Electric Company vyrábějící obranné elektronické systémy a námořní plavidla. Tak vznikla společnost BAE Systems.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena ve Spojeném království jako veřejná společnost 29. dubna 1977 z rozhodnutí britské vlády o znárodnění většiny leteckého průmyslu a loděnic (Aircraft and Shipbuilding Industries Act). Tímto aktem došlo ke spojení společností British Aircraft Corporation, Hawker Siddeley Aviation, Hawker Siddeley Dynamics a Scottish Aviation. V roce 1979 se BAe oficiálně připojila ke konsorciu Airbus.

V souladu s ustanoveními plánu British Aerospace Act 1980 se veřejná společnost změnila na akciovou společnost (plc) 1. ledna 1981 s novým názvem British Aerospace Public Limited Company. 4. února 1981 vláda prodala 51.57% svého podílu. Britská vláda prodala svůj zbývající podíl v roce 1985, ponechala si jen „Zlatou akcii“ v hodnotě 1 libry, která jí dávala právo vetovat ovládnutí správní rady nebo společnosti z ciziny.[2]

26. září 1985 podepsaly vlády Spojeného království a Saúdské Arábie kontrakt, ve kterém společnost BAe hrála úlohu hlavního dodavatele. Kontrakt, který byl v 90. letech rozšířen a nikdy nebyl zcela zveřejněn, zahrnoval dodání stíhacích a úderných letounů Panavia Tornado, cvičných proudových letounů Hawk, raketových systémů Rapier, námořních plavidel a práce na infrastruktuře. Hodnota obchodu je až 20 miliard liber a tvoří i nadále podstatnou část zisku nástupnické společnosti BAE Systems. V roce 1986 BAe spolu se společnostmi Alenia Aeronautica, CASA a DASA založily společnost Eurofighter GmbH, která měla vyvinout letoun Eurofighter Typhoon. 22. dubna 1987 BAe koupila britskou zbrojovku Royal Ordnance za 190 miliónů liber. Společnost Heckler & Koch GmbH se stala součástí této divize poté, co byla získána společností BAe v roce 1991. V roce 1988 BAe koupila skupinu Rover Group, která byla privatizována britskou vládou.

V roce 1991 BAe získala 30% podíl ve společnosti Hutchison Telecommunications a vytvořila společný podnik na výrobu námořních systémů – BAeSEMA – s francouzskou společností Sema Group. BAe získala 50% podíl společnosti Sema v roce 1998. V roce 1991 však společnost BAe začala zakoušet velké obtíže. Cena jedné akcie BAe poprvé klesla pod 100 pencí. 9. září 1991 vydala společnost varovné prohlášení o ziscích a následující týden pokazila vydání nových akcií s předkupním právem za 432 miliónů liber.[3] Dne 25. září 1991 ředitelé BAe vedení obchodním ředitelem Richardem Evansem zbavili funkce ředitele profesora Sira Rolanda Smithe tahem, který popsal The Independent jako „jeden z nejpozoruhodnějších a nejbrutálnějších převratů v zasedací místnosti, ke kterému došlo po mnoha letech.“[4] Evans popsal tyto problémy následovně:[5]

Vlastnictví společnosti [Arlington Securities] byl mizerný obchod. Tržby skupiny Rover klesly o pětinu a dostaly se do ztráty. Vládní výdaje na obranu byly výrazně zredukovány. Ztráty naší komerční letecké divize se dramaticky zvýšily s recesí v leteckém průmyslu.

V roce 1992 BAe vytvořila společnost Avro RJ Regional Jets, aby vyráběla letouny Avro RJ, které byly vyvinuty z letounu BAe 146. V polovině roku 1992 BAe odepsala 1 miliardu liber majetku, především v souvislosti s propouštěním a restrukturalizací její regionální letecké divize.[6] Toto byl historicky největší odpis majetku v britské historii. Je zajímavé, že společnost General Electric Company (GEC), která později prodala své obranné obchody společnosti BAe, byla v té době blízko k získání samotné BAe.[6] BAe propustila 47% svých zaměstnanců (60 000 z 127 000), 40 000 z nich bylo z regionální letecké divize.

Evans také rozhodl prodat všechny „vedlejší“ firmy. Tyto vedlejší aktivity zahrnovaly Rover Group, Arlington Securities, BAe Corporate Jets, BAe Communications a Ballast Nedam. Ačkoliv tato opatření byla tvrdá, vysvětlení tohoto postupu bylo následující: „Jednoduše jsme si nemohli dovolit podnikat ve dvou hlavních oborech – v automobilech a v letectví. V jedné době Rover spotřebovával kolem 2 miliard liber naší finanční kapacity.“[7] BAe Corporate Jets Ltd a Arkansas Aerospace Inc byly prodány společnosti Raytheon v roce 1993. V roce 1994 byla společnost Rover Group prodána BMW a společnost British Aerospace Space Systems byla prodána společnosti Matra Marconi Space. V roce 1998 byl podíl společnosti BAe ve společnosti Orange zredukován na 5%. Podíl ve společnosti Orange byl pozůstatkem z 30% podílu ve společnosti Hutchison Telecommunications (UK) Ltd, když společnost Hutchison vyměnila s BAe své vlastní akcie za akcie mobilního operátora (Microtel Communications Ltd).

BAeSEMA, Siemens Plessey a GEC-Marconi založily společnost UKAMS Ltd v roce 1994 jako součást konsorcia PAAMS (Principal Anti-Air Missile System). Dceřiná společnost BAe Dynamics se stala vlastníkem UKAMS v roce 1998. V roce 1995 podepsaly společnosti Saab Military Aircraft a BAe dohodu o společném vývoji a prodeji letounů JAS 39 Gripen. V roce 1996 BAe a Matra Defense souhlasily, že převedou své obchody v oblasti raket do společného podniku Matra BAe Dynamics. V roce 1997 se BAe připojila k společnosti Lockheed Martin za účelem vývoje letounu X-35 Joint Strike Fighter. Společnost získala britskou část společnosti Siemens Plessey Systems (SPS) v roce 1998 od společnosti Siemens AG. Společnost DASA koupila německou část společnosti SPS.

Přeměna na BAE Systems[editovat | editovat zdroj]

Konsolidace obranného průmyslu se stala významnou otázkou v roce 1998. Objevovalo se mnoho zpráv o spojování různých evropských zbrojních podniků – především mezi sebou navzájem, ale i s americkými zbrojařskými společnostmi. Předpokládalo se spojení BAe s německou společností DASA v celoevropský letecký gigant. Dohoda o fúzi byla sjednána mezi Richardem Evansem a ředitelem DASA, kterým byl Jürgen E. Schrempp.[8] Avšak když vyšlo najevo, že společnost General Electric Company (GEC) prodává svůj podnik s obrannými elektronickými systémy Marconi Electronic Systems, Evans dal před spojením s DASA přednost nákupu společnosti Marconi. Evans v roce 2004 uvedl, že se obával, že společnost Marconi koupí americká zbrojařská firma a tím by se stala velkým konkurentem společností BAe a DASA. Schremppa ale Evansovo jednání rozzlobilo a místo spojení s BAe spojil společnost DASA s firmou Aerospatiale, a tak vznikla společnost EADS (European Aeronautic Defence and Space Company). Tato skupina se na základě dohody spojila se španělskou společností CASA v prosinci 1999.

Sloučením s GEC měla vniknout britská firma, která měla být srovnatelná s původně zamýšlenou britsko-německou společností. Tato firma by měla mít větší šanci proniknout na americké zbrojní trhy. Společnost, původně nazývaná „New British Aerospace“, byla oficiálně založena 30. listopadu 1999 a je známá pod názvem BAE Systems.[9]

Kritika společnosti[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Nákup zbraní Al-Yamamah.

Existuje mnoho tvrzení, že uzavření kontraktu „Al-Yamamah“ neboli dodání zbraní do Saúdské Arábie, bylo provázeno uplácením členů saúdské královské rodiny a dalších vládních úředníků. Někteří tvrdili, že do celého skandálu je zapojen i syn bývalé britské premiérky Mark Thatcher, avšak on sám kategoricky odmítal obdržení peněz nebo využití kontaktů své matky pro své obchody.[10] Britský Národní kontrolní úřad zkoumal uzavřené smlouvy a jeho závěry nebyly nikdy zveřejněny.

Výrobky[editovat | editovat zdroj]

BAe bývala největším vývozcem ze Spojeného království, britská komise pro hospodářskou soutěž ve své zprávě uvádí, že během deseti let uzavřela obchody za 45 miliard liber, z čehož kolem 80% tvořily zbraně a obranné systémy.[11]

Letouny[editovat | editovat zdroj]

Pohled na křídlo prvního modelu letounu Airbus A300
Letoun BAe 146-300 aerolinií buzz
Vývojový letoun Eurofighter postavený BAe

Rakety[editovat | editovat zdroj]

Bezpilotní letouny[editovat | editovat zdroj]

Kosmické lodě[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku British Aerospace na anglické Wikipedii.

 1. „British Aerospace plc Warwick House, Farnborough Aerospace Centre, Farnborough, Hampshire GU14 6YU“. British Aerospace. Citováno: 16. října 2011.
 2. Written Answers - British Aerospace [online]. Hansard, 1980-12-17 [cit. 2011-10-16]. Col. 179. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Betts, Paul."Leader toppled by unstoppable momentum", The Financial Times, The Financial Times Limited, 1991-09-26, p. 28. Ověřeno k 2011-10-16. 
 4. Harrison, Michael."Roland Smith ousted by boardroom coup at BAe", The Independent, Newspaper Publishing plc, 1991-09-26, p. 1. Ověřeno k 2011-10-16. 
 5. Evans, Richard (1999). Vertical Take-off, str. 2. London: Nicholas Brealey Publishing. ISBN 1-85788-245-8.
 6. a b Stone, Chris."BAe soars out of the red", The Herald, Caledonian Newspapers Ltd., 1993-09-16, pp. 3, 7. Ověřeno k 2011-10-16. 
 7. Evans, Richard (1999). Vertical Take-off, str. 6. London: Nicholas Brealey Publishing. ISBN 1-85788-245-8.
 8. Spiegel, Peter."End of an era at BAE: how Sir Richard Evans changed the UK defence industry", Financial Times, 2004-07-17. 
 9. BAe set to sign A8bn GEC deal with merger The Guardian, 19. ledna 1999
 10. Submission from the Campaign Against Arms Trade to the International Development Committee's Inquiry into corruption [online]. Campaign Against Arms Trade, 2000-September [cit. 2011-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Competition Commission (1995) British Aerospace Public Limited Company and VSEL Plc: A report on the proposed merger str. 28

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]