Přeskočit na obsah

BAE Systems

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
BAE Systems
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formapublic limited company
Datum založení30. listopadu 1999
PředchůdceBritish Aerospace
Adresa sídlaFarnborough, GU14 6YU, Spojené království
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéCharles Woodburn
Charakteristika firmy
Oblast činnostiaerokosmická technologie, informační bezpečnost, zbrojní průmysl a letecký výrobce
Obrat23,1 mld. £ (2023)[1]
22,2 mld. $ (2019)[2]
Provozní zisk2,6 mld. £ (2023)[1]
1,7 mld. £ (2016)[3]
Výsledek hospodaření1,9 mld. £ (2023)[1]
938 mil. £ (2016)[3]
Celková aktiva32,1 mld. £ (2023)[1]
23 mld. £ (2016)[3]
Zaměstnanci85 800 (2019)
Dceřiné společnostiBAE Systems Australia
BAE Systems Electronics, Intelligence & Support
BAE Systems (United States)
BAE Systems AB
Air Astana
Identifikátory
Oficiální webwww.baesystems.com
ISINGB0002634946
LEI8SVCSVKSGDWMW2QHOH83
Některá data mohou pocházet z datové položky.
BAE Harrier II verze GR7 A

BAE Systems (BAE - British aerospace) je britská zbrojní firma sídlící v anglickém Farnborough. BAE je největším evropským zbrojním koncernem a zároveň třetí největší zbrojní firmou na světě.[4] Společnost vznikla 30. listopadu 1999 po fúzi výrobce elektroniky a lodí Marconi Electronic Systems (MES) a zbrojního koncernu British Aerospace (BAe) v hodnotě 7,7 miliard liber.

Společnost je nástupcem řady výrobců letadel a elektroniky, například firmy Marconi Company, jednoho z nejstarších leteckých výrobců Avro, firmy de Havilland, jež vyvinula první civilní proudový dopravní letoun de Havilland Comet, společnosti British Aircraft Corporation, která společně s francouzským koncernem Aérospatiale vyvinula nadzvukový dopravní letoun Concorde a nakonec i Supermarine, výrobce legendárního Spitfiru.

BAE Systems se v současnosti podílí na řadě velkých zbrojních projektů, například participuje na projektu Lockheed Martin F-35 Lightning II, je součástí konsorcia, jež vyvinulo víceúčelový bojový letoun Eurofighter Typhoon a podílí se i na projektu stavby dvojice nových letadlových lodí třídy Queen Elizabeth pro Royal Navy.

Technika ze zbrojních kontraktů tvoří v současnosti 93 procent obratu této korporace.

Pozemní technika

[editovat | editovat zdroj]
HMS Daring - jeden z britských torpédoborců typu 45

Námořnictvo

[editovat | editovat zdroj]

BAE Systems, popř. její dceřiné společnosti, byly podezřelé popř. usvědčeny z korupce a nabízení úplatků za zakázky a to hned v několika zemích.

Vyšetřování korupce ve zbrojní zakázce pro Saúdskou Arábii

[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla kritizována za korupci kvůli zbrojní dodávce do Saúdské Arábie za 74 miliard eur.[5] Firma měla uložit přes miliardu liber na účet prince Bandara bin Sultána, který vyjednával nákupu stíhaček. Podle BBC firma vkládala platby označené jako „pomocné služby“ na dva účty Saúdské ambasády v USA, kterou princ řídil.[6],[7] Vyšetřování korupce v případě zbrojovky BAE Systems Plc bylo zastaveno. Potvrdila ho 30. července 2008 Sněmovna lordů britského parlamentu s odůvodněním potřeby „ochrany národních zájmů“. Zamítla tím stížnost organizací bojujících proti korupci. [8]

Podezření z korupce při prodeji stíhaček Gripen

[editovat | editovat zdroj]

Z úplatků v řádu miliard liber při prodeji stíhaček JAS-39 Gripen armádám různých států včetně České republiky[9] je údajně podezřelý management britské zbrojovky podle jednání šéfů protikorupčních útvarů Velké Británie, Švédska, USA, Rakouska, Švýcarska a České republiky,[10] podle nových zjištěních kromě zmíněné Saúdské Arábie úplatky směřovaly i na konta politiků v Maďarsku a J.A.R,[11] kde se jejich výše vyšplhala na 5,5 mil. € (137 milionů korun).

V tomto článku byl použit překlad textu z článku BAE Systems na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]