Bergenie tučnolistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBergenie tučnolistá
alternativní popis obrázku chybí
Bergenie tučnolistá (Bergenia crassifolia)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád lomikamenotvaré (Saxifragales)
Čeleď lomikamenovité (Saxifragaceae)
Rod bergenie (Bergenia)
Binomické jméno
Bergenia crassifolia
(L.) Fritsch, 1889
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bergenie tučnolistá (Bergenia crassifolia) je stálezelená rostlina, která byla zavlečena do české přírody. Tento druhrodu bergenie je nenáročná bylina pěstovaná pro své široké zdobné listy i mnohočetné květy.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Domovem je v severní Asii, pochází ze sibiřských a severočínských hor, kde roste v listnatých i jehličnatých lesích při březích potoků až do nadmořské výšky 2000 m. Byla již v roce 1760 dovezena do Evropy a začala se pěstovat jako okrasná rostlina. Postupně byla šířena do mnoha zemí, kde zplaňuje do volné přírody, obdobně zdomácněla i v Severní Americe.

Stejně je tomu i v České republice, kde je považována za neofyt přechodně zavlékaný a zplaňující. Její výskyt není dosud považován za nebezpečný pro původní českou flóru.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Tato houževnatá bylina spolehlivě roste i na málo výživné kamenité půdě. Má sice pak drobnější listy a méně se rozrůstá než ta, která se dostala do výživné a kypré půdy, ale zato lépe kvete. V plném stínu rostliny nekvetou.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Část květenství

Vytrvalá rostlina rostoucí z tlustého oddenku. Tlusté listy, které vyrůstají v přízemní růžici, mají dlouhé řapíky a jejich lysé, okrouhlé čepele o průměru 15 až 30 cm jsou obvejčité, u báze někdy mělce vykrojené, často purpurově naběhlé a po okraji jemně vroubkované. V zimě listy neopadávají, ale dostávají bronzově červený nádech.

Bezlisté přímé lodyhy jsou vysoké 20 až 30 cm a jen nahoře v květenství jsou větvené. Nesou množství květů sestavených v kompaktních latách dlouhých 5 až 13 cm. Pětičetné květy mají kožovité, asi 4 mm velké zvonkovité kalichy obvejčitého tvaru. Jasně růžově purpurové korunní plátky bývají až 10 mm dlouhé, eliptické či široce vejčité a mají krátký nehtík. Deset tyčinek ve dvou kruzích je asi 4,5 mm dlouhých, vejčitý semeník nese dvě čnělky. Rostliny kvetou od dubna do června, opylovány jsou hmyzem. Plodem je dvoupouzdrá tobolka s drobnými semeny. Ploidie druhu je 2n = 34.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Mladé rostliny

Bergenie tučnolistá se v přírodě rozrůstá do blízkého okolí oddenky a na větší vzdálenosti semeny. V zahradnictví je častým způsobem, jak získat nové rostliny, rozdělení matečné rostliny brzy po odkvětu na oddělky po dvou až třech listech a nebo množení oddenkovými řízky sázenými do písčitého substrátu v pařeništích nebo sklenících. Pokud příliš nezáleží na nevyrovnanosti potomstva, používá se i množení semeny, semenáčky začínají kvést druhým rokem po výsadbě.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Bergenie tučnolistá se nejčastěji pěstuje jako okrasná trvalka v zahradách, parcích nebo na hřbitovech, osvědčuje se také jako půdokryvná rostlina na vlhčích nebo zastíněných místech, v okolí jezírek nebo potoků. Dobu kvetení lze prodlužovat odstraňováním odkvetlých květenství, brání se tak tvorbě semen. V zemích svého původu se používá i v tradiční medicíně, ze sušených listů se vaří čaje mající za úkol zvyšovat imunitu.[1][2][3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Bergenie tučnolistá [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 21.04.2014 [cit. 2015-03-11]. Dostupné online. (česky) 
  2. AtlasRostlin.cz: Bergenie tučnolistá [online]. Tiscali media, a.s., Praha [cit. 2015-03-11]. Dostupné online. (česky) 
  3. UHER, Jiří; KUŤKOVÁ, Tatiana. Produkce a použití trvalek: Bergenia [online]. Zahradnická fakulta, Mendelova univertita v Brně, rev. 2007 [cit. 2015-03-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02. (česky) 
  4. Flora of China: Bergenia crassifolia [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-03-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]