Březinka (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Březinka
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Louky a lesy v PP Březinka
Louky a lesy v PP Březinka
Základní informace
Vyhlášení 4. září 2012
Vyhlásil Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Nadm. výška 358 - 588 m n. m.
Rozloha 155,81 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Náchod
Umístění Náchod (k. ú. Běloves, Dobrošov, Náchod)
Souřadnice
Březinka
Březinka
Další informace
Kód 5736
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Březinka se rozkládá východně od Náchoda, východní část území je ohraničena česko-polskou státní hranicí. Předmětem ochrany jsou extenzivní sečené louky nížin až podhůří a bučiny asociace Luzulo-Fagetum, asociace Asperulo-Fagetum a smíšených jasanovo-olšových lužních lesů temperátní a boreální Evropy.[2] Území je rovněž stejnojmennou evropsky významnou lokalitou.[3] Nachází se zde několik pěchotních srubů, nejznámějším z nich je zrekonstruovaný pěchotní srub N-S 82 Březinka.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Území je hodnotné jak z hlediska výskytu chráněných živočišných druhů (zejména v prostoru Běloveského lomu), tak i z hlediska výskytu chráněných druhů rostlin. Vyskytují se zde například ropucha obecná (Bufo bufo), užovka obojková (Natrix natrix), ještěrka obecná (Lacerta agilis), ještěrka živorodá (Zootoca vivipara), skokan zelený (Rana esculenta), čolek horský (Mesotriton alpestris), čolek obecný (Lissotriton vulgaris), čolek velký (Triturus cristatus), chřástal polní (Crex crex), modrásek bahenní (Maculinea nausithous), ďáblík bahenní (Calla palustris), plavín štítnatý (Nymphoides peltata), řezan pilolistý (Stratiotes aloides), prustka obecná (Hippuris vulgaris), bledule jarní (Leucojum vernum), vemeník zelenavý (Platanhera chlorantha), upolín evropský (Trollius altissimus) a další.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Ústřední seznam ochrany přírody – PP Březinka [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2017-01-04]. Dostupné online. 
  3. Ústřední seznam ochrany přírody – EVL Březinka [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2017-01-04]. Dostupné online. 
  4. JAN FETTERS, JIŘÍ MALÍK. Plán péče o přírodní památku Březinka na období (2011 – 2031) na 20 let od schválení platnosti zřizovacího předpisu. 1. vyd. Hradec Králové: Krajský úřad Královéhradeckého kraje, 2012. 74 s. Dostupné online. Kapitola 2.1 Stručný popis území a charakteristika jeho přírodních poměrů – Přehled zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, s. 16-19. 

Související články[editovat | editovat zdroj]