Březinka (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Březinka
Louky a lesy v PP Březinka
Datum vyhlášení 4. září 2012
Vyhlásil Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Kód ÚSOP 5736
Lokalita Náchod (k. ú. Běloves, Dobrošov, Náchod)
Výška 358 - 588 m n. m.
Výměra 155,73 ha
Seznam CHÚ v okrese Náchod
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Březinka
Březinka
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Březinka se rozkládá východně od Náchoda, východní část území je ohraničena česko-polskou státní hranicí. Předmětem ochrany jsou extenzivní sečené louky nížin až podhůří a bučiny asociace Luzulo-Fagetum, asociace Asperulo-Fagetum a smíšených jasanovo-olšových lužních lesů temperátní a boreální Evropy.[1] Území je rovněž stejnojmennou evropsky významnou lokalitou.[2] Nachází se zde několik pěchotních srubů, nejznámějším z nich je zrekonstruovaný pěchotní srub N-S 82 Březinka.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Území je hodnotné jak z hlediska výskytu chráněných živočišných druhů (zejména v prostoru Běloveského lomu), tak i z hlediska výskytu chráněných druhů rostlin. Vyskytují se zde například ropucha obecná (Bufo bufo), užovka obojková (Natrix natrix), ještěrka obecná (Lacerta agilis), ještěrka živorodá (Zootoca vivipara), skokan zelený (Rana esculenta), čolek horský (Mesotriton alpestris), čolek obecný (Lissotriton vulgaris), čolek velký (Triturus cristatus), chřástal polní (Crex crex), modrásek bahenní (Maculinea nausithous), ďáblík bahenní (Calla palustris), plavín štítnatý (Nymphoides peltata), řezan pilolistý (Stratiotes aloides), prustka obecná (Hippuris vulgaris), bledule jarní (Leucojum vernum), vemeník zelenavý (Platanhera chlorantha), upolín evropský (Trollius altissimus) a další.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam ochrany přírody – PP Březinka [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2017-01-04]. Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam ochrany přírody – EVL Březinka [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2017-01-04]. Dostupné online. 
  3. JAN FETTERS, JIŘÍ MALÍK. Plán péče o přírodní památku Březinka na období (2011 – 2031) na 20 let od schválení platnosti zřizovacího předpisu. 1. vyd. Hradec Králové: Krajský úřad Královéhradeckého kraje, 2012. 74 s. Dostupné online. Kapitola 2.1 Stručný popis území a charakteristika jeho přírodních poměrů – Přehled zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, s. 16-19. 

Související články[editovat | editovat zdroj]