Prustka obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPrustka obecná
alternativní popis obrázku chybí
Prustka obecná (Hippuris vulgaris)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď jitrocelovité (Plantaginaceae)
Rod prustka (Hippuris)
Binomické jméno
Hippuris vulgaris
L., 1753
Synonyma
  • truskavec obecný
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zobrazení prustky obecné

Prustka obecná (Hippuris vulgaris) je vodní rostlina, jediný druh rodu prustka který se v české přírodě vyskytuje. Je vytrvalou bylina rozšířenou, vyjma nejteplejších oblastí, po celé Evropě, Severní a Jižní Americe i východní Asii; v tropech však neroste.

České republice je, podobně jako na Slovensku, rostlinou poměrně vzácnou a je před vyhynutím chráněna zákonem. V Čechách se vyskytuje ojediněle, nejčastěji v dolním Povltaví, Polabí a Poohří, na Moravě ve středním Pomoraví a v Podyjí. Úplně vymizela z rybničnatých oblastí v jižních Čechách a na severní Moravě. Řada původních lokalit zanikla, naopak byly zjištěny nové, z nich některé byly založeny uměle.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Roste ve stojaté nebo jen líně tekoucí vodě, její výška hladiny může kolísat. V tekoucí vodě mívá delší lodyhu unášenou po hladině. Obvykle se vyskytuje u břehů rybníků, tůní, ve slepých ramenech řek, v odvodňovacích kanálech i na rýžových polích v hlinitých a jílovitých půdách tvořících bahnitá dna. Prospívá ve vodách středně obohacených živinami, požadavkem je však dostatek vápníku. Může krátkodobě růst i mimo vodu v silně provlhlém substrátu, kde vytváří celkově drobnější, plazivou suchozemskou formu, špatně ale přezimuje. Nejlépe ji vyhovuje hloubka okolo 30 cm, dokáže však vegetovat i ve vodním sloupci vysokém 200 cm. Je jednou z mála vodních rostlin rostoucích ve studených arktických vodách.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rostlina otevřené vodní hladiny s nevětvenou lodyhou dlouhou 10 až 100 cm (ojediněle i 200 cm) a silnou asi 2 mm. Vyrůstá z tlustého, plazivého, rozvětveného oddenku a je vyplněna provzdušňovacím pletivem (aerenchymem) vytvářející oka okolo středního dutého válce. Lodyha bývá vzpřímená, obloukovitě vystoupavá nebo občas plovoucí, v uzlinách ji vyrůstají vláknité kořínky a je v mnohočetných přeslenech (6 až 12) porostlá listy které jsou čárkovité, celokrajné a vodorovně odstávají. Listy rostoucí pod vodní hladinou bývají dlouhé až 10 cm, žlutozelené a měkké, kdežto listy vynořené nebývají delší než 4 cm a jsou tmavě zelené, tuhé a podobají se jehlicím.

úžlabí vynořených listů vyrůstají jednotlivě nebo v hroznech drobné, asi 1 mm velké zelenkavé květy, bývají oboupohlavné nebo jednopohlavné. Jsou bez okvětních lístků, mají jednu tyčinkuprašníkem na tenké nitce a spodní semeník s jedním vajíčkem a nitkovitou čnělku s pérovitou bliznou. Květy se opylují větrem a pro zamezení autogamie dozrává blizna dříve než prašník. Kvetou od května do července a z opylených květů vznikají drobné plody. Jsou to hladké, vejčité, asi 1,5 mm velké nažky které jsou šířeny vodou nebo živočichy. Ploidie druhu je 2n = 32.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rostliny se mohou rozšiřovat semeny (nažkami), která po určitou dobu plavou na hladině a jsou vodou odnášena na příhodné místo, nebo se nalepí na nohy či peří vodních ptáků. Na svých stanovištích se přirozeně rozmnožují rozrůstáním oddenků a z uzlin ponořených lodyh vyrůstají adventní kořínky, z kterých po odlomení mohou lodyhy zakořenit.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Na větších plochách poskytují rostliny svými semeny i mladými listy potravu pro vodní ptactvo a poskytují útočiště pro drobné živočichy.

Druh je často uměle rozmnožován a vysazován do ozdobných zahradních jezírek. Dobře poslouží i pro potřeby chovatelů rybek, jejích potěr nalézá v hustých listech úkryt. Rostlina je více vhodná pro venkovní prostředí než bytová akvária.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Prustka obecná je rostlinou, která se v české přírodě vyskytuje ve stále menším počtu. Za hlavní příčiny tohoto stavu je považováno intenzivní rybniční hospodaření, regulace vodních toků, zánik mrtvých říčních ramen a odvodňování bažinatých území. Pro podporu její ochrany je „Vyhláškou MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb.“ i „Červeným seznam cévnatých rostlin České republiky z roku 2012“ prohlášena a chráněna jako kriticky ohrožený druh.[2][3][4][5][6][7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-05]
  2. HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Prustka obecná [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 15.07.2007 [cit. 2015-09-17]. Dostupné online. (česky) 
  3. BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/4: Truskavec obyčajný [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1988 [cit. 2015-09-17]. S. 507-509. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. (slovensky) 
  4. Květena ČR: Prustka obecná [online]. Petr Kocián [cit. 2015-09-17]. Dostupné online. (česky) 
  5. Rostliny: Prustka obecná [online]. Jiří Bohdal, Naturfoto.cz, České Budějovice [cit. 2015-09-17]. Dostupné online. (česky) 
  6. Finland Nature and Species: Hippuris vulgaris [online]. Luonto Porti Nature Gate, Helsinki, FI [cit. 2015-09-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Shoreline Plants:Hippuris vulgaris [online]. Department of Ecology State of Washington, Lacey, WA, USA [cit. 2015-09-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-30. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]