Pod Rýzmburkem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Pod Rýzmburkem
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
PP Pod Rýzmburkem v lednu 2019
PP Pod Rýzmburkem v lednu 2019
Základní informace
Vyhlášení 31. prosinec 2013
Vyhlásil Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Nadm. výška 352 - 355 m n. m.
Rozloha 0,87 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Náchod
Umístění Žernov (k. ú. Žernov u České Skalice)
Souřadnice
Pod Rýzmburkem
Pod Rýzmburkem
Další informace
Kód 5968
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Pod Rýzmburkem se nachází nad horní hranou údolí řeky Úpy u zříceniny hradu Rýzmburk poblíž obce Žernov. Lokalita leží nedaleko národní kulturní památky a národní přírodní památky Babiččino údolí. Hlavním předmětem ochrany je populace čolka velkého (Triturus cristatus) a jeho biotop, kterým se rozumí vlastní plocha rybníku a na ní navazující litorální pásmo včetně podmáčených ploch kolem rybníku. Předmětem ochrany jsou i další zvláště chráněné druhy obojživelníků a to čolek obecný (Triturus vulgaris), čolek horský (Triturus alpestris), kuňka ohnivá (Bombina bombina), ropucha obecná (Bufo bufo), rosnička zelená (Hyla arborea) a skokan zelený (Rana esculenta). Žije zde i užovka obojková (Natrix natrix).[2] Území je rovněž stejnojmennou evropsky významnou lokalitou.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Ústřední seznam ochrany přírody – PP Pod Rýzmburkem [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2017-01-07]. Dostupné online. 
  3. Ústřední seznam ochrany přírody – EVL Pod Rýzmburkem [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2017-01-07]. Dostupné online. 
  4. JAN ZAPLETAL A KOLEKTIV. Plán péče o přírodní památku Pod Rýzmburkem na období (2013 – 2028) na 15 let od schválení platnosti zřizovacího předpisu. 1. vyd. Hradec Králové: Krajský úřad Královéhradeckého kraje, 2013. 29 s. Dostupné online. Kapitola 2.1 Stručný popis území a charakteristika jeho přírodních poměrů, s. 9. 

Související články[editovat | editovat zdroj]