Bělotrn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Bělotrn

alternativní popis obrázku chybí
Bělotrn (Echinops)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Rod: bělotrn (Echinops)
L.
Druhy rostoucí v ČR
  • bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus)
  • bělotrn statný (Echinops exaltatus)
  • bělotrn modrý ukrajinský (Echinops ritro subsp. ruthenicus)[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bělotrn (Echinops) je rod rostlin čítající okolo 120 druhů, jsou statného vzrůstu a svým vzhledem připomínají bodláky. V čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) je rod řazen do podčeledě Carduoideae.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Původní areál rozšíření těchto rostlin byl v západní a střední Asii včetně Číny, v oblasti Středozemního moře, východní Evropy a tropické Afriky kde vyrůstaly nejčastěji na stepních a polopouštních územích. Postupně se bělotrn rozšířil po celé Evropě a byl zavlečen do Severní Ameriky. Nejčastějším místem výskytu jsou kamenitá a suchá místa, některé druhy rostou i na velmi chudé půdě.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to vytrvalé, výjimečně jednoleté, statné rostliny s přímými jednoduchými nebo jen chudě větvenými lodyhami. Poměrně velké listy jsou většinou různotvaré, přízemní vyrůstají obvykle v růžici a lodyžní mohou být s řapíky nebo přisedlé a částečně objímavé. Nebývají celistvé, ale peřenoklané nebo peřenosečné, nejčastěji jsou na okrajích nepravidelně zubaté a na koncích ostnaté, většinou jsou chlupaté stejně jako lodyhy.

Bílé, modré nebo fialové kulovité květenství strboul vyrůstající na koncích lodyh je tvořeno množstvím pravidelně sestavených jednokvětých úborů s trojřadými zákrovylisteny nestejných tvarů i velikostí. Pětičetné, oboupohlavné květy jsou trubkovitého tvaru. Kališní lístky jsou drobné nebo zakrnělé, korunní jsou srostlé do trubky. V květu je pět tyčinek s našedlými prašníky a ze spodního semeníku složeného ze dvou plodolistů vystupuje čnělka s hluboce vykrojenou bliznou vyčnívající z koruny. V hloubí květů, které opyluje hmyz, jsou nektaria. Plodem je krátká, pětižeberná, ochmýřená nažka rozšiřována po okolí větrem. Z rodů vyskytujících se v české flóře jsou podle molekulární studie bělotrnu nejbližší rody pupava (Carlina) a ostropes (Onopordum).[3][4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Jan et all.. Seznam druhů rostlin v ČR [online]. Botanický ústav AV ČR, Praha - Průhonice, rev. 23.01.2011, [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. (česky) 
  2. STEVENS, P. F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. University of Missouri, St Louis and Missouri Botanical Garden, USA, rev. 28.05.2011, [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b PŘIBÍKOVÁ, Eva. DP: Ekologická studie invazního druhu Echinops sphaerocephalus... [online]. Jihočeská univerzita, Přírodovědecká fakulta, České Budějovice, rev. 28.04.2011, [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. (česky) 
  4. Atlas rostlin: Bělotrn [online]. Luboš Pechar, Přírodou.cz, o. s., Praha 6, [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. (česky) 
  5. Flora of North America: Echinops [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]