Bělotrn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBělotrn
alternativní popis obrázku chybí
Bělotrn (Echinops)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Podčeleďbodlákové (Carduoideae)
Rodbělotrn (Echinops)
L., 1753
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bělotrn (Echinops) je rod rostlin čítající okolo 120 druhů, jsou statného vzrůstu a svým vzhledem připomínají bodláky. V čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) je rod řazen do podčeledě Carduoideae.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Původní areál rozšíření těchto rostlin byl v západní a střední Asii včetně Číny, v oblasti Středozemního moře, východní Evropy a tropické Afriky kde vyrůstaly nejčastěji na stepních a polopouštních územích. Postupně se bělotrn rozšířil po celé Evropě a byl zavlečen do Severní Ameriky. Nejčastějším místem výskytu jsou kamenitá a suchá místa, některé druhy rostou i na velmi chudé půdě.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to vytrvalé, výjimečně jednoleté, statné rostliny s přímými jednoduchými nebo jen chudě větvenými lodyhami. Poměrně velké listy jsou většinou různotvaré, přízemní vyrůstají obvykle v růžici a lodyžní mohou být s řapíky nebo přisedlé a částečně objímavé. Nebývají celistvé, ale peřenoklané nebo peřenosečné, nejčastěji jsou na okrajích nepravidelně zubaté a na koncích ostnaté, většinou jsou chlupaté stejně jako lodyhy.

Bílé, modré nebo fialové kulovité květenství strboul vyrůstající na koncích lodyh je tvořeno množstvím pravidelně sestavených jednokvětých úborů s trojřadými zákrovylisteny nestejných tvarů i velikostí. Pětičetné, oboupohlavné květy jsou trubkovitého tvaru. Kališní lístky jsou drobné nebo zakrnělé, korunní jsou srostlé do trubky. V květu je pět tyčinek s našedlými prašníky a ze spodního semeníku složeného ze dvou plodolistů vystupuje čnělka s hluboce vykrojenou bliznou vyčnívající z koruny. V hloubí květů, které opyluje hmyz, jsou nektaria. Plodem je krátká, pětižeberná, ochmýřená nažka rozšiřována po okolí větrem. Z rodů vyskytujících se v české flóře jsou podle molekulární studie bělotrnu nejbližší rody pupava (Carlina) a ostropes (Onopordum).[3][4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Jan et all. Seznam druhů rostlin v ČR [online]. Botanický ústav AV ČR, Praha - Průhonice, rev. 23.01.2011 [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. 
  2. STEVENS, P. F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. University of Missouri, St Louis and Missouri Botanical Garden, USA, rev. 28.05.2011 [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b PŘIBÍKOVÁ, Eva. DP: Ekologická studie invazního druhu Echinops sphaerocephalus... [online]. Jihočeská univerzita, Přírodovědecká fakulta, České Budějovice, rev. 28.04.2011 [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. 
  4. Atlas rostlin: Bělotrn [online]. Luboš Pechar, Přírodou.cz, o. s., Praha 6 [cit. 2011-06-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-21. 
  5. Flora of North America: Echinops [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]